LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse na duhet amnistia fiskale?

8 Prill 2022, 10:43, Ekonomi CNA
Pse na duhet amnistia fiskale?

Kryeministri Edi Rama për herë të dytë, në gati katër vite deklaroi qëndrimin e tij se Shqipëria ka nevojë për një amnisti të madhe fiskale.

Një amnisti që vendet e rajonit, dhe Europa e kanë bërë disa herë në këto dekada.

Ndërsa në Shqipëri, në gati më shumë se 30 vite tranzicion nuk ka ndodhur asnjëherë.

Ka pasur një amnisti të pjesshme në vitin 2011, që mund të quhet më e madhja.

Më pas disa falje detyrimesh apo retushime të cilat më shumë mund të quhen fshirje dosjesh apo regjistrash për t?u hedhur në plehra për shkak të detyrimeve ndaj shtetit apo të tjera si këto.

Asnjëherë nuk ka pasur një amnisti të mirëfilltë.

Shqipëria në fakt ka nevojë për një amnisti të mirëfilltë fiskale dhe kjo për shumë arsye.

Së pari arsyeja e parave që do të vinin në Shqipëri.

Pra janë me mijëra e me mijëra emigrant, të cilët kanë punuar dhe kursimet e tyre i kanë në të zezë.

Pra, ata që kanë frikë se do të vijnë paratë e djemve që punojnë në Londër, çunate  Kukësit apo ata që vijnë me çanta bëjnë palate në Tiranë.

Dikush duhet ta dijë se paratë e siguruara dhe që qëndrojnë apo mund të deklarohen në bankë si punë e tyre e kujtdo emigranti nga burimet tw ndryshme, në momente të një amnistie, duhet të falen.

Këto para do të hyjnë si investime dhe investimet sjellim zhvillim.

Zhvillimi sjell rritjen ekonomike e kështu me radhë. Rritet cilësia e jetës, njerëzit marrin më shumë të ardhura e të tjera si këto.

E në rast se personat kapen dhe hetohen për një të shkuar problematike atëherë këtu është diçka tjetër.

Aministia nuk të ç?penalizon nga krimi i bërë iks vite më parë.

Aministia të legalizon paratë që ti i ke mbajtur në rrugë të zezë.

Prandaj për ata që janë kundër amnistisë duhet të kuptojnë edhe njëherë se Shqipëria e ka të nevojshme një gjë të tillë.

Po e bën Edi Rama. Tentoi ta bënte Sali Berisha në vitin 2011.

E rëndësishme është që të gjendet rruga dhe Shqipëria të ketë amnistinë më të mirë të mundshme në këto 30 vite.

Amnisti e cila duhet të krijojë me çdo kusht, flukse të ardhurash të mëdha për bankat për qytetarët, për investimet dhe për zhvillimin e vendit./CNA.al

Rama të sqarojë si do kalojnë nga Luton Aeroport, paratë e amnistuara

Lajmet e fundit nga