LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këlliçi: Dosja 5D dhe grupi i WhatsApp-it kanë bërë Veliajn me ethe

19 Shkurt 2024, 20:25, Aktualitet CNA
Këlliçi: Dosja 5D dhe grupi i WhatsApp-it kanë bërë
Belind Këlliçi

Drejtuesi politik i PD-së për Tiranën, Belind Këlliçi ka reaguar pas intervistës së kryebashkiakut Erion Veliaj, në median e paguar nga inceneratorët, në median që është ndërtuar mbi truallin e një shkolle.

Këlliçi thekson se Veliaj, pronari faktik i inceneratorëve ka një hall që ka dalë tek Bollino Tv që paguhet nga inceneratorët, që ka lidhje me dosjen 5D.

Drejtuesi politik i PD-së thotë se Veliajn e kanë kapur ethet e kësaj dosje dhe grupit të WhatsApp-it ku kanë dalë bisedat dhe pazaret e korrupsionit bashkiak.

“E paska një hall Veliaj pronari faktit i inceneratorit të Tiranës, që ka dalë tek Bollino TV, që është ngritur mbi një truall shkolle dhe që paguhet po nga inceneratorët! Mesa duket e kanë kapur ethet e dosjes 5D dhe grupit të ëhatsappit, ku kanë dalë hapur bisedat dhe pazaret e korrupsionit bashkiak”, shkruan Këlliçi.

Në mbyllje të reagimit të tij, Këlliçi shton se kushedi se çfarë do shohim e dëgjojmë deri në fund të muajit.

“Kushedi çfarë do shohim e dëgjojmë deri në fund të muajit …”. 

CNA denoncoi një ditë më parë hallkat e zinxhirit mes biznesmenëve dhe Bashkisë Tiranë, ku këta të fundit përfitojnë tenderë publikë.

CNA raportoi se Sokol Tusha, vëllai i Taulant Tushës, (drejtorit të Erion Veliajt të arrestuar nga SPAK-u për inceneratorët) lidhet me shumë skema dhe biznese për të cilat dyshohet se kanë përfituar tenderë në institucione të ndryshme apo dhe kompani të ndryshme.

Po ashtu sot CNA zbuloi se bashkëpunëtori i drejtorit të Veliajt, Arben Maloku, ndërtoi mijëra metra katrorë pa leje në mes të Tiranës./ CNA

 

Lajmet e fundit nga