Connect with Us

Kush është “bosi” i mafies që fshihet pas celulës terroriste/ Lidhja me “Ronin e shijakut” dhe arratisja e bujshme

Kronika

Kush është “bosi” i mafies që fshihet pas celulës terroriste/ Lidhja me “Ronin e shijakut” dhe arratisja e bujshme

Publikuar

-

Policia e Shtetit ka zbuluar sot një celulë të rrezikshme terroriste iraniane, e cila kishte planifikuar një sulm terrorist në ditën e Sulltan Novruzit.

Në një deklaratë për mediat, kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu publikoi emrat e celulës iraniane, që rezultonin të lidhur me bosin e mafies turke, Adbulselam Turgut.

Operativët kriminalë të celulës ishin vartës të super-trafikantit turk, i njohur në fushë e krimit të organizuar, trafikut të heroinës dhe planifikimit të sulmeve terroriste.

Por, kush është Abdulselam Turgut, që ka lidhje të vjetra me krimin e organizuar në Shqipëri.

Abdulsealm Turgut njihet si një bos mafioz turk dhe kreu i një rrjeti të fuqishëm ndërkombëtar të trafikut të drogës. Ai është burgosur së fundmi në Azerbajxhan dhe në Turqi me akuza për trafik droge.-raporton BalkanWeb.

Turgut është liruar nga një burg në Turqi në fund të vitit 2018. Në vitin 2011, ai është burgosur gjithashtu në Shqipëri me akuza në lidhje me trafikimin e dyshuar të rreth 1 ton heroinë, por u arratis nga vendi, duke përdorur një pasaportë false, pasi gjykata ndërroi masën e sigurisë nga “Arrest në burg” në “Arrest shtëpie”.

Bosi i mafies turke rezulton të ketë pasur lidhje dhe me trafikantin shqiptar, Hekuran Hoxha, i njohur për drejtësinë si “Roni i Shijakut” dhe që dyshohet se është “koka” e bandës së rrezikshme të Avdylajve. Kohë më parë, media prestigjioze turke “Hyrriet” do të hidhte dritë mbi lidhjet e “Ronit të Shijakut” me bosin turk, Abdulselam Turgut, një personazh ky mjaft i njohur nga bota e krimit në Turqi.

LEXO EDHE:  Gruevski nuk u arratis nga Shqipëria/ Prokuroria nxjerr të tjera detaje

Sipas gazetës turke, Abdulselam Turgut ka pasur lidhje me një grup shqiptarësh të arrestuar në Durrës për sasi të mëdha heroine. Në Turqi mësohet se këta shtetas, në bashkëpunim me Abduselam Turgut, ishin akuzuar për trafikimin e një sasie prej 30.5 kilogramësh heroine të pastër.

Shtetasit shqiptarë që përmenden në median turke si të lidhur me “peshkun e madh” të narkotrafikut, kanë dosje penale edhe në Shqipëri. Më 10 shtator 2010, Prokuroria e Krimeve të Rënda arrestoi pesë persona të akuzuar për trafik ndërkombëtar narkotikësh.

Aksioni u zhvillua në qytetin e Shijakut, ku ranë në pranga shtetasit Hekuran Hoxha, 38 vjeç nga Shijaku, i cili njihet me pseudonimin “Roni”; vëllai i tij, Fatbardh Hoxha, 37 vjeç; Alket Hatija, 35 vjeç, me origjinë nga Berati dhe banues në Shijak; Saimir Gjepali, 34 vjeç, nga qyteti i Shijakut, si dhe Mentor Shehu nga fshati Pobrat i Beratit, i cili njihej me pseudonimin “Toku”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U kapën me 50 kg drogë/ Pranga dy vëllezërve në Vlorë

Publikuar

-

Nga

arrestohet nga policia

Policia ka zhvilluar një operacion antikanabiz mbrëmjen e sotme në Vlorë.

Për pasojë janë arrestuar dy vëllezër. Gjatë kontrollit në banësë atyre iu gjetën 50 kilogramë kanabis.

Dy vëllezërit e arrestuar, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur, dyshohet se janë poseduesit e lëndës narkotike./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kapet me 1 milion euro drogë, e ruajtur për Krishtlindje/ Pranga shqiptarit në Itali

Publikuar

-

Nga

Një shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane pasi u kap me 72 kilogramë lëndë narkotike marijuana.

Sipas mediave fqinje, nëse marijuana do të dilte në treg me shumicë, do të fitoheshin rreth 900 mijë euro, ndërsa me pakicë rreth 1 milion euro.

Sasia e marijuanës u gjet në garazhin e 32-vjeçari, gjatë kontrollit të policisë.

LEXO EDHE:  Ja se në cilin moment të lidhjes femrat kanë më shumë gjasa të tradhëtojnë

LEXO EDHE:  Mark Frroku: Do përballem me ligjin, nuk e kam menduar arratisjen

Teksa është pyetur nga autoritetet italiane, shqiptari është shpehur se “Ishte një ngarkesë që duhej për Krishtlindje. Unë thjesht duhej ta mbaja atë për të tjerët”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Parakalimi i gabuar/ Përplasen tre automjete në Elbasan

Publikuar

-

Nga

aksident në vlorë, vdes 66 vjeçari

Një aksident i trefishtë ka ndodhur pasditen e sotme në aksin Peqin-Elbasan.

Mësohet se tre automjete janë përplasur me njëra-tjetrën. Fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar.

Shkak mendohet të jetë bërë parakalimi i gabuar i një prej automjeteve.

Policia po kryen veprimet hetimore për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit./CNA.al

 

 

 

LEXO EDHE:  Gruevski nuk u arratis nga Shqipëria/ Prokuroria nxjerr të tjera detaje

LEXO EDHE:  "I mbytur" në luks/ Kush është porositësi i drogës në Has

 

LEXO TE PLOTE