LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fiks Fare/ Institucioni paracakton fituesin e tenderit. Drejtori: Shfrytëzova njohje e mia!

13 Shtator 2021, 20:51, Denoncim CNA
Fiks Fare/ Institucioni paracakton fituesin e tenderit. Drejtori:

Emisioni Fiks Fare solli rastin e një institucioni shtetëror që paracakton fituesin për tendera. Bëhet fjalë për një tender për riparim automjetesh të dhënë para ca kohe e në mënyrë të paracaktuar nga ana e Agjencisë Rajonale të Mjedisit , Fier- Vlorë -Gjirokastër.

Por problemi qëndron tek tenderi i dhënë për riparimin automjetit i cili është hapur vetëm para një muaji, ndërkohë që mjeti ka 3 muaj që është riparuar. Pra, është përcaktuar fituesi, në këtë rast servisi, që ka riparuar mjetin.Gazetarët e Fiksit shkojnë takojnë drejtorin e agjencisë së mjedisit.

Drejtori, duke thënë se është munduar të vërë në funksion një automjet të cilin të tjerët e kishin shkatërruar në dy vite. Madje për këtë drejtori iu zotua gazetarëve të Fiksit që t?u vinte në dispozicion të gjithë dokumentacionin për procedurën e tenderimit me anë të një email.

Ndërkohë në faqen e APP thuhet se fituesi dhe procedura u anulua njëherë, pasi një anëtar i njësisë së prokurimit ,plotësoi fituesin pa dalë akoma dhe për këtë arsye tenderi u anulua. Por në faqen e APP nuk gjendet nëse ky tender u hap sërish, apo kush ishin konkurrentët dhe kush u shpall fitues për tenderin?!

Ndërkohë në përgjigjen zyrtare që ky institucion i jep Fiksit pranohet se makina u kontrollua para tenderit tek i njëjti subjekt që e riparoi dhe që fitoi tenderin./tch

Lajmet e fundit nga