LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Denoncimi i Fiks Fare/ Laboratori, 120 euro PCR-në, përgjigjja ‘negative’ për 20 minuta

8 Shtator 2021, 18:52, Denoncim CNA
Denoncimi i Fiks Fare/ Laboratori, 120 euro PCR-në, përgjigjja

Një tjetër skandal është denoncuar nga emisioni Fiks Fare, ku për 20 minuta merr rezultatin e PCR (tamponit). Në Kosovë mjafton të paguash 120 euro dhe për 20 minuta merr në dorë rezultatin e tamponit covid 19 me rezultat negativ.

Fillimisht gazetarët shkuan në një laborator në Prishtinë ku kërkuan kryerjen e PCR-së për të udhëtuar më pas drejt Vjenës. Pas konsultës me punonjësit e laboratorit, njëra nga këto të fundit është shprehur se përgjigja për testin e PCR-së vononte të paktën 3 orë dhe është e pamundur paraqitja e një rezultati para këtij afati.

Fillimisht punonjësit u thanë gazetarëve se përgjigja e një testi PCR mund të dilte rreth orës 18:00, por duke kuptuar se klienti humbte avionin ata sugjeruan edhe një test të shpejt Molekular për udhëtim  (PCR), përgjigja e të cilit dilte brenda 20 minutave. E gjitha kjo kundrejt një pagese prej 120 eurosh. Duke rënë dakord për çmimin punonjësja e laboratorit i merr në sportel gazetarit të Fiksit mostrën rreth orës  12:28, dhe më pas e orienton se përgjigja do të dal për 20 minuta dhe mund ta tërheq tek sportelet jashtë aeroportit.

Pas 21 minutash gazetari i Fiks Fare merr përgjigjen e testit PCR negative, gati për të udhëtuar kudo me një test fiktiv. Ndërkohë të gjithë laboratorët e licencuar testin PCR ( tamponi)  mund ta analizojnë minimalisht për 90 minuta.

Labaratori për 20 minuta kryen testin PCR  kundrejt 120 eurove

Fiksi ? Dua të bëj PCR

Punonjësja e laboratorit ? Kur ke me udhëtu?

Fiksi ? Në orën 14.00

Punonjësja e laboratorit ? Në cilin vend ke me shku?

Fiksi ? Në Vjenë.

Punonjësja e laboratorit ? Në Vjenë, Austri. Rezultatet e PCR dalin në gjashtë të mbasdites. A të lënë me kalu me testin antigjen?

Fiksi ? Jo, PCR më thanë.

Punonjësja e laboratorit ? Tek airoporti? PCR të kanë thënë?

Fiksi ? Prandaj erdha, më thanë për këtu.

Punonjësja e laboratorit ? PCR në orën gjashtë (18.00) del rezultati.

Fiksi ? Më para nuk bëhet fjalë?

Punonjësja e laboratorit ? Jo. Veç PCR i shpejtë kushton 120 euro, del për 25 minuta.

Fiksi ? Po mirë PCR them

Punonjësja e laboratorit ? Të shpejtin?

Fiksi ? Po pra

Punonjësja e laboratorit ?  Ban 120 euro.

Fiksi ? Ça të bëj? T?i jap këto? ( eurot)

Punonjësja e laboratorit ? Ma jep  edhe pasaportën

Fiksi ? Pasaportën jo, kartën e identitetit po. Urdhëro!

Punonjësja e laboratorit-  Për 25 minuta rezultai del. 120 euro pagesa, 150 më ke dhënë, 30 kusuri.

Punonjësja e laboratorit 2- Hajde në hundë me ta bë! Hajde edhe tjetrin. Pas 25 minutash e merr rezultatin jashtë.

Fiksi ? Faleminderit.

Në 12:28 merret mostra për testin e PCR-së dhe përgjigja del 12:50

Punonjësja e laboratorit 3 ? A?

Fiksi ? Rrofsh

Punonjësja e laboratorit 3- Urdhëro, negativ ke rezultu

Fiksi ? Faleminderit kalofshi mirë, shyqyr që e bëtë shpejtë për 20 minuta./TCH

Lajmet e fundit nga