LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi në Fiks Fare/ Agjencia e punësimit, mashtron me kontratat e punës

7 Maj 2021, 21:00, Denoncim CNA
Denoncimi në Fiks Fare/ Agjencia e punësimit, mashtron me kontratat e

Bën kontrata të pavlefshme, qytetarët paguajnë biletën e kthimit si turistë, po ashtu nuk ju gjendet punë në bazë të kontratës.

?Aplikime Punësimi? është agjencia e cila ndodhet me seli në Tiranë dhe merr përsipër të pajisë me kontrata punësimi shtetas shqiptar që duan të punojnë jashtë Shqipërisë.

Një kontratë e tillë e nënshkruar në këtë agjenci kushton 300 euro, e cila merr përsipër punësimin e personit në shtetin pritës, brënda 3 ditësh nga mbërritja për një periudhë 1 vjeçare, por në fakt nuk ndodh ajo çfarë shkruhet, pasi këto kontrata janë të pavlefshme.

Këtë fakt e denoncoi një shtetase shqiptare e cila kishte bërë për gjithë familjen në këtë agjenci 4 kontrata punësimi për në Maltë. Edona Mjeshtri tregoi për Fiksin se kur u desh të priste biletën e vajtjes , përfaqësuesja e agjencisë u tha se duhet të prisnin edhe biletën e kthimit, biletë e cila vërtetonte se do qëndronin si turiste atje për 3 ditë, pra do shkonin në 6 mars dhe do ktheheshin në datën 9 mars. Ndërkohë që në bazë të kontratës duhet të punësoheshin për një vit, gjë e cila nuk ndodhi dhe kjo i detyroi të shkruajnë në një faqe në Facebook, ?Shqiptarët e Maltës? dhe aty i ndihmuan dhe u gjetën punë.

Ajo thotë kjo kompani që i mashtroi dhe shpenzuan 5 mijë euro duhet të paktën t?ju kthejë lekët e kontrateve, pasi nuk e ka zbatuar kontratën që kanë nënshkruar. Ajo thotë po te ishte për të shkuar si turiste shkonte vetë, përse duhet të paguante një agjenci punësimi.

Gazetarët e Fiksit kërkuan të kontaktonin me përgjegjësen e zyrës e cila pranoi se personat paguan si turistë dhe për bileta kthimi dhe për qëndrim në hotel, por sipas saj kjo ka ndodhur kohët e fundit, pasi më përpara kontrata njihej.
Ndërkohë përgjegjësja, Marjana Balliu,pretendoi se denoncuesja Edona Mjeshtri ka hequr dorë vetë nga ndërmjetësimi, dhe për këtë ajo u zotua se do vinte në dispozicion të gazetarëve dokumentin, gjë e cila nuk ndodhi.Tch

Lajmet e fundit nga