LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasja Çupi-Bushka në Komisionin e Ligjeve/ Çfarë ndodhi me tenderin "sekret" 190 milionë eurosh?

5 Tetor 2022, 14:18, Aktualitet CNA

Përplasja Çupi-Bushka në Komisionin e Ligjeve/

Ndërkohë që Komisioni për Ligjet vazhdon, projektligji për këtë çështje ka përplasur deputeten e PD-së, Dhurata Çupi, dhe kryetaren e komisionit Klotilda Bushka Ferhati.

Çupi iu drejtua kryetares Bushka se janë shpenzuar 190 milionë euro, dhe nuk ka mbrojtje kibernetike, ndërkohë që tenderi nga i cili janë siguruar këto para është mbajtur si "sekret". Sakaq, Çupi pyeti edhe nëse do të ketë hetime lidhur me këtë çështje. 

Duke qenë se diskutimi lidhej me aderimin e Shqipërisë në protokollin shtesë të Konventës mbi bashkëpunimin e zgjeruar dhe zbulimin e provave elektronike, Bushka iu përgjigj duke thënë se po del jashtë teme, ndërsa zv.ministrja Adea Pirdeni i bëri me dije se do t’i sillte përgjigje me shkrim.

Biseda
Çupi: Janë shpenzuar 190 mln euro në tender sekret për mbrojtjen kibernetike dhe s’kemi mbrojtje, a keni hetim për këtë? Këtu ishte dhe kreu i DISK, që dha një përgjigje për të cilën duhet marrë në hetim, a ka drejtoria antikorrupsion brenda Ministrisë së Drejtësisë një përgjigje për këtë?

Bushka: Po dilni jashtë teme, nuk mund të kaloni në këto pyetje që s'lidhen me projektligjin...

Çupi: Lëre të përgjigjet, si cakton ti pyetjet!

Zv/Ministrja Pirdeni: Përgjigjen do jua sjell me shkrim.../CNA.al

Lajmet e fundit nga