Connect with Us

Qeveria jep miliona lek për inceneratorët/ Çfarë po ndodh në Elbasan

Politikë

Qeveria jep miliona lek për inceneratorët/ Çfarë po ndodh në Elbasan

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama zhvilloi ditën e djeshme një mbledhje me kryebashkiakët, ku ai foli me tone të ashpra dhe “kërcënoi” se do të ketë 0 lekë për ato bashki, të cilat nuk do të përfshijnë në programin e tyre, një pjesë buxheti për pastrimin. Rama gjithashtu sulmoi ashpër kryesisht kryebashkiakun e Himarës, të cilin e quajti model të gjumit e të maskarallëkut.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i parë nga Partia Demokratike. Deputetja e kësaj force politike, Zheni Gjergji përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se ndonëseë qeveria po jep miliona lekë për inceneratorët, sërish Elbasani është i mbytur nga plehrat.

LEXO EDHE:  PLAS NË PD/ Dy sekretarë dhe drejtues lokalë japin dorëheqjen

Kryeministri që luan teatër me qytetarët. Nga njëra anë mbledh një tufë kryebashkiakësh e i bën për një “lek”, nga ana tjetër u jep ortakëve të tij miliona lekë për inceneratorët që po mbysin qytetet e veçanërisht Elbasanin tim”, shkruan deputetja.

Gjergji i quan zyrtarët e mazhorancës një turp, të cilët po tallen me jetën e qytetarëve.

Të paturp që tallen me jetën e çdo qytetari”, shkruan deputetja./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  PLAS NË PD/ Dy sekretarë dhe drejtues lokalë japin dorëheqjen

LEXO EDHE:  Mblidhet Kryesia e PD/ Basha propozon ngritjen e një grupi proaktiv

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  “Lirimi i Suel Çelës, drejtësia e pafuqishme”/ PD: Kriminelët e pushtetit, të paprekshëm

LEXO EDHE:  I zhgënjyer nga Basha?/ Budina shuan zërat: Misioni im nuk është ParlamentiNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

85,5% e shqiptarëve mendojnë se politikanët mbrojnë interesat e të pasurve dhe të fuqishmëve

Publikuar

-

Nga

Thuajse 9 në 10 qytetarë besojnë se politikanët nuk mbrojnë interesat e tyre, por mbështesin personat e pasur dhe të fuqishëm.

Ky mendim mbisundon pavarësisht preferencës së votuesve. Dallimet midis votuesve të Partisë Socialiste, asaj Demokratike dhe personave që nuk kanë votuar është i vogël.

Shqiptarët besojnë në mënyrë dërrmuese, (8 në 10 qytetarë) besojnë se të gjithë politikanët korruptohen kur janë në pushtet. Edhe ky opinion sundon pavarësisht preferencave partiake të votuesve.

LEXO EDHE:  Analistët tanë, si “armiq” publik/ Mbrojtën Çilin, heshtën për Ben Blushin

LEXO EDHE:  Mblidhet Kryesia e PD/ Basha propozon ngritjen e një grupi proaktivNë Shqipëri duken se qytetarët kanë më shumë besim tek ndershmëria e tyre, sesa e politikanëve. Kur pyeten nëse ata vetë do të korruptoheshin po të kishin pushtet, 7 në 10 shqiptarë thonë se nuk do të korruptoheshin.

Rezultatet janë të një vrojtimi për Euronews Albania, realizuar nga MRB dhe Data Centrum, në shkallë vendi në periudhën 20-29 tetor 2021./euronews

LEXO TE PLOTE