Connect with Us

Rëndohet shëndeti i grave naftëtare në Ballsh/ Thirrje Ramës: Na jepni një përgjigje

Aktualitet

Rëndohet shëndeti i grave naftëtare në Ballsh/ Thirrje Ramës: Na jepni një përgjigje

Publikuar

-

Rëndohet shëndeti i grave naftëtare në Ballsh/ Thirrje Ramës: Na jepni një përgjigje

Rëndohet gjendja shëndetësore e grave naftëtare, të cilat prej disa ditësh janë future në greve urie.

Mësohet se gratë kanë shfaqur dhimbje koke, të vjella dhe kollë. Gjatë qëndrimit të tyre në grevë, ato janë shprehur se kanë fitur gjyqin për të marrë pagat e përfituara nga kompania ku punojnë, ndërsa ky vendim nuk është zbatuar ende.

po ashtu, gratë natëtare i kanë bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të dërgojë në Ballsh një grup negociator, në mënyrë që kjo situatë të përfundojë. “Rama të dërgojë një grup negociator. Kërkojmë një përgjigje nga qeveria. Kërkojmë rrogat dhe të fillojmë punë”, janë shprehur ato.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kur duhet t’i drejtoheni spitalit?/ Mjekja e njohur mesazh të fortë qytetarëve  

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka publikuar në profilin e saj në rjetet sociale, mesazhin e prof. Silva Bala nga spitali COVID-2.

Mjekja e njohur thekson se shëndeti është gjeja më e çmuar që ka secili prej nesh ndaj dhe në këtë kohë pandemie kujdesi për të duhet të jetë i shtuar.

Pyetjes se kur duhet ti drejtoheni, Spitalit prof. Bala i përgjigjet se kjo duhet të ndodhë kur rekomandohet nga mjeku i familjes.

“Nëse ju drejtoheni tek mjeku i familjes, nëse ju drejtoheni tek mjeku specialist dhe mjeku ju thotë se ju jeni për të vajtur për t’u trajtuar në spital, mos e neglizhoni këtë rekomandim të mjekut. Drejtohuni sa më parë qendrave spitalore në kohën që mjeku mendon se nuk mundet të vazhdoni më të mjekoheni në shtëpi. Në shtëpi mjekohet sëmundja e lehtë. Mjeku kur mendon se sëmundja është e patrajtueshme në shtëpi, patjetër dhe është e domosdoshme që trajtimi të bëhet në qendrat spitalore, nën trajtim të kontrolluar me ekzaminime dhe në ndjekje të vazhdueshme të gjendjes suaj”, shprehet Bala.

Bala ka bërë apel qytetarëve për zbatimin e masave me qëllim parandalimin e COVID-19.

LEXO EDHE:  Berisha: Mediat e huaja degjeneruan Ramën

LEXO EDHE:  Berisha: Mediat e huaja degjeneruan Ramën

“Neglizhenca më e vogël ju kushton jetën! Ju lutem edhe njëherë: Sa herë që të dilni nga shtëpia, mos e harroni maskën. Bëjeni maskën sendin tuaj më të domosdoshëm. Maska është pjesë e trupit tuaj tashmë për t’ju mbrojtur nga ky virus i rrezikshmën”, thekson Bala në mesazhin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Shfryhet” OFL/ GJKKO i heq sekuestron makinës së blinduar të Lulzim Berishës

Publikuar

-

Nga

“Shfryhet” OFL/ GJKKO i heq sekuestron makinës së blinduar të Lulzim Berishës

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korupsionit ka vendosur të heqë sekuestron, makinës së blinduar të Lulzim Berishës, ish-kreut të “bandës së Durrësit”.

Kujtojmë këtu se më 21 shkurt, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit i ka dërguar Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar 5 rastet e para të pronave të sekuestruara në bazë të akteve normative në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”, ku mes tyre ishte edhe automjeti BMW i Lulzim Berishës.

Por, sot GJKKO ka vendosur të heqë sekuestron, pasi sipas avokatit të Lulzim Berishës, Detar Hysi, mjeti në fjalë ishte me dokumente të rregullta.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U kap me kanabis dhe fishekë në banesë/ Arrestohet 25-vjeçari në Tropojë

Publikuar

-

Nga

U kap me kanabis dhe fishekë në banesë/ Arrestohet 25-vjeçari në Tropojë

Policia e Tropojës ka zhvilluar një operacion në fshatin Cërnicë, ndërsa ka vënë në pranga një 25-vjeçar me inicialet K.B.

Policia bën të ditur se gjatë aksionit janë sekuestruar lëndë narkotikr kanabis sativa dhe fishekë.

Policia në bazë të informacioneve të marra ka ushtruar kontroll dhe ka arrestuar K.B. Këtij të fundit iu gjet 184 gram kanabis dhe 80 fishekë.

“Efektivët e Komisariatit të Policisë Tropojë, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative se një shtetas posedonte dhe shpërndante lëndë narkotike në doza të vogla, kanë ushtruar kontroll në banesën e shtetasit K. B., banues në fshatin Cërnicë, Tropojë. Si rezultat i kontrollit në banesën e tij, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 184 gramë lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa dhe 80 fishekë”, thuhet në njoftimin e Policisë.

LEXO EDHE:  Basha e konfirmon/ Marrëveshje me Ramën për zgjedhje të parakohshme

LEXO EDHE:  Rama i kthehet Rakipit/ “Kadrinjtë më qenkan turrur me radhë, ham e hum. Do rrëzojnë shejtanin”

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tropojë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

 

LEXO TE PLOTE