Connect with Us

Plas skandali i fundit i Valbona Sakos

Politikë

Plas skandali i fundit i Valbona Sakos

Publikuar

-

Ish kryebashkiakja e Durrësit, Valbona Sako, e cila nuk mbushi as tre muaj në detyrë dhe e braktisi atë në momentin më kritik, kërkon lekët e lejes.

Ky është një rast flagrant, ku një i ri zgjidhet kryetare bashkie nga një “dhuratë” politike pas tërheqjes së Vangjush Dakos, dhe ditën e parë që vihet në provë siç ishte rasti i tërmetit tragjik të 26 nëntorit, jep dorëheqjen pasi nuk përballon dot ngarkesën pa folur pastaj për lumturinë e saj për viktimat.

Në një kërkesë të firmosur prej saj, siguruar nga CNA.al, kërkon t’i paguhen javët e lejes.

Në fakt, sipas ligjit dhe Kodit të Punës, përcaktohet qartë se përfitohet 2.2 ditë leje kalendarike kur ke një muaj punë. Dhe në rastet kur braktis detyrën, prish kontratën në mënyrë të njëanëshme dhe nuk paraqitesh në punë, nuk jepet as leje as shpërblim.

Sako, me gati tre muaj në Bashkinë e Durrësit, nuk mund të ketë  më shumë se një javë pushim. Por, zonja në fjalë ka kërkuar tre javë leje, a thua se u bë copë, njeriu që braktisi detyrën në kulmin e katastrofës që ndodhi në Durrës.

LEXO EDHE:  Bashkia e Korçës përjashton komunitetet fetare nga festat/ Për Raqin, "Zot" është Niko

Sako është rasti më skandaloz i politikës shqiptare. Është turpi se kujt iu dorëzua Durrësi dhe kush e mori drejtimin e qytetit bregdetar në zgjedhjet e 30 qershorit. Por përtej zgjedhjeve, fakti që braktisi detyrën në një moment tragjik, jo vetëm duhet t’i detyrojë institucionet të mos japin pagesat, por ta çojnë dhe në përgjegjësi penale, dhe kjo në Shqipëri nuk ndodh. Braktiset detyra por kërkojmë dhe lekët e lejes me çdo kusht.

Valbona Sako është shembulli më i shëmtuar i një kryebashkiakje të dështuar në detyrë por, që nuk ngopet dhe do të marrë çdo qindarkë të taksave të shqiptarëve për ta futur në xhepin e saj për meritën e vetme se nuk punoi dhe braktisi detyrën atëherë kur qytetarët e qytetit që e zgjodhën kishin më shumë nevojë për të./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. stela

    10 Janar, 2020 at 8:07 pm

    PSE NUK THOTE TI JAPIM MNDONJE NDIHME TE SHKRETES. AQ E ZONJA KA QENE SA DHE KERKESEN E KA BERE ME SHKRIM DORE.LUM DURRESI CKISHTE ZGJEDHUR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zbulohet kandidati kryesor i socialistëve në Sarandë

LEXO EDHE:  Skandali në pushtetin vendor/ Enverët e Librazhdit festë me diktatorin

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zbulohet kandidati kryesor i socialistëve në Sarandë

LEXO EDHE:  PD zyrtarizon kandidatët për Bashkinë e Dibrës e Sarandës

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE