Të angazhuar për çeljen e negociatave/ Ministrja Gjermane për Europën: Po presim momentin e duhur

18 Janar 2022, 10:02, Politikë CNA
Të angazhuar për çeljen e negociatave/ Ministrja Gjermane

Ministrja Gjermane për Europën, Anna Luhrmann në një konferencë për shtyp, se janë të angazhuar për çeljen e negociatave, pasi Shqipëria i ka plotësuar kushtet.

Sipas saj edhe Bullgaria ka dhënë sinjale pozitive, në lidhje me veton e vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut, gjë që ka penguar deri më tani procesin.

?Për ne është e një rëndësie thelbësore për të ecur në këtë rrugë në nisje e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

 Kemi marrë sinjale pozitive nga Bullgaria dhe do të mundohemi të gjejmë në një moment sa më shpejt të mundshëm zgjidhjen më të përshtatshme?, tha Luhrman/CNA.al

Lajmet e fundit nga