LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në burg për 2 gra? Pastori Vilajeti: Ligji për bigaminë, i domosdoshëm

8 Shkurt 2024, 09:33, Aktualitet CNA
Në burg për 2 gra? Pastori Vilajeti: Ligji për bigaminë, i
Paulin Vilajeti

Pastori Paulin Vilajeti u shpreh në emisionin "Opinion" se martesa është një dhuratë dhe si e tillë duhet respektuar. Teksa u diskutua drafti që ka të bëjë me dënimin e personave që mund të kenë një bashkëjetesë në të njëjtën kohë që janë të martuar zyrtarisht me një person tjetër, ai theksoi se ligji për bigaminë është i domosdoshëm në Shqipëri. 

"Nuk beson se një ligj e mbron martesën. Unë besoj se martesa është një dhuratë nga perëndia dhe kur njerëzit ecin me Zotin, ata e dinë si duhet të jetë martesa. Bibla thotë 'aty ku nuk ka ligj, nuk ka shkelje'. Mendoj se është bërë problem në shoqërinë shqiptare duke u përdorur varfëria e njerëzve, njerëz që kanë para… Unë mendoj se ky ligj është i domosdoshëm në Shqipëri dhe jam shumë i lumtur kjo që duhet të bëhet. Disa njerëzve duhet t'u çosh ligjin te dera e shtëpisë, nëse nuk e kanë, nuk dinë kurrë të ndalojnë. Besoj se duhet të ketë një ligj për të parandaluar këtë lloj gjëje që po shohim ditë për ditë. Ligji nuk është i keq. Duhet të jetë shteti që duhet të ndjekë ligjin. Kur është ligji, është një hap", u shpreh ai./CNA 

Lajmet e fundit nga