LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KQZ nënshkruan kontratën/ Cila është kompania do mundësojë identifikimin biometrik në 25 prill

10 Shkurt 2021, 13:55, Politikë CNA
KQZ nënshkruan kontratën/ Cila është kompania do

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nënshkruar sot kontratën me kompaninë që do të sigurojë pajisjet elektronike për identifikimin elektronik në zgjedhjet e 25 prillit.

“KQZ nënshkroi kontratën me kompaninë Smartmatic International Holding B.V për identifikimin elektronik. Pas nënshkrimit të kontratës fillon procesi përgatitor për implementimin e sistemit për identifikimin elektronik të zgjedhësve?, njofton KQZ.

Kujtojmë se identifikimi elektronik është një proces që do të kryhet në të gjithë vendin, ndërkohë që votimi dhe numërimi elektronik në jo më shumë se 20% të zonave zgjedhore./CNA.al

Lajmet e fundit nga