LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rama po tenton të vjedhë zgjedhjet në universitete”/ Këlliçi i shqetësuar për studentët

3 Maj 2020, 11:26, Politikë CNA

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, thotë se kryeministri Edi Rama po tenton të vjedhë zgjedjet në universitete.

Sipas Këlliçit, urdhëri i Besa Shahinit për të kthyer 3/5 e studentëve në auditore, pa asnjë masë sigurie, pa garantuar distancimin social, pa siguruar jetën dhe shendetin e studentëve dhe të stafit akademik, tregon padurimin e Edi Ramës për kapjen e universiteteve përmes votimeve moniste që tashmë po tenton t?i organizojë dhe për drejtuesit e universiteteve.

Më tej Këlliçi thekson se zero ?mbështetje ka dhënë qeveria për studentët në këtë periudhë pandemie dhe interesi i tij i vetëm për studentët ështe thjeshtë kapja e universiteteve?.

?I bëjme thirrje Edi Ramës të ndalë menjëhere tentativën e vjedhjes se zgjedhjeve ne universitete dhe të hartojë një plan të detajuar se si do të mbyllet ky vit akademik pa rrezikuar sigurinë e asnjë studenti ose stafi pedagogjik. Zgjedhjet në universitete duhet të organizohen atëherë kur Shqiperia të jetë kthyer në normalitet dhe kur të garantohet e t?i jepet mundesia 100% të studenteve për të hedhur?, shkruan mes të tjerash Këlliçi./CNA.al

Lajmet e fundit nga