LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“8 Janari që duan ta deformojnë”/ Detajet e protestës, si u masakruan demokratët

10 Janar 2022, 10:44, Opinione CNA

Nga Ibsen Elezi

Tabloja e asaj dite pati tre elementë të dukshëm:

1- Pjesëmarrje masive e demokratëve në oborr dhe rrugën para.

2- Ana tjetër, oborri plot me makina, godina e blinduar dhe kati i dytë i mbushur me njerëz.

3- Policia e mirë organizuar në pikat kyçe rreth PD.

Fakti që Luli mbajti njerëz atë ditë në katin e 2-te ishte budallallëk si veprim por edhe “kurajoz”. Them budallallek pasi vuri nje grup njerzish përballë të pakten 5 mijë demokratëve të irrituar nga ai vetë.

Acarimi filloi kur demokratët donin të futeshin brenda godinës dhe hasen nga të gjitha hyrjet dyer të blinduara.

Mundësite e tyre ishin 2, të hapnin dyert ose të hynin nga ballkoni me shkallë, ata kishin ardhur për të hyrë brenda dhe kjo ishte lajmëruar.

Në këtë tentativë, hedhja e gazit tymues nga Lul’hotsat drejt demokratëve poshtë, ishte e justifikueshme, kur sheh se je i rrethuar nga një numër aq i madh njerzish të zë paniku dhe do reagosh.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Ndërsa goditja me dru në kokë dhe përgjakja e disa demokratëve që u futen në ballkon nga badigardet e Lulit ishte kriminale, në mbrojtje të tyre o hodhen gurë rrethanor që ishin të pakët në oborr.

Pra për një arsye ose tjetren, konflikti do ndodhte, shkalla e tij varej nga reagimi i pakicës brenda.

Në momentin e atij terrori psikologjik, kur po gjuhej nga dritaret me gure, me shkallë e shashka edhe njoftimi i policisë nga Luli është normal.

Ai zgjodhi një rrugë, të futej në një godinë të bunkerizuar, pavarësisht se njerëzit që zgjedhin këtë rrugë kanë dështuar gjithmonë.

Policia u fut nga parlamenti, pa paralajmëruar, pa rezistencë zbrazi oborrin duke hedhur një sasi të paparë gazi helmues (personalisht mu desht rreth 20 min të nxjerr një burrë rreth të 70-ve, të cilit nga bombat me gaz te kembet e tij humbi 2 here ndjenjat, nuk merrte dot frymë dhe as nuk shihte të ecte).

Deri këtu po e justifikoj, pasi nuk mund të injotonte kërkesen për mbrojtje.

Oborri u zbraz, ndaj tyre nuk pati asnje akt dhune të vetëm, u mundësua për ti nxjerre nga “rreziku” kërkuesit e ndihmës.

Por se kuptoj dot atë që ndodhi me pas, policia doli nga oborri dhe u turr mbi demokratet me gaz, armë qe hidhni fishekë gazi dhe plastikat e tyre goditen e dëmtuan shumë nga pjesmarresit, hedhja e ujit, goditjet me shkopinj deri te Tajvani, deri te RTSH, apo pertej urës të Rruga e Elbasanit, shumë pjesmarres i hodhen në Lane, arrestimi i njerëzve nëpër rruget e Tiranës, shoqërimet në komisariate të mbi 50 personave.

Ne krye te policise shihje ca persona që gjuanin fishekët drejt e mbi njerëzit e pambrojtur, kishte mllef në ate që po bënin për të goditur demokratët, për ti hedhur në Lanë, për ti ndjekuë pas, për ti poshtëruar.

Kjo tregoi se ky ishte nje plan,

– Acaroni situatën

– Na thërrisni për ndihmë

– Ne do i dërrmojme me gaz, me dru, me ujë, i hedhim ne në Lanë këta që deshtën t’ju hidhinin ju.

Ky ishte nje plan mes Lul-Bardhes dhe Ram- Çucit, plan qe e justifikojne me gjysmë të vërteta, plan gjysmë burash.

Ajo që skuptoj është se si nje drejtor Policie që vet ambasadorja e mbeshteti si profesionist, mundi te realizoj një poshtërsi të tillë. Ky është ose debil ose maskara, zgjidh e merr, ketij ç’i kane bërë ata burra të moshuar, ato nëna, ata njerëz të ndershem, ata djem të rinje që i le pa ndjenja e i arrestove rrugeve të Tiranës.

Ky palaço çfarë pati, çfarë i kanë bërë ata njerëz të pafajshëm, që zbaton planet e gjysmë burrave, nga i buron ajo urrejtje ?!

Po ti a e mendon se një ditë të bjerë sistemi yt dhe kasta jote.

Mendon ti se ne jemi si ky i gjati yt, që i perdor njerzit mish per top dhe shkon e behet mik per koke me ‘vrasesit’ ?!

Trasheni zullumin, trasheni sa më shumë se kështu e shpejtoni fundin tuaj të keq.

Ju qofshi ! /CNA.al

Lajmet e fundit nga