Connect with Us

SPAK produkt i korrupsionit/ Çfarë mendojnë shqiptarët për Arben Krajën & CO

Vetingu

SPAK produkt i korrupsionit/ Çfarë mendojnë shqiptarët për Arben Krajën & CO

Publikuar

-

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e njohur ndryshe si SPAK, dhe që shihej si institucioni i shpresës për drejtësinë e munguar ndaj shqiptarëve, në fakt në pesë muaj duket se s’ka bërë asgjë.

CNA.al prej disa ditësh ka publikuar të dhëna që ky institucion që lindi si pjesë e Reformës në Drejtësi, vazhdon të heshtë e të mos hetojë asnjë dosje skandaloze, as denoncimet që bëhen publike. Por thjeshtë pret si puila që të çelë vezë.

Por mesa duket këta të SPAK, jo vetëm nuk bëjnë zevë por as nuk shtrojnë zogj që të paktën të duket sikur bëjnë dicka por s’bëjnë asgjë.

LEXO EDHE:  Reforma zgjedhore/ Shpërthen Ylli Manjani: "Mirë të iki ky që e qelbi, po kush do na vijë?"

Qytetarët shqiptarë, të cilët kishin shpresë së SPAK do të hetonte padrejtësitë dhe korrupsionin, në fakt tashmë duken të zhgënjyer.

Por me bëmat dhe gjëmat e tyre, megjithëse e kanë kaluar vettingun, duket se prokurorët e SPAK po i shërbejnë qeverisë dhe korrupsionit politik dhe asgjë më tepër.

Më poshtë sjellim disa nga komentet që qytetarët shkruajnë në shkrimet e publikuara nga CNA.al.

Zbulohen fotot ekskluzive të Arben Krajës dhe prokurorëve të SPAK

“Kriminelë me pelerina të zeza dhe prokurorë të korruptuar”/ Ja si e shikojnë qytetarët SPAK

SPAK-u me lugën e çorbës së prishur të korrupsionit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Zbulohen fotot ekskluzive të Arben Krajës dhe prokurorëve të SPAK

Publikuar

-

Nga

Më poshtë po sjellim disa foto, ku duken qartë majmunë që kanë zënë sytë, veshët, hundën, gojën, por kanë mbuluar edhe organet e tyre.

Në këto foto gjejmë të parin e SPAK, bashkëprokurorin e përgjithshëm të Shqipërisë, Arben Krajën, gjejmë prokurorët Ened Nakuçi, Altin Dumani, Klodian Braho dhe Enkeleda Millonaj që nuk kanë veshë të dëgjojnë.

Por jo vetëm kaq.

Në këto foto gjejmë kolegët e tyre, Edvin Kondili, Elida Kaçkini dhe Behar Dibra, Dritan Prençi dhe Vladimir Mara, të cilët nuk kanë sy të shikojnë.

Po, këta a kanë veshë? A dëgjojnë?

Ndoshta këto foto, me sy të zënë dhe veshë të zënë, me gojën mbyllur, me hundën mbyllur, tregojnë qartë se mund të përzgjidhen disa nga personazhet e SPAK apo ata të gjithë bashkë, nga i pari tek i fundit. Nga Arben Kraja tek Dritan Prençi,  nga Altin Dumani tek Klodian Braho,  nga Edvin Kondili tek Elida Kaçkini etj etj. Të gjithë këta prokurorët që kaluan Vettingun mes bëmash dhe gjëmash, që sot janë në krye të një institucioni, i cili ishte shpresa për të ardhmen e  Shqipërisë.

SPAK është produkt i një reforme që do të sillte vitin zero. Do t’i thoshte stop korrupsionit në Shqipëri, do të zbardhte dosjet e politikës dhe korrupsionit të 30 viteve. Shqiptarët e panë se shpresa dhe e ardhmja ishin të sigurta. Ka garanci, ka drejtësi dhe këtë e financuan taksapahuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Europës.

Qytetarët europianë dhe amerikanë paguan nga xhepat e tyre që në Shqipëri të ndërtohet SPAK. Shqiptarët nga taskat e tyre mbajnë prokurorët me rroga milionerësh, të mbushin xhepat me thasë parash, që të

mos vjedhin, të mos korruptohen. Por, të hetojnë, të hetojnë dhe vetëm të hetojnë. Të zbardhin të vërtetat e plagëve 30-vjeçare në Shqipëri.

LEXO EDHE:  “Po të vjen fundi, plehrë”/ Qytetarët tallen keq me Ramën

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Qeveria "falimenton" Sami Gjergjin dhe pasuron Nikolin Jakën

Një reformë, e mbështetur fort nga shumë aktorë dhe faktorë. Përfshirë edhe ne si media, me aq mundësi sa kemi.

Por, nuk mund të katandiset SPAK, si fotot më poshte, një grup majmunësh të paaftë. Duhet të jetë institucioni brilant që shkëlqen duke iu treguar shqiptarëve se koha e “vitit zero” filloi dhe se nga sot në Shqipëri do të ketë drejtësi.

Por, kjo nuk po ndodh. Ajo që po ndodh në vendin tonë është se prokurorët po përpiqen të bëjnë rolin e atyre skulpturave, të fshihen, të mos bëjnë asgjë. Të heshtin, të zhduken. Të fshihen pas gishtit. Të mos hapin hetime të vërteta. Të bëjnë fasadë, thjeshtë dhe vetëm të ngelen duke bërë sikur punojnë, duke bërë sikur hetojnë.

Sot pas 6 muajsh janë edhe më keq sesa ka qënë Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila për disa vite hetoi me qindra dosje, dënoi njerëz me burgim të përjetshëm, arrestoi deputetë dhe politikanë, aq sa mundi dhe aq sa bëri. Faktet janë fakte.

Kurse SPAK në gjashtë muaj nuk ka bërë asgjë. Edhe dosjet më të rëndësishme i mori dhe i shpërndau, duke treguar se nuk kishte kompetencë.

Nuk mundet të pranojnë sot shqiptarët, që Arben Kraja dhe çeta e tij të kthehen në një tufë majmunësh të paaftë për t’iu hedhur hi syve shqiptarëve. Thjeshtë dhe vetëm të vazhdojnë të mbajnë vetëm emrin si Prokurori Speciale kundër Korrupsionit dhe të jenë një tufë me prokurorë të paaftë që i mbajnë iso qeverisë, skandaleve të saj dhe korrupsionit në politikë.

Më poshtë i keni me foto, emrat vendosini vetë: / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

“Kriminelë me pelerina të zeza dhe prokurorë të korruptuar”/ Ja si e shikojnë qytetarët SPAK

Publikuar

-

Nga

Institucioni i shpresës për shqiptarët, ai që do të luftonte krimin e organizuar dhe korrupsionin e 30 viteve demokraci, SPAK, duket se ka vdekur, ende pa lindur mirë.

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e njohur si SPAK, u krijua rreth pesë muaj më parë, por deri tani ende nuk kemi parë asnjë rezultat. Dosjet kryesore për të cilat pritej drejtësi, janë zhdukur. Janë çuar në prokuroritë e rretheve.

Për ngritjen e SPAK janë miliona dollarë të shpenzuara nga partnerët tanë si SHBA dhe BE, por ky institucion është kthyer në strukturën më të dështuar që ka parë drejtësia në 30 vite.

Prokurorë me paga të majme nga taksat e qytetarëve, por shumë shumë larg pritshmërive të shqiptarëve.

Të paktën kështu shprehen vetë qytetarët, të cilët tregojnë qartë se SPAK, është shumë larg drejtësisë së pretenduar.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela zbulon “armikun” e shqiptarëve

LEXO EDHE:  Rama publikon videon për fermerët/ Kritika nga qytetarët: Asgjë, vetëm fjalë boshe

Më poshtë ne do të sjellim disa nga komentet e qytetarëve në rrjetet sociale, në lidhje me SPAK dhe çfarë ata mendojnë për prokurorët e tij.

Qytetarët e cilësojnë SPAK, si produkt i prokurorëve të korruptuar. Ka të tjerë që shkruajnë se është produkt i ish-sigurimit të shtetit. Ka edhe qytetarë që i cilësojnë prokurorët e SPAK si “kriminelë me pelerina të zeza”, e të tjera si këto.

Për më tepër shikoni komentet e mëposhtme:/ CNA.al

SPAK-u me lugën e çorbës së prishur të korrupsionit

SPAK, si gomone skafistësh

Dokumenti-SPAK përfshihet në skandal/ Prokurorët në shërbim të korrupsionit?

Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues/ SPAK dështimi simbol i reformës në drejtësi

SPAK ka vdekur si Silvia Konti?!

SPAK një tufë me prokurorë dështakë apo të korruptuar

LEXO TE PLOTE

Vetingu

SPAK-u me lugën e çorbës së prishur të korrupsionit

Publikuar

-

Nga

Një institucion i shpresës në Shqipëri, prej 5 muajsh në detyrë, duket se nuk është aspak në lartësinë e pritshmërive të opinionit publik në vendin tonë. 5 vite gati të harxhuara me një Reformë në Drejtësi të shumëdebatuar, gati në konflikt politik ka çuar të gjithë ndryshimet e ligjeve që fillon nga Kushtetuta e përfundon më poshtë për këtë reformë, për krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë.

Disa qindra gjyqtarë e prokurorë po largohen nga detyra, të tjerë kush me qoka, kush me pasuri të dyshimta, kush me lidhje me krimin dhe me problematika kanë mundur ta kalojë dhe të shkojë edhe në institucione të rëndësishme. Me pasuri apo pa justifikim e saj, me fshehje lidhjesh dhe me çështje të dyshimta kanë mundur të shkojnë dhe deri në SPAK, në institucionin i cili shpresoheshe se do të luftonte korrupsionin por tani ka ngelur duke luftuar 5 mijë lekëshat e policëve, apo duke u marrë me dyqanin e burgut.

Kjo është sjellja që ka ky institucion, pra SPAK në luftën ndaj krimit dhe korrupsionit. Asnjë dosje ndaj asnjë ministri, asnjë dosje korrupsioni ndaj asnjë koncesioni, asnjë dosje korrupsioni ndaj asnjë denoncimi në media, thjeshtë dhe vetëm heshtje.

SPAK ka filluar detyrën duke gëlltitur lugën e çorbës së prishur të korrupsionit dhe duke heshtur për gjithçka. SPAK nuk flet, nuk heton dhe nuk zbardh korrupsionin në Shqipëri, por bën sikur nuk ka sy, sikur nuk ka veshë dhe sikur nuk ka gojë, megjithëse duhet të ishte syri, veshi dhe goja e shqiptarëve përpara drejtësisë, për të çuar nën akuzë personat e shumëpërfolur dhe denoncuar publikisht qoftë edhe nga palët politike.

Por SPAK nuk e bën. Një hetues i ish-diktaturës që drejton këtë institucion nuk mund ta bëjë, disa prokurorë të përfshirë në skandale, bëma dhe gjëma të cilët janë atje në SPAK, nuk mund ta bëjnë. Por kjo nuk tregon gjë tjetër veçse dështimin e një procesi që nuk mund ta pranojnë dhe ta falin shqiptarët.

LEXO EDHE:  Reforma zgjedhore/ Shpërthen Ylli Manjani: “Mirë të iki ky që e qelbi, po kush do na vijë?”

LEXO EDHE:  Video-Kush i ka vënë gjobë Erion Veliajt?

Nuk mund ta pranojnë që Reforma në Drejtësi ka dështuar as ambasada e SHBA-ve dhe përfaqësuesit e BE në Tiranë. Nuk mund të pranojnë selitë diplomatike që 10 pokurorë që kanë gëlltitur çorbën e korruspionit të qeverisë, mediave të kapura nga krimi apo vetë droga siç do të thotë lideri i opozitës, nuk bëjnë asgjë, thjeshtë dhe vetëm kërkojnë të kalojnë kohën e tyre në punë, të mbushin xhepat me miliona nga taksat e shqiptarëve apo të merren me gjoba policësh apome hetime qesharake.

Ndërkohë që skandalet, bëmat dhe gjëmat i kanë para syve, ata heshtin, nuk hapin hetime, nuk shikojnë fakte, nuk shikojnë prova por vetëm heshtin. Mendojnë se edhe me këtë drejtësinë e re, edhe me reformën do të mundet që ta kalojnë ashtu siç ka kaluar drejtësia këto 30 vite. Fol fol se s’ka problem, askush nuk dëgjon dhe nuk heton, por duket që llogaritë i kanë gabim.

Ndoshta situata e Covidit iu dha pak dorë për qetësinë e tyre shpirtërore, por mesa duket shumica e tyre kanë ngatërruar vendin ku kanë shkuar dhe ose duhet të fillojnë të hetojnë, të zbardhin të vërtetat për shqiptarët dhe të vendosin drejtësinë në vend, ose duhet të ikin me turp nga ato institucione një orë e më parë për të shkuar ata që e meritojnë vërtetë dhe që nuk hanë çorbën e korrupsionit, të politikës dhe medias. Ndryshe drejtësi në Shqipëri nuk ka për të pasur kurrë, por thjeshtë dhe vetëm u ndryshuan disa ligje dhe u shtuan disa rroga për një tufë prokurorë e gjyqtarë që ndoshta janë njësoj dhe ndoshta më të korruptuar se ata që u larguan nga sistemi./ CNA.al

SPAK, si gomone skafistësh

Dokumenti-SPAK përfshihet në skandal/ Prokurorët në shërbim të korrupsionit?

SPAK ka vdekur si Silvia Konti?!

SPAK një tufë me prokurorë dështakë apo të korruptuar

Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues/ SPAK dështimi simbol i reformës në drejtësi

….në dyert e SPAK

 

LEXO TE PLOTE