LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimeve dhe vendimet e Bordit të Transparencës/ Fuga: Kostoja e jetesës është e papërballueshme

16 Mars 2022, 17:23, Aktualitet CNA
Rritja e çmimeve dhe vendimet e Bordit të Transparencës/ Fuga:

Akademiku Artan Fuga komentoi ditën e sotme zhvillimet më të fundit në vendin tonë, ku fokusin kryesor e përqëndroi tek protestat e qytetarëve që kundërshtojnë rritjen e çmimit të naftës dhe produketve të shportës, si dhe vendimet e Bordit të Transparencës.

Në një intervistë televizive Fuga u shpreh se për t?i dhënë përgjigje kësaj situata duhet ekuilibruar konkurrenca, pra të ketë edhe vendosje të mekanizmave të vetërregullimit në ekonomi.

?Duhet të jemi racionalist në analizën e ngjarjeve sociale dhe në këto ngjarje nuk bëhen llogaritë me mesatare. Nëse kemi 10% njerëz që mezi shtyjnë muajin për të përballuar koston e jetesës në momentit që kjo kosto e jetesës?është në zgrip të përballimit. Nëse brenda disa muajsh kjo kosto e jetesës shtohet sigurisht bëhet e papërballueshme. Shoqëria shqiptare është në një gjendje ku protestat janë fenomeni më i natyrshëm?

Nëse ka rënë protesta , mbetet për t?u parë të shtunën. Di që janë vendosur disa kërkesa, por nuk përjashtohen mundësitë?Kam thënë që niveli i intelektualve, i studentëve është i tillë që në përgjithësi është në gjendje varfërie, me të cilën kuptoj një varfëri moderne që mund të jetë me telefon, por nëse ka lidhje interneti apo jo kjo është çështje tjetër?Pra nuk është varfëria me njerëz të leckosur, por një varfëria e studentëve është ajo që nuk ka mundësi të blejë libra për të studiuar?, tha ai./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga