LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama: Sa të jem unë, nuk rikthehen lojërat e fatit

22 Shtator 2022, 22:22, Aktualitet CNA

Rama: Sa të jem unë, nuk rikthehen lojërat e fatit

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me diskutimin nëse duhet apo jo të hapen bastet. 

Kryeministri shprehet se lojërat e fatit nuk do të hapen sa kohë që ai është në pushtet, por bastet online janë diçka tjetër u shpreh ai, duke vijuar më tej se kjo pjesë po diskutohet që taksat e përfituara nga ky sektor të shkojnë për sportin, njëlloj siç ka kërkuar Presidenti i Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli.

"Nuk ka shans sa të jem unë, nuk ka shans që të rikthehen lojërat e fatit. Nuk do të ketë hapje të lojërave të fatit. Nuk kemi një poblem të vetëm që nuk shmangim dot ballafaqimin. Që janë bastet sportive online. Një problem që e ka gjithë planeti. Nuk ka lidhje fare sepse debati për këtë cështje është hapur nga Federata Shqiqptare e Futbollit, ka një letër zyrtarë dërguar nga Presidenti i Komitetit Shqiptar të Futbollit.

Të akuzosh kryeministrin e vendit se angazhohet në inicativa të tilla për shkaqe të kësaj natyre…

Përpara sezonit të verës presidenti i FSHF-së i është drejtuar paralementit për të konsideruar hapjen e basteve online. Ka një vit që më rrotanis në publik. Lufta që policia e shtetit ka bërë janë më fakte, të paraqitura nga drejtori i policisë.

Bastet online janë të pakontrollueshme. Dilema e madhe këtu ka qenë dhe këtë diskutim kam bërë, është që, a mos vallë është më mirë që bastet sportive të legjetimohen dhe gjitha të ardhurat të shkojnë për sportin, kampionet, rininë, apo jo. Ky është debati. Për të kthyer në të mirë këtë aktivitet.

Në këtë aktivitet për të cilin ne po punojmë për bazën ligjore është qartë që të merren gjitha masat që të mos kenë penetrim të gjithë personave në hije".

 

"A ka të afërm të tutë të interesuar për këtë çështje?" - pyet Blendi.

"Ne jemi në këtë civilizim, që nga koha e Romës, që barra i takon akuzuesit", - u shpreh Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga