Connect with Us

“Djalli” fshihet në detaje/ Qëllimi që kanë Rama dhe Basha, çfarë do të ndodhë pas 25 prillit

Politikë

“Djalli” fshihet në detaje/ Qëllimi që kanë Rama dhe Basha, çfarë do të ndodhë pas 25 prillit

Publikuar

-

Rama i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Bashës/ Je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës

Palët politike po përplasen për të gënjyer publikun në lidhje me ndasitë e thella që kanë dhe qëndrimet kundërshtuese me njëra-tjetrën, por në fakt disa detaje janë “djalli” i vërtetë i një negociate të mbyllur kohë më parë, kur Rama dhe Basha së bashku kanë dy pika, si qëllim final, e para bashkëqeverisje dhe e dyta eleminimi i partive të vogla.

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, hapja e listave duke i mbyllur si qëndrime publike të PS-së dhe aktet politike të saj kanë nxjerrë zbuluar Bashën me heshtjen e tij ndaj një sistemi zgjedhor që është në funksion të asaj që ka tentuar Rama dhe Bashan ë 2017, eleminimin e partive të vogla dhe dobësimin në maksimum të tyre.

Kjo në funksion të një bashkëqeverisje të nesërme, ku pritet që zgjedhjet e 25 prillit të na japin me vështirësi një fitues të vetëm dhe një PS që do përpiqet të shkojë mbi 70 mandate, me një PD që do tentojë të “ringjallet”, si “Llazari” nga Krishti. Dhe një LSI që po bën gjithçka për të mbijetuar, por tashmë jo më me monopolin e partisë që bën qeverinë, por një segment politik i lodhur, jo vetëm nga skandalet, por edhe nga imazhi i sharlatanëve krijuar nga dyshja Kryemadhi-Vasili.

“S'ta kam unë fajin që firmose marrëveshjen”/ Ping pong deklaratsh mes Ramës e BashësSistemi zgjedhor që po përpunohet, duke goditur të vegjlit dhe me mundësinë e mos pasjes së një shumice solide, nga një palë e vetme dhe në rast të mos arritjes të shumicës nga opozita aktuale, do ta bëjë të detyrueshme një koalicion Rama-Basha, prova e të cilit u dha disa muaj në vitin 2017, ku disa prej ministrave të Bashës, mund të thuhet se mund të jenë më efektivë se disa prej anonimëve dhe të paaftëve të Ramës.

LEXO EDHE:  Video frymëzuese/ Nuk është Covid-19, por virusi- F! Dhe e vetmja vaksinë është...

Një PD që po pret ti vijë pushteti, duke shpresuar që PS do të bjerë nën 70 mandate. Me një LSI sa më të dobët për të mos pasur problem të forta në parlament, me një mazhorancë të re që bashkon të dyja polet e politikës, me stilin e bashkëqeverisjes në Gjermani, apo edhe në Kosovë, ku të mëdhenjtë bëjnë qeverinë në emër të së ardhmes.

Ndërsa në Shqipëri i vetmi fakt është se ky do jetë një koalicion edhe më i neveritshëm në qëllimin e tij, sepse në fund qëllimi duket të jetë mbijetesa e Ramës dhe e Bashës.

Kreu i qeverisë, ikën po humbi dhe po nuk siguroi mbi 70 mandate. Edhe Lulzim Basha vështirë të qëndrojë në krye të PD-së, po nuk siguroi një fitore nga ato që shpall shpesh, por edhe pse mund të marë ndoshta edhe më pak se 70 mandate, fitorja është një bashkëqeverisje e mundshme me Ramën.

Në PD nuk ka më kush ta kundërshtojë. Ata që i kanë mbetur vërdallë, pop resin të kapin thelat e pushtetit.

Në finale do kemi një bashkëqeverisje që mund të shkojë edhe përtej një mandati me Ramën që me çdo kusht kërkon edhe 4 vite të tjera qeverisje, dhe Lulin që kërkon të ruajë karrigen e kryetarit të PD. Të dy në fakt nuk do bëjnë asgjë më shumë apo më pak, sesa ruajtja e kokave të njëri-tjetrit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Hajdari “godet” Bashën/ E ka kthyer partinë në sh.p.k. që drejtohet nga familjarë

Publikuar

-

Nga

“Mos më jep mend mua”/ Rudina Hajdari përplaset me Baton Haxhiun

Deputetja Rudina Hajdari është pyetur mbrëmjen e sotme nga analisti Agron Gjekmarkaj se përse nuk lidh aleancë me kryetarin e PD-së Lulzim Basha.

Hajdari tha se nuk lidh aleancë me partitë e kthyera në sh.p.k. që drejtohen nga familjarë dhe që duan vetëm të vjedhin.

Këto janë kthyer në sh.p.k. Drejtohen nga familjarë. Ka parti në formë sh.p.k-je që vetëm duan të vjedhin”, u shpreh ajo në emisionin “Open”.

Hajdari theksoi më tej se nuk do të bashkëpunojë as me të majtën dhe as me të djathtën.

LEXO EDHE:  Byroja rrëzoi kërkesën e LSI/ Vasili “sulmon” Ramën: Ky bastard nuk duhet …

LEXO EDHE:  Çimi si Luli, Majin e bën Prill/ Njofton intervistën e ardhshme me Ramën një muaj më parë

As e majta as e djathta nuk ekziston më. I kanë ndryshuar metodologjitë sa herë kanë dashur, janë kthyer në dy banda që luftojnë me njëra tjetrën që nuk bëjnë kompromis me qytetarët, partitë kërkojnë një lloj rrotacioni. ata janë forca më e madhe në Shqipëri. Në momentin që iu bashkova PD kam parë sjellje të pahijshme në momentin  që dogji mandatet, unë kam vendosur për të përfaqësuar demokratët pasi ne po mundohemi të krijojmë diçka ndryshe”, nënvizoi deputetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jozefina Topalli me parti të re/ Bushati: PD po të donte le ta mbante, akuzat ndaj saj të tepërta

Publikuar

-

Nga

Propozimi për marrëveshje/ Bushati zbulon prapaskenat: Rama i dërgoi njerëz Bashës, ja ku u takuan

Analisti Andi Bushati ka komentuar mbrëmjen e sotme akuzat e drejtuara nga ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, e cila po krijon një parti të re.

Bushati tha se Topalli ka qenë gjithmonë kundër kryeministrit Edi Rama dhe i cilësoi absurd akuzat se po bashkëpunon me kryeministrin Edi Rama.

Përsa i përket deklaratave se ish-kryeparlamentarja po i merr votat Lulzim Bashës, analisti deklaroi në emisionin “Open” se vetë Basha e ka lejuar këtë gjë.

Të vish e të thuash që Jozefina Topalli po bashkëpunon me Ramën kjo më duket shumë.

Këta që thonë Jozefina Topalli po i merr votat PD-së, PD po të donte le ta mbante brenda”, theksoi Andi Bushati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi habit me deklaratën/ Kam dashur ta vras Rexhep Mejdanin, me Nanon më ndante plumbi

Publikuar

-

Nga

Murrizi habit me deklaratën/ Kam dashur ta vras Rexhep Mejdanin, me Fatos Nanon më ndante plumbi

Deputeti Myslim Murrizi ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa foli për vrasjen e ish-dhjetoristit Azem Hajdari.

Murrizi tha se ka dashur të vrasë ish-presidentin Rexhep Mejdani, ndërsa me ish-kryeministrin Fatos Nano e ndante vetëm plumbi.

Ai deklaroi në emisionin “Open” se disa eksponentë të PD-së e kishin gënjyer duke i thënë se Fatos Nano, Fatos Klosi dhe Rexhep Mejdani kishin gisht në vrasjen e Azem Hajdarit.

Deklarata:

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Mejdanin. Hë ç’a më shikoni kështu. Po re po kam dashur ta vras me tër mend. Se të gjithë e shihnin si vrasësin e Azem Hajdarit. Me Fatos Nanon na ndante lumbi. Hipokritët e politikës kanë akuzuar me pa të drejtë personat e pafajshëm për vrasjen e Azem Hajdarit.

LEXO EDHE:  VELIAJ MASHTROI PËR 52 MIJË VENDE PUNE NË INDUSTRINË PRODHUESE‏

LEXO EDHE:  Me Koço pa Koço, prapë i njëjti Ramë

Vasili: Kemi temë tjetër.

Murrizi: Lëre çfarë teme ke ti, shqiptarët duan të dinë të vërtetën. Këta birbo kanë vite që mashtrojnë. Më kanë thënë që Fatos Nano, Fatos Klosi, Rexhep Mejdani kanë gisht në vrasjen e Azem Hajdarit. Këta yzmeqarë nuk i marr as për të pastruar halet unë.

LEXO TE PLOTE