Connect with Us

Gara në PD e paravendosur/ Jemin Gjana justifikon manipulimin

Politikë

Gara në PD e paravendosur/ Jemin Gjana justifikon manipulimin

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në 13 qershor, Partia Demokratike do të zhvillojë zgjedhjet për kryetarin e ri, ku në garë janë katër kandidatë, vetë kreu i PD, Lulzim Basha, Edith Harxhi, Fatbardh Kadilli dhe Agron Shehaj.

Por, ndërsa zgjedhjet po afrohen, duket se Lulzim Basha ka krijuar të gjithë infrastrukturën e mundshme, për të zhvilluar një process farsë dhe të manipuluar.

Sikurse CNA.al e ka raportuar edhe më parë, ajo që tashmë është fakt, është se gara zhvillohet në kushte tërësisht të pabarabarta. Lulzim Basha ka pas vetes të gjithë administratën e PD, ndërsa kandidatët e tjerë nuk kanë asgjë.

Për më tepër, Lulzim Basha ka fshehur edhe listën e anëtarësisë së PD, duke mos pranuar tua vërë në dispozicion edhe kandidatëve të tjerë. (Lexo këtu).

Por, ndërkohë sot, kreu I Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana, ka tentuar të justifikojë manipulimin e procesit.

Në një intervistë për Report TV, Jemin Gjana deklaroi se “U është krijuar mundësia që nëse duan staf të marrëdhënieve me publikun që ekziston në PD, mund të kenë një njeri në dispozicion, kur se kanë dashur i kanë zgjedhur vetë.

Secili prej kandidatëve do të kenë të njëjtën mbështetje logjistike, secili mund të ketë një njeri të PD që ti shkojë nga mbrapa. Edhe në degët lokale, siç janë të detyruar të shoqërojnë Bashën, janë të detyr të shoqërojnë cdo kandidat në garë.”.

LEXO EDHE:  Listat e PD/Basha: Vendimi më i vështirë, nuk i heq asnjë presje

Në fakt, ajo çfarë thotë Jemin Gjana duket pak e vështirë për t’u besuar, pasi PD me aq staf sa ka e ka të vështirë për të mbuluar Lulzim Bashën, dhe jo më kandidatët e tjerë.

Për më tepër mjafton të shikojmë faqen zyrtare të Partisë Demokratike në rrjetet sociale, dhe kupthet fare qartë sesa në kushte të “barabarta” po zhvillohet gara.

Në faqen zyrtare të PD në rrjetet sociale ka çdo ditë video nga takimet e Lulzim Bashës me demokratët në degët lokale, takime të gjitha në kuadër të fushatës për zgjedhjet e 13 qershorit, por nuk ka asnjë video të kandidatëve të tjerë. (Lexo ketu)

Lulzim Basha ka kryetarët e degëve, ka administratën e PD, ka listat e anëtarësisë, ka në dispozicion të gjithë infrastrukturën e PD, ndërsa kandidatët e tjerë nuk kanë asgjë.

Nëse vërtetë Lulzim Basha do donte të bënte një garë të barabartë dhe të ndershme, do kishte dhënë dorëheqjen dhe do kishte garuar njëlloj si kandidatët e tjerë. Por, mesa duket ai ka frikë të japë dorëheqjen, sepse do të humbte. Dhe kështu përdor “Jeminin e tij” për të justifikuar manipulimin e procesit./CNA.al

Fakti-Gara për kreun e PD e paravendosur/ Basha manipulon fushatën

“Masakra zgjedhore” që po përgatit Lulzim Basha/ Demokratët përballë provës  

Basha “zhduk” anëtarët/ Rivalët nuk i marrin dot emrat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk është kohë për të pritur”/ Pas largimit nga LSI, Luan Rama del me mesazhin e fortë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Pas dorëheqjes nga të gjitha funksionet drejtuese në LSI, ish-zv.kryetari i kësaj force politike, Luan Rama ka dalë sot me një mesazh të fortë.

Në një postim në rrjetet sociale, Luan Rama shkruan se 17-vjetori i LSI-së, duhet të jetë një reflektim për ringritjen e saj.

Luan Rama thekson se “nuk është koha për të pritur”, por “Është koha për t’u ringritur me besim dhe shpresë, me forcë, me guxim dhe mençuri

17 vjet prej themelimit të LSI-së:

KOHA PËR T’U RINGRITUR

Vitet ikin në rendin e tyre, kohët ndryshojnë e bashkë me kohët, ndryshojnë edhe brezat.

Të rinjtë rriten e më të rriturit duhet të kuptojnë se të tjerë të rinj duhet të vijnë.

LSI lindi si shpresë,

lindi si besim,LEXO EDHE:  Rrugëtimi i Bindjes Demokratike/ Patozi kujton sulmet e Bashës: Përndoqi nënshkruesit e themelimit

LEXO EDHE:  Deputetët e Bashës rrihen me policinë/ “Rama nën efektin e narkotikëve”

lindi si ndryshim.

Lindi për të qenë lëvizje.

Është koha për t’u ringritur,

Nuk është kohë për të pritur!

Është koha për t’u ringritur me besim dhe shpresë, me forcë, me guxim dhe mençuri.

LSI duhet të bëhet kauzë e të rinjve, të bëhet shtëpia e tyre. Ashtu siç thotë Migjeni, me vrull të ri, “dhe ndërgjegjet tona t’i ndezi në dashni për një ide të re”.-shkruan Luan Rama./CNA.al

Luan Rama largohet nga drejtimi i LSI/ Humbësit duhet të dorëhiqen

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plas në PD, akuza dhe konflikte/ Nënkryetari “masakron” Xhaferrajn, zbulon prapaskenat e zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

PD është kthyer në një parti konfliktesh dhe përplasjesh. Nga qendra përpalet janë shtrirë në rrethe.

Në PD e Durrësit, është vënë në “shënjestër”, kreu i degës, Ferdinand Xhaferraj.

Nënkryetari i Partisë Demokratike, dega Durrës, Neritan Golja ka kritikuar ashpër qëndrimin e kryetarit Ferdinand Xhaferaj për dorëheqjen nga kandidimi për në Kryesinë e Partisë.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Golja shkruan se Durrësi vijon të shihet si një plaçkë tregu.

Madje ai shkon më tej, duke hedhur akuza se në zgjedhjet e 25 Prillit u pa qartë se cilat grupë ishin të favorizuara nga pushteti dhe u vunë në dispozicion të socialistëve.

“Në zgjedhjet e 25 Prillit u pa qartë se cilat ishin grupet e favorizuara nga pushteti, të cilët u vunë në dispozicion të socialistëve, duke u bërë pjesë e masakrës zgjedhore, duke deformuar vullnetin e durrsakëve”, shkruan Golja.Sipas tij të njëjtit, pas kësaj situate të rëndë, e gjithë e gjithë struktura e Partisë Demokratike në qytetin  e Durrësit duhej të ishte bashkuar në një front të përbashkët për të kërkuar aleancën me qytetarët.

Kjo gjë, sipas Goljas nuk ka ndodhur dhe fajtor ai bën Ferdinand Xhaferrajn kreun e PD të Durrësit.

LEXO EDHE:  Rrugëtimi i Bindjes Demokratike/ Patozi kujton sulmet e Bashës: Përndoqi nënshkruesit e themelimit

LEXO EDHE:  Deputetët e Bashës rrihen me policinë/ “Rama nën efektin e narkotikëve”

Por kreu i Degës së PD-së-së në qytetin tonë,  z.Xhaferraj,  në vend të kërkimit të një angazhimi të ri të gjithë strukturave të degës në rrugëtimin e rëndësishëm të rikthimit të një aleance të re me qytetarët, u fokusua që të performojë betejat e tij personale, duke sfiduar PD-në dhe lidershipin e saj me dorëheqjen nga kandidimi për në Kryesinë e Partisë.

Ne, si drejtues të degës së PD-së në Durrës, duhet të jemi të fokusuar në një aleancë të re me qytetarët, që ti i kthejmë sa më parë qytetit një qeverisje të denjë.

Nuk besoj se kemi luksin e sfidave individuale brenda partisë, e aq më pak të reklamojnë dorëheqje nga forumet, apo distancime simbolike që tentojnë të dyzojnë betejën tonë të përbashkët.

Eshtë koha të jemi të gjithë bashkë, në një sfidë përballë pushtetit, jo në një sfidë për të treguar kufij bashkëpunimi brenda forumeve tona”, shkruan më tej Neritan Golja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI u “ekzekutua” me 25 prill/ Kryemadhi “përkujton të rënët”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, i dhanë një goditje të fortë partisë se Ilir Metës, Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila tani drejtohet nga bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi.

Nga 19 mandate që mori katër vite më parë, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, LSI u katandis me vetëm katër mandate, ku “kryeson” deputeti me 362 vota Petrit Vasili.

Pas “shkrirjes” të LSI-së, dhe pasi pranoi humbjen, Monika Kryemadhi u “zhduk” nga ekranet dhe nga rrjetet sociale. Asnjë fjalë, asnjë reagim nga Kryemadhi, e cila dikur gjuante Ramën me çizme, apo deklaronte se “do t’ia ha veshin”.

Por, pas zhdukjes së gjatë nga mediat, sot është “zgjuar” Monika Kryemadhi, e cila ka përkujtuar “hirin” e partisë së saj.

17-vjetori i krijimit të LSI, ka “zgjuar” Kryemadhin, e cila ka marrë mundimin të shkruajë dy rrjeshta në rrjetet sociale.

Në një postim në profilin e saj, Kryemadhi përkujton partinë që nuk ekziston më, ose “hirin” e saj, pasi LSI u “ekzekutua” në 17-vjeçare, më 25 prill 2021, ku dhe mori goditjen fatale.

Por, Kryemadhi ndërsa përkujton “të rënët” e LSI-së, shkruan se “misioni” vazhdon.

Gëzuar ditën e LSI. Për të gjithë ju djem dhe vajza, burra e gra, për të gjithë ju që e doni, keni luftuar dhe vazhdoni të luftoni për atë çfarë LSI përfaqëson.

Misioni vazhdon”-shkruan Monika Kryemadhi.

Ndoshta Kryemadhi e ka fjalën për “misionin” e filluar në 25 prill, drejt fundosjes përfundimtare të partisë së bashkëshortit të saj Ilir Meta, sot President i Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Arjan Curi zbulon kë do kandidojë Basha në Gjirokastër

LEXO EDHE:  Arjan Curi zbulon kë do kandidojë Basha në GjirokastërKujtojmë këtu se Lëvizja Socialiste për Integrim u krijua më 6 shtator të 2004 si një fragment politikanësh të shkëputur nga PS, me në krye Ilir Metën.

Në zgjedhjet e para që garoi LSI në 2005 fitoi 3 mandate, në 2009 LSI mori 4 mandate dhe u bë për herë të parë pjesë e qeëvrisë falë koalicionit me PD.

Në 2013 LSI mori 16 mandate dhe formoi qeverinë me PS ndërsa në 2017 arriti kulmin me 19 mandate të fituara, por kaloi në opozitë.

Ish-kryetari i LSI, Ilir Meta u zgjodh President i Republikës së Shqipërisë dhe në ato zgjedhje LSI garoi me kryetar Petrit Vasilin, ndërsa më pas drejtimin e partisë e mori Monika Kryemadhi e cila vijon ta ketë edhe sot.

Ndërsa, sot LSI vijon të jetë në opozitë, pas goditjes fatale që mori në zgjedhjet e 25 prillit të 2021, ku përfundoi me vetëm 4 mandate deputetësh, përkatësisht Agron Çela në Shkodër me 2,656 vota, Erisa Xhixho në Tiranë me 1,065 vota, Monika Kryemadhi në Fier me 1,771 vota dhe Petrit Vasili me vetëm 362 vota, në Tiranë./CNA.al

Pas shkrirjes së LSI/ Kryemadhi largohet nga politika?

Pas “zhdukjes” së gjatë/ “Zgjohet” Monika Kryemadhi

LEXO TE PLOTE