LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD vijon denoncimet për inceneratorët

10 Shtator 2022, 14:34, Aktualitet CNA

PD vijon denoncimet për inceneratorët

Partia Demokratike ka vijuar me denoncimet për inceneratorët, ku sot ka vijuaar me pyetjet e radhës lidhur me këtë çësthje. 

Për të hedhur dritë mbi këtë fenomen PD ka shtruar disa pyetje sot, të cilat anëtari i Këshillit Kombëtar, Jamarbër Malltezi i parashtroi sot për qytetarët. 

Pesë pyetje për SPAK-un, që luan shurdhmemecin, dhe as sheh dokumente as dëgjon fakte:
 
1. Sa milionë euro nga paratë publike të shqiptarëve kanë përfunduar te kjo kompani në Bullgari?
 
2. Çfarë ekspertize ka ofruar kjo guaca në Bullgari, me pronarë Blushin dhe mafiozet e plehrave?
 
3. A është përdorur edhe kjo guaca ne Bullgari për pastrim parash dhe zhdukje gjurmësh se parave publike?
 
4. A është përdorur kjo guacka edhe për blerje të heshtjes së mediave?
 
5. A ka vepër penale, kur paratë publike të shqiptarëve përfundojnë në guaca për të zhdukur grabitësit e vërtetë të parave? Apo është përgjigje shumë komplekse? 

Më tej fjala e plotë e Malltezit: 

Dokumenti që po paraqesim sot është episodi i dytë i serialit të blerjes së medias dhe bosëve të saj nga mafia e inceneratorëve.
 
Ky dokument tregon se si drejtori i madh, miku i Ramës, ish-ministri socialist Ben Blushi, e çoi gruan deri në Bullgari që të krijonte nga hiçi një kompani guacë.
 
Partnerët ishin ‘çunat e mirë të inceneratorëve’, që më pas u bënë ‘plehrat në kërkim ndërkombëtar’.
 
Ne, nga kjo foltore i kemi etiketuar si bosët e mafias së plehrave, sepse skema që krijuan, ku përfshiheshin mediat, qeveria dhe kompani offshore, është qartësisht mafioze.
 
Kompania që Blushi hapi në Bullgari, pa asnje kapital, pa asnjë përvojë, i duhej mafies se plehrave per pune te medha, një ndër të cilat ishte blerja e heshtjes se mediave.
 
Dokumenti tregon se kompania është e ndarë në tri pjesë të babarbarta në zotërim të Blushit, Mirel Mertirit dhe Klodian Zotos.
 
Pesë pyetje për SPAK-un, që luan shurdhmemecin, dhe as sheh dokumente as dëgjon fakte:
 
1. Sa milionë euro nga paratë publike të shqiptarëve kanë përfunduar te kjo kompani në Bullgari?
 
2. Çfarë ekspertize ka ofruar kjo guaca në Bullgari, me pronarë Blushin dhe mafiozet e plehrave?
 
3. A është përdorur edhe kjo guaca ne Bullgari për pastrim parash dhe zhdukje gjurmësh se parave publike?
 
4. A është përdorur kjo guacka edhe për blerje të heshtjes së mediave?
 
5. A ka vepër penale, kur paratë publike të shqiptarëve përfundojnë në guaca për të zhdukur grabitësit e vërtetë të parave? Apo është përgjigje shumë komplekse? 
 
SPAK-ut i urojmë fundjavë të mbarë, ta gëzojë heshtjen e zgjatur!
 
Medias që hesht kur digjen miliona euro të shqiptarëve, vetëm se kanë marrë edhe ata pjesën e tyre, i urojmë shërim të shpejtë!
 
Çunave dhe gocave në kërkim ndërkombëtar, u themi të kenë durim: ju mund të fshiheni, por nuk do të shpëtoni!
 
InceneRamës dhe incEnerjonit u themi se firmat e hedhura do të bëhen një ditë lak./CNA.al

Lajmet e fundit nga