LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ankthi dhe vetëtrajtimi/ 6 mënyrat natyrale që do t'iu ndihmojnë ta luftoni atë

17 Maj 2020, 10:37, Lifestyle CNA
Ankthi dhe vetëtrajtimi/ 6 mënyrat natyrale që do t'iu

Për të qetësuar në mënyrë efektive ankthin tuaj, është e rëndësishme të angazhoheni për të bërë ndryshime në stilin e jetës, dhe të krijoni një sistem për ta mbajtur veten të përgjegjshëm siç është mbështetja ndaj miqve ose familjes për mbështetje dhe inkurajim. Nëse keni një çrregullim ankthi , duhet të punoni një plan trajtimi me mjekun, pasi gjithashtu mund të keni nevojë për terapi ose medikamente krahas këtyre ndryshimeve në stilin e jetës.Këtu janë gjashtë metodat e vetë-trajtimit që mund të ndihmojnë në zbutjen e ndjenjave të ankthit, pavarësisht nëse keni një çrregullim ankthi apo jo.

Ushtrohu rregullisht

Ushtrimi mund të jetë shumë efektiv në lehtësimin e simptomave të ankthit dhe rritjen e gjendjes shpirtërore . “Aktiviteti i moderuar fizik si ecja për 60 minuta, 4 ditë në javë, mund të jetë pothuajse po aq efektiv sa ilaçet për uljen e ankthit,” thotë Dawn Jonas, NMD, ne Kolegjin Jugperëndimor të Mjekësisë Naturopatike. Një përmbledhje shkencore e vitit 2017 e gjashtë studimeve të kontrolluara të randomizuara arriti në përfundimin se “ushtrimi uli ndjeshëm simptomat e ankthit më shumë sesa kushtet e kontrollit”. Një tjetër përmbledhje shkencore e vitit 2017 zbuloi se trajnimi i rezistencës si ngritja e peshës,  gjithashtu kishte një ndikim të rëndësishëm në uljen e niveleve të ankthit.

Krijoni një orar për gjumin

Ankthi mund ta bëjë të vështirë gjumin , dhe të mos pushosh mirë mund të kontribuojë në më shumë ankth. Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra kryesore për të patur gjumë më të mirë, siç është të keni një rutinë gjumi që përfshin të shkoni në shtrat dhe zgjimi në të njëjtën kohë çdo ditë. Në përgjithësi, përpjekja për të marrë afër 7 deri 9 orë gjumë të rekomanduar çdo natë mund të ndihmojë për të mbajtur ankthin larg. “Gjumi jo adekuat rrit prodhimin e hormoneve të stresit që mund të përkeqësojnë ankthin,” thotë Jonas.

Provoni teknikat e relaksimit dhe meditimit

Meditimi dhe teknikat relaksuese mund të ndihmojnë në qetësimin e ankthit . Këto mund të jenë të dobishme si një praktikë e përditshme, ose kur ndjeni një nxitje në ankth që po shfaqet.

Praktikoni reagimin e biofizmave

Biofizma është procesi i monitorimit të reagimeve fizike të trupit tuaj ndaj ankthit në mënyrë që t’i rregullojë ato më mirë.  Për shembull, mund të vëreni që zemra juaj po rreh shpejt kur ndiheni në ankth. Atëherë, mund të monitoroni rrahjet e zemrës tuaj ndërsa merrni frymë thellë dhe të shikoni ndërsa zemra juaj ul gjatë kësaj teknike të relaksimit. Biofizma mund të na ndihmojë të rregullojmë frymën tonë, të zvogëlojmë tensionin e muskujve dhe të rrisim ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës.

Hani shëndetshëm dhe shmangni substancat

Hulumtimet kanë zbuluar që një dietë e pasur me yndyrë, sheqer dhe karbohidrate të rafinuara mund të rrisë rrezikun për ankthin me 25% . Nga ana tjetër, ngrënia e një diete të pasur me ushqime natyrale, të shëndetshëm si frutat, perimet dhe bishtajoret, ndërsa shmangni ushqimet me sheqer, mund të ndihmojnë në kontrollin e ankthit . Një studim tjetër zbuloi se acidet yndyrore omega-3, që gjenden zakonisht në peshq si salmon, ulin ankthin tek studentët e mjekësisë. Në të njëjtën kohë, duhet të shmangni alkoolin. Shumë njerëz me ankth marrin lehtësim të përkohshëm nga simptomat kur pinë, por përjetojnë simptoma të rritura kur ndalojnë pirjen.

Magnezi

Magnezi është një shtesë minerale që është treguar se ul ankthin. Për shembull, një përmbledhje shkencore për 18 studime të vitit 2017 zbuloi se marrja e suplementeve të magnezit shoqërohej me ulje të ankthit subjektiv, ose ndjenja të ankthit që njerëzit raportojnë. “Magnezi ka efekte relaksuese të muskujve në trup dhe efekte anksiolitike uljen e ankthit në tru,” thotë Jonas./ CNA.al

Lajmet e fundit nga