Connect with Us

Faktet dhe propaganda/ Zonja ambasadore e SHBA, SPAK është “mbreti lakuriq”

Vetingu

Faktet dhe propaganda/ Zonja ambasadore e SHBA, SPAK është “mbreti lakuriq”

Publikuar

-

Dje ambasada e SHBA në Tiranë, nëpërmjet një reagimi ku flitej edhe në emrin tuaj zonja ambasadore Kim, shqiptarëve iu tha se do të mbështesnin SPAK-un. Do ta mbështesnin në këtë kohë që SPAK, kishte punuar dhe kishte hedhur themelet e tij të drejtësisë së re me disa hetime proactive.

Në fakt e nderuar zonja ambasadore, ne prej disa ditësh kemi publikuar me dhjetëra shkrime për SPAK, mefshtësinë që ka institucioni, por edhe problematikat që kanë vetë prokurorët.Disa kanë kaluar Vettingun në mënyrë të dyshimtë, dikush ka fshehur shpenzimet spitalore, dikush tjetër është i shantazhueshëm. Ka akuza se dikush ka fshehur edhe fëmijën nëVetting e shumë akuza të tjera si këto që bësoj raportet e strukturave të ambasadës I njohin më mirë se ne.

Por, le t’i quajmë të shkuara këto të gjitha dhe të kthehemi tek momenti dhe pritshmërisë dhe ato që SPAK i quan suksese.

Dje SPAK na tregoi se çfarë kishte bërë këto kohë. Na u duk si një vrimë në ujë, këtë shikojini edhe në reagimin dhe komentet e qytetarëve të zhgënjyer.

Ngjarja më e rëndësishme ishte kioska e burgut 313. E në qoftë se SPAK është themeluar që të hetojë raste të tilla korrupsioni si dyqanet brenda burgjeve, po e themi me plot gojë, që SPAK ka dështuar.

Kreu i SPAK, Arben Kraja
Kreu i SPAK, Arben Kraja

Le të shohim dhe diçka tjetër. Do të ishte mirë që ambasada dhe këshilltarët tuaj, të lexonin komentet e qytetarëve në shkrime, reagimet e tyre. Le t’i lexojnë lehtësisht në rrjetet sociale, pasi ne në server i kemi bllokuar ato.Janë me mijëra komente dhe qëndrime që tregojnë pritshmëritë e shqiptarëve ndaj SPAK.

Atë që iu kërkoni, që shqiptarët të mbështesin SPAK. Po, shqiptarët e kanë mbështetur dhe e mbështesin SPAK, ashtu siç e mbështesni ju por edhe më shumë zonja Ambasadore, sepse janë ata që e kanë vuajtur mbi supe padrejtësinë e 30 viteve.

Por, ajo që po servir SPAK-u sot është një lugë bosh. Ajo që po ndodh me SPAK sot dhe në qoftë se do të shpallet histori suksesi kjo punë që ata thonë, është dështim.

Ju mund të mos e pranoni, institucionet e tjera ndërkombëtare mund të mos e pranojnë, por qytetarët janë të vetëdijshëm e vërteta nuk mund të fshihet dhe SPAK nuk mund të shpëtojë nga akuzat duke u fshehur pas ndërkombëtarëve dhe duke thënë sna sulmojnë dot se nuk i le Amerika.

Këtu është rasti për t’iu kujtuar se në qoftë se SPAK është i paaftë dhe ka dalë “lakuriq” në rrugë, ne do ta themi po është i paaftë dhe ka dalë lakuriq në rrugë. Nuk mund të themi të kundërten, as ne dhe as shqiptarët.Të jeni e bindur zonja ambasadore. Ne nuk flasim në emër të tyre, por mjafton të lexoni komentet e shqiptarëve për të kuptuar se cilat kanë qënë pritshmëritë dhe sa të zhgënjyer janë nga ky SPAK.

Mund t’iu kujtojmë një përrallë të Hans Christian Andersen, të “Mbretit Lakuriq”, të cilin e gënjyen disa gjoja rrobaqepës dhe e nxorën në mes të turmës, të shoqëruar nga pas me disa këshilltarë vetëm me mbathje dhe të gjithë duartrokisnin sa bukur ishte veshur mbreti me rrobat e tij të reja.

Mbreti lakuriq dhe sherbetoret qe i mbajne "mantelin"
Mbreti lakuriq dhe sherbetoret qe i mbajne “mantelin”

Një fëmijë diku në cep bërtiti dhe tha se mbreti është lakuriq dhe pastaj reagoi gjithë turma dhe mbreti u kthye i turpëruar.Ata “rrobaqepësit” morën florinjtë dhe u larguan.

E pra ne nuk mund të themi që “mbreti nuk është lakuriq”. Sot jemi në vitin 2020. Ne mund t’iu vlerësojmë dhe t’iu respektojmë së tepërmi për kontributin që jepni për vendin tonë, për partneritetin që keni marrë për Reformën në Drejtësi.  Gjithashtu e kemi mbështetur jo vetëm ne si media, por dhe shumica e shqiptarëve Reformën në Drejtësi.

Por, në qoftë se do të vazhdoni, qoftë edhe ju dhe vetë SPAK të na thotë se “mbreti është i veshur”, ndërkohë që ai ka “dalë lakuriq” në rrugë, ne nuk kemi për të heshtur. As shqiptarët nuk kanë për të heshtur zonja ambasadore. Kanë për të reaguar më fort se ç’po reagojnë këto ditë.

SPAK ka pasur pritshmëri të mëdha. Byroja Kombëtare e Hetimit gjithashtu. Pritej të bëhej një përmbysje e madhe. Nuk mundet të jetë ky institucion fasadë dhe dështim. Nuk mund të dalë në rrugë lakuriq dhe tëna thotë se është i veshur. Mjafton të kërkoni raportet nga vartësit tuaj, cila ka qënë puna e Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe cila është puna e SPAK sot.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeverinë Zaev/ Këto janë ministrat dhe zv/ministrat e rinj të Maqedonisë

Merrni gjashtë muajt më të këqinj të kohës së Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe shikojini me këta gjashtë muajt e parë, apo kur filloi punën Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe rezultatet që ka sot SPAK. Megjithëse një pjesë e mirë që keni atje brenda janë të njëjtët persona.

Prandaj, mbështetja publike e shqiptarëve nuk mungon dhe askush nuk ka nevojë të shqetësohet sepse ata thonë të vërtetën.Ajo që duhet të ndodhë duhet të jetë ndryshe.Duhet të jetë SPAK që duhet t’iu tregojë me fakte konkrete shqiptarëve se nuk ka dalë “lakuriq në rrugë”. Dhe ne nuk do të heshtim si media, derisa SPAK ta bëjë këtë punë. Derisa SPAK të shkojë dhe të vishet dhe jota mashtrojnë “rrobaqepësit” në rrugë.

Adriatik Llalla
Adriatik Llalla

Nuk mundet të pranojmë që SPAK të na thotë histori korrupsioni me një dosje të vjetër të ish-prokurorit të përgjithshëm për të cilin kanë nisur një akuzë qesharake dhe kanë hequr të gjitha nenet ku ai mund të dënohej. Në rast se nuk e dini, Ardiatik Llalla do akuzohet vetëm për 20 mijë eurot që nuk deklaroi në kufi. I kanë bërë nder nuk kanë bërë drejtësi.

Hall korrupsioni një kioskë dhe SPAK hesht përballë politikanëve, të cilët ne i kemi treguar me fakte konkrete që kanë pasuri 500 milionëshe, të blerë për vetëm 30 mijë euro, në emër të fëmijëve të tyre.

Kur SPAK hesht për koncesionet korruptive të qeverisë shqiptare, të firmosura nga ministrat dhe ish-ministrat e Ramës, na bën të dyshojmë se kreu i institucionit Arben Kraja është drejtor politik i Rilindjes dhe jo produkt i një drejtësie të mbështetur nga SHBA.

Prandaj, në qoftë se SPAK nuk do fillojë hetimet dhe të çojë dosje konkrete në lidhje me korrupsionin, skandale, vjedhje dhe abuzime të shqiptarëve askush nuk do të heshtë dhe askush nuk do ta mbështesësi në fillim.

SPAK do të mbështetet kur të bëj punën e tij, e në qoftë se kanë ikur nga mendja dhe duan “të dalin lakuriq” në rrugë, iu qoftë rruga e mbarë atyre çdo ditë. Ne do të themi që janë “lakuriq”, nuk mund të themi se janë të veshur. Kush mendon ndryshe është në punën e tij.

Prokuroret e SPAK
Prokuroret e SPAK

Por, fëmija e tha fjalën e tij sepse pati kurajo.Nuk pati frikë për mbretin që kishte dalë i zhveshur. E në rast se ne jemi “fëmija” të tjerët pas nesh ndoshta shpresojnë të bëhen turma që t’i thonë të vërtetën mbretit, që të mos dalë më lakuriq në rrugë, se nuk turpëron vetëm veten por turpëron mbretërinë. Turpëron SPAK-u sot Shqipërinë.SPAK-u sot turpëron Reformën në Drejtësi, ambasadën e SHBA-ve dhe partnerët ndërkombëtarë, të cilët u investuan për këtë institucion.

Prandaj nuk mund të heshtë askush, edhe ata që kanë qënë zjarri dhe flaka e parë e mbështetjes së Reformës në Drejtësi, ne ndoshta kemi qënë pak më pas, sot janë të zhgënjyer, kur shikojnë një SPAK që shumica e quajnë ASPAK.

Prandaj që ta kuptoni lehtësisht “lakuriqësinë” e SPAK, lexoni komentet dhe reagimet e qytetarëve. Atëherë do të kuptoni vërtetë të çfarë po ndodh me një institucion që jo vetëm nuk po bën asgjë, por edhe po tallet me shqiptarët duke nxjerrë raporte sikur po heton apo punon 24 orë në ditë. Ndërsa në fakt nuk po bën asgjë. Thjeshtë po hesht dhe po miraton në heshtje korrupsionet e qeverisë dhe pagesat që i bëhen edhe opozitës që të heshtë ashtu si SPAK./ CNA.al

 

SPAK produkt i korrupsionit/ Çfarë mendojnë shqiptarët për Arben Krajën & CO

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    2 Maj, 2020 at 8:27 am

    Te flisni e te shkruani edhe ne emrin tone sepse spak eshte mbreti lakuriq

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Mbarimi i mandatit/ KLGJ pranon kërkesën e Dvoranit

Publikuar

-

Nga

Kreu i KED, Ardian Dvorani do të ketë disa ditë kohë për të formuluar argumentet e tij ligjore për dhënie mendimi lidhur me mbarimin e mandatit të tij.

Dvorani kërkoi shtyrjen e afatit të kohë së dhënë nga KLGJ dhe kjo u pranua me vendim qarkullues.

Mbledhja e radhës e KLGJ mund të mbahet të martën edhe pse nuk ka një datë fikse. Presidenti Meta pak ditë më parë dërgoi një letër në Gjykatën e Lartë dhe KLGJ ku konstatonte mbarimin e mandatit të Dvoranit si anëtar në Gjykatën e Lartë.

Dvoranit i ka mbaruar mandati që në 2014 por ka qëndruar në detyrë prej vakumit në Gjykaten e Larte, derisa mbeti dhe si anëtari i vetëm i saj si pasojë edhe kreu i KED.

LEXO EDHE:  Trupa e KPA, si subjekt rivlerësimi nga SPAK

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeverinë Zaev/ Këto janë ministrat dhe zv/ministrat e rinj të Maqedonisë

Tashmë me mbarimin e mandatit Ardian Dvorani duhet të largohet si anëtar i Gjykatës së Lartë, njëkohësisht dhe nga kreu i KED por gjithashtu duhet të vijojë përballjen me drejtësinë ndaj kallëzimeve penale nga Presidenti Meta jo më me si anëtar i këtij institucioni.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

SPAK pranon publikisht dështimin/ Në gjashtë muaj asnjë hetim serioz

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Sot pas shumë denoncimesh, shënimesh dhe opinionesh, jo vetëm të CNA.al, por edhe të qytetarëve, publikuar për rreth 10 ditëve, ka reaguar SPAK.

Nëpërmjet një deklarate kanë raportuar publikisht se cila ka qënë puna e tyre në këtë kohë, dhe ashtu siç ne kemi thënë kërkojnë t’iu hedhin hi syve qytetarëve. Kërkojnë të thonë se po bëjnë luftë ndaj korrupsionit, duke mos bërë asgjë.

Raportojnë se kanë çuar në kallëzim ish-prokurorin e përgjithshëm, kur në fakt është në hetim dhe një proçedurë e nisur nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe SPAK nuk ka bërë asgjë. Thjeshtë dhe vetëm në disa nga hetimet, ku ne i kemi denoncuar, ka pranuar edhe se ka dështuar vetë.

Nga ana tjetër SPAK shprehet se ka bërë disa hetime aktive, proactive, për korrupsion, e kështu me radhë, duke përfunduar tek kioska e brendshme e burgut 313. Kjo është historia e suksesit të SPAK-ut. Më e madhja e saj, Se në fakt ajo e ish-kryeprokurorit dhe disa dosje të tjera nuk janë hetime të filluara prej tyre. Por janë të trashëguara nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Sot publikisht pranojnë dështimin. Tregojnë vetë në deklaratë që nuk ka bërë asgjë. Nuk tha emrin e një zyrtari të korruptuar, të çuar në procedim penal, nuk tha emrin e asnjë ministry apo ish-ministri. Nuk tha emrin e asnjë drejtori apo ish-drejtori. Nuk tha emrin e asnjë politikani. Nuk tha emrin e asnjë zyrtari që ka bërë tendera dhe ka përdorur milionat e dollarëve të shqiptarëve.

Nuk tha asnjë fjalë dhe nuk tregoi asnjë hetim për korrupsionin galopant të denoncuar nga KLSH-ja, për koncesionet.

Për skandalin me atë koncesion që quhet Check up, për skandalin me koncesionin e inceneratorëve dhe çdo koncesion tjetër të dhënë nga qeveria, që është një aferë e pastër korruptive. Nuk tha asgjë, a kishte filluar hetimet për Ben Blushin. Politikanin, i cili një pasuri 500 milionëshe, e kishte blerë për 30 mijë euro, në emër të vajzës së tij. Nuk tha asnjë fjalë a e ka hetuar ministrin Ilir Beqaj. Nuk tha asnjë fjalë a i ka hetuar ministrat që kanë firmosur koncesionet, Lefter Kokën apo kolegët e tjerë të tij.

LEXO EDHE:  “Fillimi i SPAK, moment historik “/ Balla: Kush dyshoi Reformën në Drejtësi mori përgjigjen

LEXO EDHE:  “Fillimi i SPAK, moment historik “/ Balla: Kush dyshoi Reformën në Drejtësi mori përgjigjen

Por, na tha se halli i madh kishte qënë kioska brenda burgut. Se ishte një korrupsion i madh.

Në fakt ajo kioska ndoshta bën 500 mijë lek xhiro në ditë, e gjithë vitin ndoshta bën disa miliona lekë. Kurse koncesioni i inceneratorëve ka marrë mbi 60 milion dollarë nga taksat e shqiptarëve. Pa folur për koncesionet e tjera. Pa folur për Check up, apo për politikanët me miliarda pasuri të fshehur në emër të fëmijëve të tyre apo shpenzime të padeklaruara për shkollimet që iu bëjnë trashëgimtarëve në Angli.

SPAK nuk na tha sot se kush nga kolegët e tyre ka fshehur kurimin jashtë vendit dhe nuk e ka deklaruar në Vetting. Pa folur për ndonjërin që ka shkuar deti te fshehja e fëmijës, pa folur për ndonjërin që ka qënë i shantazhueshëm dhe e deklaruar kjo edhe në Vetting.

Pa folur për ish-prokurorët apo ish-hetuesit e Sigurimit të Shtetit.

Këto SPAK nuk i tha dhe vazhdon të bëjë sikur punon. Sot pas gjashtë muajsh SPAK nuk ka bërë asgjë.

Ato që tha janë thjeshtë hi syve. Janë një gënjeshtër e madhe për shqiptarët, për t’iu thënë se kanë bërë çudira, porn ë fakt nuk kanë bërë asgjë. Ato janë një hiç, në skandalet dhe korrupsionin që ka sot në Shqipëri.

SPAK duhet të hetojë ministra, duhet të hetojë politikanë. Duhet të zbardhë dosje të vërteta të korrupsionit të koncesioneve, të pasurive dhe vjedhjeve që i janë bërë Shqipërisë. Jo të bëjë sehir dhe të ketë frikë, se janë të zhytur në llumin e pazareve dhe të korrupsionit me qeverinë./ CNA.al

Denoncimet e CNA.al/ Reagon SPAK: Ja çfarë kemi bërë

SPAK produkt i korrupsionit/ Çfarë mendojnë shqiptarët për Arben Krajën & CO

Zbulohen fotot ekskluzive të Arben Krajës dhe prokurorëve të SPAK

“Kriminelë me pelerina të zeza dhe prokurorë të korruptuar”/ Ja si e shikojnë qytetarët SPAK

SPAK-u me lugën e çorbës së prishur të korrupsionit

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Denoncimet e CNA.al/ Reagon SPAK: Ja çfarë kemi bërë

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh CNA.al ka shkruar dhe raportuar në lidhje me SPAK, ku prej pesë muajsh që është krijuar ky institucion duket se nuk ka asnjë rezultat.

Po ashtu ne kemi raportuar edhe qëndrimet e qytetarëve, të cilët duken të zhgënjyer nga SPAK.

Pas këtyre raportimeve, ka ardhur reagimi nga SPAK.

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka bërë një njoftim në lidhje me punën e kryer nga ky institucion nga data 9 Mars 2020 deri me datë 30 Prill 2020.

Në një njoftim në faqen zyrtare, SPAK bën të ditur se ka regjistruar 42 procedime penale nga të cilat janë përfunduar 37 procedime penale.

Po ashtu, SPAK njofton se është dërguar për gjykim gjithashtu ish- Prokurori i Përgjithshëm, si dhe tre raste korrupsioni të shtetasve të ndryshëm të akuzuar për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, të parashikuar nga neni 244 i Kodit Penal.

“Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, në periudhën nga data 9 Mars 2020 deri me datë 30 Prill 2020 ka ushtruar funksionet e saj bazuar në rregullat e vendosura nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë në situatën e pandemisë Covid – 19. Në këtë periudhë në mënyrë të përmbledhur treguesit punës së institucionit janë :

Janë regjistruar 42 procedime penale.

Janë përfunduar 37 procedime penale. Mënyra e përfundimit është si më poshtë :

Për 8 procedime penale me 42 të pandehur, është dërguar kërkësa për gjykim në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Janë dërguar për gjykim 4 grupe te strukturuara në fushën e krimit të organizuar, që lidhen me aktivitete të kundraligjshme në fushën e trafikut të drogës, trafikimit të shtetasve dhe vjedhje në grup të kryera në territorin e një shteti të huaj. Është dërguar për gjykim gjithashtu ish- Prokurori i Përgjithshëm, si dhe tre raste korrupsioni të shtetasve të ndryshëm të akuzuar për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, të parashikuar nga neni 244 i Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeverinë Zaev/ Këto janë ministrat dhe zv/ministrat e rinj të Maqedonisë

LEXO EDHE:  Euro nuk ndal rënien/ Artan Hoxha mesazh të fortë

Për 3 procedime penale me 1 të pandehur, është dërguar kërkesa për pushim të hetimeve në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Për 18 procedime penale, për mungesë kompetence, është vendosur transferimi i tyrë në prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm. Për 8 procedime penale të ardhura nga prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm, është vendosur për arsye mungese kompetence mospranimi i akteve dhe ridërgimi tyre në prokurorinë nga kanë ardhur.

Janë pranuar dhe vënë në ekzekutim 5 kërkesa për ndihmë juridike nga autoritetet e huaja të drejtësisë. Gjithashtu janë dërguar nga ana jonë 5 kërkesa për ndihmë juridike drejtuar autoriteteve të huaja të drejtësisë.

I është dhënë zgjidhje ligjore të gjitha kërkesave të ardhura nga Policia e Shtetit në kuadër të zbatimit të Aktit Normativ Nr.1, datë 31.01.2020.

Në këtë periudhë janë kryer hetime proaktive kryesisht për procedimin penal të regjistruar për korrupsion, në ngarkim të funksionarëvë të IEVP “Jordan Misja”, Tiranë. Po bëhen hetime intensive në procedimin penal që ka objekt prokurimet e zhvilluara në kushte emergjence të pandemisë nga Ministria e Mbrojtjes, si dhe po kryhen verifikimet e nevojshme në lidhje njoftimet e bëra publike për prokurimet e zhvilluara në kushte emergjence të pandemisë nga Ministria e Shëndetësisë me procedurë të klasifikuar ″Sekret″.-thuhet ne njoftimin e SPAK.

SPAK produkt i korrupsionit/ Çfarë mendojnë shqiptarët për Arben Krajën & CO

LEXO TE PLOTE