LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Probleme me pasurinë/ Ngec në “sitën” e vettingut një tjetër gjyqtar

17 Shtator 2020, 07:29, Vetingu CNA

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Durrësit, Tritan Hamitaj.

Në deklaratën e parë të dorëzuar në vitin 2003, gjyqtari Hamitaj zotëronte pasuri familjare prej 6 milionë lekësh, ndërsa në fund të vitit 2017, pasuria familjare është rritur me tetë herë dhe kap vlerën e 48.6 milionë lekëve.

Nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë, BIRN identifikoi një sërë ?flamujsh të kuq?, të cilët lidhen kryesisht me huadhëniet. Gjatë viteve të deklarimit, Hamitaj dhe bashkëshortja e tij deklarojnë t?u kenë dhënë hua 2.5 milionë lekë të afërmve të tyre.

Tritan Hamitaj e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë dy dekadave ka punuar si gjyqtar në Gjykatën e Lushnjes, atë të Durrësit dhe Gjykatën e Apelit në Durrës. Hamitaj ka mbajtur edhe pozicionin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë në vitet 2010-2015./CNA.al

Lajmet e fundit nga