Connect with Us

Thellohet skandali me lobimet/ Mediat europiane: Basha kundër integrimit të Shqipërisë

Politikë

Thellohet skandali me lobimet/ Mediat europiane: Basha kundër integrimit të Shqipërisë

Publikuar

-

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me lobistin e Partisë Demokratike në Washington, Nick Muzin.

Media The European shkruan së fundi se opozita shqiptare, e drejtuar nga Lulzim Basha po bën të gjitha përpjekjet, duke përdorur lobistin Nick Muzin, për të bërë të mundur që liderët e BE-së të mos hapin negociatat me Shqipërinë.

“Në mes të nëntorit, liderët e BE do të vendosin nëse Bashkimi Evropian do të hapë dyert e saj për Shqipërinë. Ndërsa shumica e vendeve të BE vlerësojnë përpjekjet e vendit për të luftuar korrupsionin dhe krimin, qeveria dhe opozita në Tiranë po bëjnë një luftë të ndyrë në PR. Në krye të tyre qëndron një nga lobistët më me ndikim në botë. Ky është shembulli kryesor që tregon se si funksionojnë lobistët globalë.”-shkruan media “The Europian”.

Më tej, në shkrim thuhet se opozita shqiptare po përpiqet të largojë kryeministrin gjatë rrugës së tij për në Bruksel dhe për këtë, po sipas kësaj media, po përdoret një nga lobistët më me ndikim në botë, Nick Muzin.

“Po përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushata të dyshimta në internet, dokumenta të nxjerra dhe regjistrime komprometuese janë publikuar dhe shpërndarë kudo.

Pas kësaj duket se është një nga lobistët më me ndikim në botë. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA.-së, strategu politik Kanadez Nick Muzin mbështet mos hapjen e negociatave për Shqipërinë.

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në sistemet më të larmishme politike.”-shkruan The Europian.

Po sipas The Europian, opozita shqiptare duket se tashmë është klienti i radhës për Nick Muzin.

The Europian thekson se qëlllimi i opozitës shqiptare është të parandalojë me gjithë fuqinë e saj integrimin e Shqipërisë në BE dhe për këtë po përdor Muzinin, i cili padyshim kushton shumë.

Sipas dokumenteve nga autoriteti amerikan “FARA” Muzin duhet të marrë 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai.

Por, sikurse shkruan kjo media, duket se “shuma e tarifës dhe ardhja e parave po e shqetëson shumë klientin e tij që në këtë rast është Lulzim Basha. Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Ata ranë në dakort për shifrën 25,000 dollarë. Në qershor, në Shqipëri filluan hetimet ndaj liderit të opozitës Basha. Ai vetë mohon se ka përvetësuar ose nuk ka taksuar para, flet për një fushatë njolluese dhe akuzon prokurorët se janë të korruptuar.”

Por, më tej ngrihet pyetje se nga kanë ardhur paratë për Muzin?”

“Dokumentohet:Vetë Muzin konfirmoi autoritetin amerikan FARA për fondet. Si klient në një mesazh të mëvonshëm FARA u shfaq një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, në Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: The Biniatta Trade LP. Nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi. Pavarësisht gjithë këtij degëzimi global, kompania ka më pak para se çdo mini fillestar: Biniatta Trade ka një kapital biznesi prej 100 £, sipas regjistrit të biznesit në Mbretërinë e Bashkuar.”-thekson The Europian.

Nga ana tjetër, shkrimi në fjalë risjell në vëmendje atë që zbuloi kohë më parë revista amerikane “Mother Jones”,  e cila publikoi një investigim të plotë për financimin me 675 mijë dollarë nga PD për kompaninë e Muzin, me firmën dhe negocimin personal të Lulzim Bashës, për të siguruar mbështetje në SHBA.

“Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell përsëri sqarimin e PDSH-së shqiptare dhe liderin e saj të opozitës Lulzim Basha. Sepse prapa Biniatta Trade është një rrjet i ndërmarrjeve fole – në fund të disa afaristëve me ndikim nga Rusia. Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa ndërmarrje ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhrat e tij nga qeveria ruse. Për kryeministrin shqiptar Edi Rama është një tregues i qartë se Rusia është prapa përdorimit të lobistit të lartë Nick Muzin. Në të vërtetë, Rusia ka pak interes për ta afruar Shqipërinë në BE – anëtarësimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan.”-thuhet në shkrim.

Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike e Shqipërisë deklaroi: “Partia Demokratike nuk ka pasur dhe nuk ka lidhje të drejtpërdrejta ose të tërthorta me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që ka pak kuptim duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit më të lartë dhe biznesmenëve rus.

Por, kush është Nick Muzin dhe çfarë e lidh atë me Lulzim Bashën.

Në prag të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit, Partia Demokratike e udhëhequr nga Lulzim Basha lidhi dy kontrata me lobistin e saj në Uashington, ‘Stonington Strategies’, për të siguruar takime të nivelit të lartë me administratën e Presidentit Donald Trump.

Me 14 nëntor 2017, kontratat u raportuan në Departamentin Amerikan të Drejtësisë nga kompania “Stonington Strategies”.

Kjo e fundit deklaronte se kishte marrë dy pagesa nga Partia Demokratike me vlerë totale 525 mijë USD dhe një pagesë të tretë nga “Biniatta Trade LP”, një kompani guackë e regjistruar në Skoci në vlerën e 150 mijë USD.

Ishte agjencia e lajmeve BIRN që publikoi një material, ku zbardhi fondet që PD kishte paguar për të siguruar mbështetje në administratën e lartë amerikane.

Më pas,  ishte revista investigative amerikane “Mother Jones”, e cila publikoi një investigim të plotë për financimin me 675 mijë dollarë nga PD për kompaninë Muzin, me firmën dhe negocimin personal të Lulzim Bashës, për të siguruar mbështetje në SHBA.

Skandali u publikua edhe tek Zëri i Amerikës, Neë York Times, duke bërë një zhurmë të madhe në Shqipëri.

Mediave amerikane iu bashkua edhe CNA.al, e cila zbardhi denoncime, nxori dokumenta ekskluzive.

Dhe fakt është se të gjitha shumat e paguara në favor të Muzin për llogari të PD-së, me dhe pa kontratë nuk janë raportuar nga PD-ja, as në zërin të ardhura, as në zërin shpenzime.

Më tej në muajin mars 2019, CNA.al siguroi një dokument zyrtar në  Departamentin e Drejtësisë në SHBA, ku sipas deklarimeve të bëra nga Kompania Lobiste Muzin Capitol LLC, regjistruar në 14.11.2017 rezulton se:

Kompania ruse Biniatta Trade LP (Kompania Ruse offshore lexo ketu) do ti paguante STONINGTONE STRATEGIES sipas marrëveshjes 4 shuma.

Në dokument shkruhet (nenvizuar me te kuqe) Fees and Expenses pra tarifa dhe shpenzime: 150 mijë usd për çdo muaj për një periudhë tre mujore, në 15 mars, 15 prill dhe 15 maj, në total shumën prej 450 mijë usd.

Më tej shkruhet Biniata do paguajë Stonington shumën 500.000 usd si tarifë speciale deri në mbylljen e marrëveshjes në 23 mars 2017.

Pra, Lulzim Basha ka paguar 450 mijë usd në tre muaj dhe shumën 500 mijë usd si special fee nga kompania Ruse offshore dhe janë plot 950 mijë USD dhe jo 650  mijë dollarë, sikurse pretendohej në media deri në ato momente.

Por, burimi i këtyre parave nuk u mësua kurrë./ CNA.al

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Lobimet e Bashës/ Paralajmërimi i CNA dhe zbardhja e të vërtetës

FBI nis hetimet për lobistin e Partisë Demokratike

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Studentët e vetmja opozitë kundër Ramës”/ Topi akuza palëve politike

Publikuar

-

Nga

“Studentët e vetmja opozitë e fortë kundër Ramës”, kështu është shprehur  ish Presidenti Bamir Topi, teksa fajson opozitën për krizën aktuale politike në të cilën ndodhemi.  Në një intervistë për RTV Ora, Topi është shprehur se ka qenë pikërisht politika në sinkron e opozitës dhe mazhorancës ato të cilat shkatërruan çdo frymë apo lëvizje të re politike që mund të vinte në Shqipëri pas protestës së studentëve.

“E kam të vështirë të interpretojë se si do të shkojë situata politike,  ndërkohë që opozita ka dalë jashtë parlamentit.

Por ky është edhe faji i opozitës që kemi ardhur në këto kushte. Unë mendoj se opozita me këtë punë që po bën, me këtë fjalor të vjetër politik të përdorur është ajo që po mban në këmbë pushtetin e Ramës. E vetmja opozitë e fortë kundër Ramës kanë qenë studentët.

LEXO EDHE:  Mustafaj sulmon Bashën/ Po përpiqet të justifikojë humbjen katastrofike

Madje kam një dyshim të madh se mbas asaj lëvizje në qoftë se do të lindte diçka e re në terrenin politik, ishte pikërisht politika në sinkron e mazhorancës dhe opozitës që e shkatërruan.

Rama nuk është i pathyeshëm, madje mendoj se ka thyer shumë rregulla kryesore për demokracinë. Nuk po na lejon fare të merremi dhe të diskutojmë për mirqënien dhe ekonominë. Institucionet janë themeli i cdo vendi demokratik dhe fakti se neve ndodhemi diku pa institucione e diku me institucione të cunguara, tregon se faji kryesor bie mbi mazhorancën, por pse jo edhe mbi opozitën”, është shprehur Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shkon në Parlament si në mbledhje të partisë”/ Topi ironizon Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti, Bamir Topi, duke komentuar situatën politike në vend është  shprehur se pikënisja e të gjitha deformimeve janë ndryshimet kushtetuese të bëra në 2008-ën.

Në një intervistë në studion e lajmeve në RTV Ora, i pyetur nëse krijimi i Kushtetueses do të mund të zgjidhte krizën institucionale në vend për 30 Qershorin, Topi është shprehur se arsyeja e institucioneve të dobëta  në Shqipëri është vendosja e tyre në shërbim të një individi.

Topi madje ka ironizuar edhe kreun e qeverisë Rama, teksa shprehet se “shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë”. Për ish presidentin është pikërisht një situatë e tillë politike ajo që krijon vakumin institucional.

“Institucionet shqiptare kanë marrë goditjen e fortë që në 2008, nga vullneti i përbashkët i sinkronizuar i opozitës me mazhorancën. Aty është pikënisja e të gjitha deformimeve. Bota nuk bën luftë politike. Janë ndërruar elitat politike disa herë.

LEXO EDHE:  Armiqtë në parti, Basha i shpall këshilltarë

Këtu vijohet të luftohet mbi bazën e emrit: Ç’mendon Basha, ç’mendon Rama.

Nëse do të ishte e kundërta  që individi të vendosej në shërbim të institucioneve do të kishim institucione të forta. Tek e fundit kryeministri është zgjedhur nga partia e tij për të drejtuar qeverinë. Parlamenti është zgjedhur nga populli. Mirëpo, kur shikon një kryeministër që shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë, kjo krijon një vakum të tmerrshëm institucional.

Në vend që parlamenti të kontrolloj punën e qeverisë është kryeministri ai që i tregon parlamentit se ku duhet të shkojë. Madje disa deputet janë zgjedhur rishtas dhe kjo nuk është një rregull normal, është një gabim i rëndë”, është shprehur Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria Republikë Kryeministrore”/ Topi ‘shuplakë’ opozitës: S’kam asnjë lloj respekti

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria është defacto një republikë kryeministrore”, kështu është shprehur ish presidenti Bamir Topi teksa komentonte situatën politike në vend, me ngërçin kushtetues.

I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, Topi ka bërë opozitën si përgjegjësen kryesore për keqqeverisjen e Ramës, ndërsa shprehet se “braktisja e parlamentit nga kjo e fundit, e ka bërë Ramën një kryeministër pa një barrikadë bllokuse, duke dëmtuar demokracinë.”

Po ashtu, Topi ka dhënë një vlerësim negativ për opozitën parlamentare dhe deputetët e mazhorancën, për të cilët shprehet se nuk ka asnjë lloj respekti, për shkak të mënyrës së të vepruarit.

“Në qoftë se në Kushtetutë është një Republikë Parlamentare, Shqipëria defakto është një Republikë Kryeministrore. Kjo sepse praktikisht edhe sikur Rama të ndihej i dobët fillimisht, dita ditës do ta kuptonte  se ai pushtet do ta fuqizonte me oreksin për të marrë pushtetet e tjera.

LEXO EDHE:  Basha me laps e letër në dorë / Sektori i biznesit, luftë për mbijetesë

Unë kam respekt të madh për institucionin, por jo për trupën aktuale të deputetëve të Parlamentit të Shqipërisë.

Nuk më kanë lënë asnjë lloj shanci që unë të mendoj pozitivisht. Por, në këtë kontekst unë nuk mund të justifikojë braktisjen e parlamentit nga opozita. Në rast se sot Edi Rama konsiderohet edhe realisht apo psikologjikisht shumë i fuqishëm, nëse do të shihnim në fillim trajektoren që ka ndjekur Rama, do të shihnim një kryeministër timid, dita ditës të pasigurt në vetëvete.

Braktisja  e opozitës Parlamentin e ka bërë Ramën një kryeministër pa një barrikadë bllokuse përpara dhe kjo është e rëndë për institucionet dhe demokracinë”, është shprehur Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE