LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë “pikën e dobët” të koronavirusit

7 Gusht 2020, 06:49, Lifestyle CNA

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar ?pikën e dobët? të virusit korona SARS-CoV-2.

Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër coronavirusit dhe zbuluan se 3CLpro (C30 endopeptidaza) është një enzimë thelbësore në zhvillimin e virusit SARS-CoV-2.

Proteazat e coronavirus 3CL janë objektiva të fortë terapeutik pasi ato luajnë një rol jetësor në replikimin e coronavirusit. Me rastin e përdorimit të inhibitorëve të gjetur të kësaj proteazë në minj laboratorë, rezultoi se ky preparat ndalon përsëritjen e virusit.

Sipas shkencëtarëve, një ndikim i tillë në ?pikën e dobët? të virusit bën të mundur bllokimin e riprodhimit jo vetëm të MERS, por edhe të virusit korona MERS-CoV dhe SARS-CoV-2. Si hap tjetër, ekspertët theksojnë nevojën për të testuar efektivitetin e ilaçit te njerëzit./CNA.al

Lajmet e fundit nga