Connect with Us

Basha “zhduk” anëtarët/ Rivalët nuk i marrin dot emrat

Politikë

Basha “zhduk” anëtarët/ Rivalët nuk i marrin dot emrat

Publikuar

-

Analiza- Objektivat dhe dështimi i Bashës/ Zgjedhjet, leksion për demokratët

Partia Demokratike pritet që me datë 13 qershor të zhvilllojë zgjedhjet për kryetarin e ri të kësaj force politike, ku në garë janë katër kandidatë, vetë Lulzim Basha, Edith Harxhi, Agron Shehaj dhe Fatbardh Kadilli.

Përtej faktit që gara që po zhvillohet nuk është aspak demokratike dhe aspak në kushte të barabarta, kjo sepse Lulzim Basha garon ndërkohë që është në postin e kryetarit, ndërkohë që kryetar komisioni ka vënë Jemin Gjanën, e të tjera si këto, ka edhe një tjetër detaj.

Lulzim Basha ka “zhdukur” anëtarët e partisë.

CNA.al ka siguruar një dokument, i cili tregon se Lulzim Basha nuk pranon që të vërë në dispozicion të kandidatëve listën e plotë të anëtarësisë së PD. Absurdi shkon edhe më tej, ku këerkesës së kandidatëve, për të pasur në dispozicion listën e anëtarësisë, Sekretari i Përgjithshëm i PD i është përgjigjur se kjo është konfidenciale dhe se nuk mund t’iu vihet në dispozicion palëve të treta.

Pra, vetë Lulzim Basha, i cili është edhe kandidat për tu rizgjedhur e ka listën, ndërsa kandidatët e tjerë i quan palë të treta dhe nuk mund ta marrin.

Ndoshta Gazi i Lulit nuk e di, nuk do ta dijë, apo ka urdhër nga Lulzim Basha të “zhdukë” anëtarët, këtë përgjigje vetëm ai mund ta japë.

LEXO EDHE:  A do të ketë një 17 Maj të dytë?/ Basha jep përgjigjen prerë

Por, emër, mbiemër dhe degë ku voton çdo anëtar nuk është e dhënë personale. Janë anëtarë partie, organizatë që ushtron aktivitet të lirshëm brenda dhe jashtë territorit. Nuk është llozhe subversive që ka për qëllim grushte shteti dhe anëtarët duhen mbajtur sekret.

Të dhënat personale çdo anëtar partie ja ka dhënë partisë për ushtrimin e aktivitetit të partisë, kominikime nga strukturat, njoftime takimesh dhe përcjellje mesazhesh. Fushata për kryetar partie është një aktivitet kryesorë i partisë, vetëm në këtë rast nuk u dashkan përdorur të dhënat e anëtarëve?

Pra këta që nesër do drejtojne partinë nuk mund të kenë të dhënat e demokratëve?

Bindjet politike qenkan e dhënë personale?

Po ata janë anëtarë partie e me këtë akt kanë bërë publike mbeshtetjen për një grupim të caktuar politik, madje jo vetëm kaq por dhe kanë shprehur vullnetin për të ndihmuar subjektin në arritjen e qëllimeve politike.

Faktet flasin vetë dhe tregojnë qartë se Lulzim Basha po zhvillon të gjithë skenarët, për të mos pasur një proces demokratik dhe një garë të ndershme brenda partisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Tritan Shehu jep “alarmin”/ Po tentohet grusht shteti

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka kundërshtuar ashpër vendimin që punimet e komisioneve parlamentare, të zhvillohen online.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, deputeti Shehu deklaroise mazhoranca po tenton një grusht shteti, brenda parlamentit.

Po tentohet grusht shteti brenda Kuvendit. Parlamenati duhet të jetë vendi i debateve, i vendimeve, i diskutimeve dhe i komisioneve. Askush nuk ka të drejtë t’i imponohet parlamentit. Ju doni t’ju mbyllni gojën e deputetëve ashtu siç u përdor komiteti para zgjedhjeve. Kjo është shumë e rëndë.”-tha Tritan Shehu./ CNA.al

Fillon me debate Kuvendi/ Rushaj: U mor një vendim antikushtetuesTabaku ngre tonet në Kuvend/ Nuk keni fuqi t’i mbyllni gojën Opozitës

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tabaku ngre tonet në Kuvend/ Nuk keni fuqi t’i mbyllni gojën Opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka folur me tone mjaft të forta sot në seancën e Kuvendit, duke kundërshtuar që mbledhjet e komisioneve parlamentare të zhvillohen online.

Ajo ju drejtua mazhorancës, duke deklaruar se “nuk keni fuqi t’i mbyllni gojën Opozitës”.

Shkelqësia juaj ishit ngjitur në Opera dhe pa maska. Fëmijët po shkojnë në shkollë, autobusët janë plot.

Nuk keni fuqi të mbyllni zërin e opozitës dhe të cënoni të drejtën e qytetarëve për transparencë.LEXO EDHE:  Mero Baze përshëndet Lulzim Bashën/ “Faleminderit Akili ynë”

LEXO EDHE:  Votimet në PD/ Flet kryetari i degës Lushnje: Pjesëmarrje e mirë, kandidatët kanë vëzhguesit e tyre

Kërkoni ti mbyllni gojën Opozitës dhe të mos kemi transparencë.

Këtu në Parlament i keni ngjitur deputetët. Dhe e vënë maskën, hë se po bëjmë foto.

E kuptoj që do merrni vendime politike që cënon çdo të drejtë të opozitës.

Në dy vite ka pasur mungesë transparence. Por, në tetë vite është shkelur çdo e drejtë. Nuk mund të vazhdoni ta bëni këtë”-deklaroi Jorida Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fillon me debate Kuvendi/ Rushaj: U mor një vendim antikushtetues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë ka filluar me debate, pasi Partia Demokratike ka kundërshtuar mbledhjen e Komisioneve parlamentare online.

Deputeti i PD, Alfred Rushaj e ka cilësuar këtë si një vendim antikushtetues.

Meqënëse u diskutua për përmbajtjen e komisioneve, u mor një vendim antikushtetues në mënyrë të jashtëligjshme, tëpavlefshem që puna e komisioneve të zhvillohet onlinë. Rregullojra është e qartë. Në raste të jashtëzakonshme mund të mbahet online. Por sot nuk jemi në një gjëndje të tillë. Arsyeja pse do të bëhet kjo është sepse kërkoni të asgjësoni parlamentarizmin. Ne nuk e përkrahim. Kërkojmë që ai vendim të hidhet poshtë dhe të ndjekim rregulloren e Kushtetutës”-tha Rushaj.

Në lidhje me këtë çështje ka reaguar edhe deputeti Enkelejd Alibeaj, i cili kërkoi që të shfuqizohet vendimi.

LEXO EDHE:  Takim i papritur në selinë blu/ Kryemadhi dhe Vasili i shkojnë në zyrë Bashës

LEXO EDHE:  Votimet në PD/ Flet kryetari i degës Lushnje: Pjesëmarrje e mirë, kandidatët kanë vëzhguesit e tyre“I kemi parë komisionet online, vitin e kaluar. Njëri në kafe tjetri në plazh, tjetri me gotën e rakisë, asnjë nuk e merrte vesh se cfarë votonte apo vepronte kur zhvillohen diskutimet online. Fëmijet shkojnë në shkolle, njerzit në punë edhe në koncerte. Për ata nuk ka problem. Vetëm ne duhet të mbrohemi. Ky është sinjal i gabuar që japim. Ai vendim duhet të shfuqizohet.

A nuk jemi në valën e vaksinimit. Deputetët të vaksinohen, të paraqesin në komisione testin. Kështu edhe garantojmë jetën e deputetëve por edhe garantojnë qytetarët që të informohen mbi punën e parlamentit të vet.

Po asgjësohet thelbi i demokracisë. Parlamentarizmi.”.-tha ndër të tjera Alibeaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE