Connect with Us

Kryetarja e LSI shënon “autogol”/ Ngushtohet “laku” për Metën dhe Kryemadhin?

Politikë

Kryetarja e LSI shënon “autogol”/ Ngushtohet “laku” për Metën dhe Kryemadhin?

Publikuar

-

Monika Kryemadhi, dje u shfaq e shqetësuar në emisionin “Real Story” të Sokol Ballës, për shkollimin e fëmijëve të saj. Mona na tha publikisht se të tre fëmijët i kishte shkolluar në Angli, në Londër, një nga vendet më të shtrenjta për shkollimin e fëmijëve në botë.

CNA.al ka shkruar disa herë se ku i gjeti paratë Monika Kryemadhi, për të shkolluar fëmijët, sepse ky është një fakt ku Mona kapet e gjallë dhe një argument për prokurorinë që tregon abuzimet dhe vjedhjet që ka bërë Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi.

Mona e pranoi publikisht shkollimin e fëmijëve. Ne e kemi pyetur disa herë, por ajo nuk është përgjigjur. E kemi pyetur se shkollimi i një fëmije në Angli kushton të paktën rreth 150 mijë euro, në qoftë se do të fusim të gjitha kostot e studimeve.

Por, Mona nuk i ka studiuar vetëm në bachelor 3-vjeçar dhe më pas një master, apo një studim 4-vjeçar. Mona i ka çuar që në gjimnaz. Pra, të tre fëmijët e Monës kanë kryer të paktën rreth 15 deri në 20 vite studime në Angli dhe vazhdojnë ende. Ç’ka do të thotë se shuma e përdorur është disa qindra mijë euro.

Edhe këtë radhë ndodhta Mona do të dalë dhe të na thotë se i studoi me paratë e pallatit të babait, por pallati i babait të saj, prona e trashëguar prej saj nuk ka vlejtur dhe nuk ka një kosto disa milionë euro. Sepse një pronar trualli që zhvillon një biznes apo një ndërtim, merr një përqindje të caktuar. Dhe atje ku ka pasur pronën Mona, ka disa objekte përreth të cilat kanë deklaruar vlerat dhe kostot reale që merr pronari nga ndërtimi i një objekti. Ato kosto nuk mbulojnë dot as vilën e Gjirit të Lalzit, që Mona e ka marrë si këmbim pasurie, por që në fakt edhe aty gënjen.

Gënjen sepse vila e Gjirit të Lalzit nuk është blerë një herë, por dy herë. Një herë në fillim ku Mona na thotë se mund ta ketë shkëmbyer me disa dyqane dhe apartamente të pallatit të ndërtuar në truallin e babait të saj, dhe herën e dytë kur u rindërtua. Pasi ka një detaj të pathënë deri sot.

Vila e Gjirit të Lalzit, ajo që kishte Mona në fillim u shemb, dhe për dy muaj u rindërtua krejtësisht nga e para. Për këtë ekzistojnë foto, pamje dhe dëshmi konkrete.

Por, le të kthehemji tek shkolla. Mona dje si krokodili me lotët e tij ishte mërzitur se fëmijët i kishte shkolluar me qindra mijëra euro në Londër. A thua se vërtetë halli i saj ishte ky.

LEXO EDHE:  'Zyrtari i LSI të varet në mes të Pukës'/ Meta bën deklaratën e fortë

Në fakt Mona e ka zgjidhur problemin e shkollimit të fëmijëve. Por, si çdo shqiptar tjetër që ka punuar në administratë apo ka pasur dy rroga shtetërore, përtej asaj të pagesës që ka pasur Ilir Meta, si një zyrtar i lartë, a mundet t’i shkollojë fëmijët në Londër?

Ku i gjeti paratë Monika Kryemadhi që t’i shkollojë tre fëmijët në Londër? Cili është burimi i tyre?

Sërish nga një pallat i ndërtuar në tokat e babait, na shkolloi fëmijët, na dha vila në Gjirin e Lalzit, apartament tek Kodra e Diellit, e kështu me radhë.

Në fakt mjafton që prokuroria të hapë një dosje dhe të fillojë hetimet kryesisht, pasi gjithçka zbardhet shumë lehtë. Nuk ka mundësi as Meta dhe as Mona të justifikojnë bëmat dhe gjëmat e tyre. Miliardat që shpenzojnë. Të ardhurat dhe shpenzimet marramendëse. Nuk ka asnjë lloj mundësie të justifikojnë përtej hapësirave që kanë gjetur me ligjin apo lojërave që kanë bërë me shitblerje pronash të ndryshme.

Është e pamundur që një familje, e cila ka dy prindër politikanë, me rroga shtetërore dhe me zhvillimin e një pasurie të shkollojë fëmijët në Londër me një kosto marramendëse, të ketë pasuri të patundshme që ka sot familja Meta në Lalëz dhe në Tiranë. Të gëzojë dhe të ketë lluksin që ka familja Meta.

Dhe këtë duhet ta shohë prokuroria. Pikërisht këtu duhet ta fillojë SPAK-u. Tek ato pyetje që CNA.al i ka përsëritur shpesh. Dje Mona e tha publikisht dhe e pranoi që fëmijët i kishte studiuar në Angli. Bëri sërish atë që bën gjithmonë. Tenton të tregohet e sinqertë, por në fakt zhytet dhe më thellë.

Ajo dhe bashkëshorti i saj, vijojnë të zhyten në llumin e gënjeshtrave që hedhin ndaj shqiptarëve çdo ditë. Por, fatura e tyre duket se tashmë është prerë. Le të presim edhe pak, për të parë a do të funksionojnë institucionet e reja të drejtësisë, për të na treguar burimet e financimeve të shkollimit të tre fëmijëve të Monika Kryemadhit, për pasuritë marramendëse të saj dhe Ilir Metës, apo qindra mijëra eurot të hedhura në fushata elektorale, tashmë të provuara me një person që ndodhet në burg, por është ende i gjallë.

Le të presim dhe pak kohë për të zbardhur të vërtetën deri në fund./ CNA.al

“Fëmijët e mi studiojnë jashtë”/ Shokon Kryemadhi: Kam dështuar..!

Disa përgjigje, që çdo shqiptar i kërkon nga Ilir Meta

Kur do përgjigjet Monika për pyetjet që i bën çdo shqiptar

 

Pasuri marramendëse/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Zvarriste seancat gjyqësore/ Çfarë ndodhi me hetimet për prokurorin Dritan Nushi

LEXO EDHE:  “Vrau familjen me 5 persona”/ Gazetari e thotë live: Meta dha nënshtetësi për të dënuarin me 30 vite burg

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  “Vrau familjen me 5 persona”/ Gazetari e thotë live: Meta dha nënshtetësi për të dënuarin me 30 vite burg

LEXO EDHE:  Meta zhvillon takime në disa Institute Politike në Washington DC

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Publikuar

-

Nga

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor thotë se kufijtë në ballkan nuk mund të ndryshohen por idetë e rivizatimit të hartave në rajon paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit.

Pahor ka paralajmëruar Brukselin se nga vonesat në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE, mund të ndodhin ngjarje të pakëndshme dhe njerëzit të humbasin durimin.

“Nëse njerëzit në rajon, pas një kohe, përjetojë një zhgënjim nga reformat e integruese dhe  Bashkimi Europian, atëherë këtu mund të vij një ideologji tjetër, që mund të ketë pasoja të tilla, që askush prej nesh nuk dëshiron as t’i mendoj. Nuk do të ishte e çuditshme, që nesër, pasnesër apo pas 50 vjetësh edhe udhëheqësve të këtyre shteteve t’ju duket se nuk ka më kuptim të kryejnë reforma. Për këtë arsye e shoh samitin e Brdo Brijunit si një mundësie shumë të madhe të paraqitjes së një ideje të re të angazhimit”, tha Pahor në Përballë me gazetarin Lutfi Dervishi.

Pahor mendon se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Kujtim Gjuzi bën thirrjen urgjente/ Meta të japë dorëheqjen

LEXO EDHE:  “Vrau familjen me 5 persona”/ Gazetari e thotë live: Meta dha nënshtetësi për të dënuarin me 30 vite burg

“Dua të jem i sinqertë, popullata e vendeve të BE-së nuk e shohin me simpati integrimin e Ballkanit. Prandaj unë dëshiroj t’I bind kolegët e mi se integrimi duhet të ndodh, në mënyrë që në shtetet e rajonit të mos ë ngjarje të papritura. Unë mendoj se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor” , u shpreh ai.

Sllovenia merr më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Europian dhe javën tjetër në Ljubjanë mbahet samiti i Brdo-Brijunit me kryetarët e shteteve të rajonit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE