LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U emërua si anëtar në Kushtetuese/ Kunati i ish-ministres së Ramës betohet në Presidencë

13 Dhjetor 2022, 12:45, Aktualitet CNA

U emërua si anëtar në Kushtetuese/ Kunati i ish-ministres së

Ditën e sotme në institucionin e presidencës është betuar anëtari i ri i Gjykatës Kushtetuese, Gent Ibrahimi.

Pas ekzekutimit të himnit kombëtar dhe leximit të vendimit të emërimit të tij, Ibrahimi vendosi dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë dhe u betua para Presidentit të Republikës. 

“Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë”.- u betua Ibrahimi sipas formulës së përcaktuar.


Presidenti Begaj i uroi suksese z. Ibrahimi, në detyrën e re të anëtarit të Gjykatës Kushtetuese.

Prezent në këtë ceremoni solemne ishin të pranishëm Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese znj. Vitore Tusha, Kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, z. Sokol Binaj, Avokatja e Popullit, Zj. Erinda Ballanca përfaqësues të OPDAT pranë Ambasadës së SHBA-së në Tiranë si dhe anëtarë të kabinetit të Presidentit të Republikës.

Lajmet e fundit nga