LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema korruptive, Igli Gjelishti transferoi paratë te Carlo Bollino

2 Shtator 2020, 12:14, Politikë CNA

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

Partia Demokratike e përfaqësuar nga ish-deputeti Endri Hasa, ka ngritur sot të tjera akuza ndaj kompanisë Web & Communications Development.

Gjatë një deklarate për mediat, Hasa ka publikuar disa fatura me të cilat pretendon se vërteton një skemë korrupsioni.

Sipas demokratit, paratë e tenderave të fituara nga kompania e Igli Gjelishtit janë transferuar në llogaritë e Carlo Bolinos.

Ish-deputeti tha se Carlo Bolino ka marrë miliarda lekë nëpërmjet tenderave publike të qeverisë së Edi Ramës për të bërë makiazhin e propagandës qeveritare.

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

"Kanë kaluar 48 ore që kur Partia Demokratike pyeti publikisht Edi Ramën se kush fshihet pas Igli Gjelishtit kompania e të cilit ka marrë në dy vitet e fundit 7.5 miliardë leke tendera. Edi Rama edhe ne këtë rast ka vendosur të fshihet. Partia Demokratike do të publikojë sot skemën korruptive të tenderave qeveritarë për kompaninë Web & Communications Development dhe kush janë përfituesit  e vërtetë të miliarda lekeve të shqiptarëve.

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

Ne disponojmë te dhënat për faturat e kompanisë së Igli Gjelishtit nga shtatori 2019 deri në mars 2020. Vetëm për periudhën 7 mujore kompania në fjalë,  Web & Development Communication i ka transferuar kompanisë C-7-Kommunication Systems 899.959.250 lekë dhe kompanisë Media Content 52.894.800 leke. Nga te dhënat e Qendrës Kombëtare të Biznesit, kompania C-7-Kommunication Systems është në pronësi te MTSC shpk ose Report TV i Carlo Bolino.

Ndërsa kompania Media Content është në pronësi te FFM Group shpk e cila është 80% në pronësi të Alba Malltezit, bashkëshortes së pronarit të Report TV, Carlo Bolino. Pra siç shikohet qartë nga dokumentet, Edi Rama nëpërmjet AKSHI-t dhe Igli Gjelishtit i ka kaluar Carlo Bolinos vetëm në 7 muaj afro 1 miliardë lekë nga taksat e shqiptarëve. Pyetja që lind është se përse këto para kanë përfunduar në llogaritë e kompanive të Bolinos?!

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

Carlo Bolino ka marrë miliarda lekë nëpërmjet tenderave publike të qeverisë së Edi Ramës për të bërë makiazhin e propagandës qeveritare. Duke përdorur këto kompani dhe shumë të tjera si to, Carlo Bolino është bërë përfitues i parave të taksapaguesve shqiptarë. Kjo është skema e transferimit të afro 1 miliard lekëve në xhepat e Carlo Bollinos për llogari të Edi Ramës.

Kjo skemë tregon qartë mënyrën se si Edi Rama nëpërmjet tenderave fiktivë transferon miliarda leke në xhepat e  miqve te tij dhe mediave qe bëjnë propagandën e rilindjes. SPAK është para një tjetër prove për të treguar se është një institucion i krijuar nga drejtësia e re për të luftuar korrupsionin. Faktet janë aty, denoncimet janë aty, mjafton vetëm te hetohet dhe autoret e vjedhjeve te parave te shqiptareve të përballen me ligjin dhe drejtësinë", tha Hasa./ CNA.al

Më poshte te gjitha dokumentet e publikuara nga ish-deputeti Hasa:

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

Miliarda lekë nëpërmjet tenderave publikë/ Zbulohet skema

Lajmet e fundit nga