LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Britania, masa të rrepta për emigracionin/ "Kush vjen ilegalisht kthehet mbrapsht"

13 Dhjetor 2022, 14:28, Aktualitet CNA

Britania,  masa të rrepta për emigracionin/ "Kush vjen ilegalisht

Rishi Sunak ka premtuar se do të sjellë ligje të reja për të trajtuar imigracionin e paligjshëm, duke thënë se kushdo që vjen në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht nuk do të lejohet të qëndrojë.

Duke bërë një sërë njoftimesh në Commons, kryeministri tha se legjislacioni do të futet në fillim të vitit të ardhshëm dhe do të thotë se njerëzit që nuk vijnë në vend përmes rrugëve legale dhe të sigurta "do të ndalohen dhe do të kthehen me shpejtësi në atdheun e tyre ose një vend të sigurt ku do të shqyrtohet kërkesa e tyre për azil”.

Ai tha se ata që vijnë ilegalisht "nuk do të jenë më në gjendje të pengojnë përpjekjet e largimit me pretendime ose apelime të vonuara ose të rreme" dhe, pasi të largohen nga MB, "nuk duhet të kenë të drejtë të rihyjnë në territorin e MB".

Por ai u zotua të punojë me Agjencinë e OKB-së për Refugjatët për të krijuar më shumë rrugë ligjore "kështu që MB të mbetet një strehë e sigurt për më të cenuarit".

Kryeministri njoftoi gjithashtu se qeveria do të rifillonte fluturimet e saj të diskutueshme për në Ruandë për të deportuar ata që mbërrinin ilegalisht dhe kishte rënë dakord me një marrëveshje me Shqipërinë për të kthyer të gjithë qytetarët e saj që vijnë në MB përtej Kanalit me varka të vogla.

Dhe ai tha se deputetët së shpejti do të jenë në gjendje të vendosin një kuotë vjetore "për të përcaktuar kapacitetin tonë" për të ofruar strehim për azilkërkuesit.

"Zgjidhja nuk duhet të jetë vetëm ajo që funksionon, por ajo që është e drejtë," tha zoti Sunak. "Është e padrejtë që njerëzit vijnë këtu ilegalisht."/CNA.al Burimi: Sky News

Lajmet e fundit nga