Connect with Us

Disa përgjigje, që çdo shqiptar i kërkon nga Ilir Meta

Politikë

Disa përgjigje, që çdo shqiptar i kërkon nga Ilir Meta

Publikuar

-

Presidenti ynë Ilir Meta është një burrë i ndershëm që pasurinë e ka vënë me paratë e vjehrrit apo pasuria që ka trashëguar bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, që fle rrallë me të, siç ka deklaruar ky vetë, e cila ka mundur të sigurojë një pasuri marramendëse.

Por, le ti bëjmë disa pyetja Ilir Metës, ashtu siç i kemi bërë më parë edhe Monika Kryemadhit.

Është ndërtuar një pasuri, një pallat, dhe për këtë Ilir Meta nuk ka thënë asgjë deri dje, por e thotë sot.

Ndërkohë, pyetjet vijnë.

Ilir Meta nuk ka firmë ndërtimi që ta ndërtojë vetë pallatin, as nuk e zhvillon dot atë. Por, me sipërfaqen e deklaruar, po e zëmë se ka marrë një milion euro, ka marrë edhe 20% apo 30% të ndërtesës, sa mund ti jepet në atë zonë ku ndërtoi Ilir Meta.

Aq para për atë sipërfaqe ndërtimi, janë një milion euro, apo dy milion euro? Sa, le ta thotë vetë shumën.

Ne kemi një pyetje tjetër. Sa para taksa ka paguar Monika Kryemadhi, për këtë pasuri?

Sa tatim fitimi ka derdhur në bankë?

A i ka deklaruar tek të ardhurat personale vlerat reale të këtyre parave?

Pyetja tjetër, në lidhje me objektin, vilën në Gjirin e Lalzit që deklaron Monika Kryemadhi, se është bërë me paratë e babait të saj, pra shkëmbimin e dyqaneve nga ndërtimi i pallatit.

Cila është diferenca e tyre me vlerën totale të ndërtimit?

Sa ka kushtuar vila në Gjirin e Lalzit?

Pasi nuk është një,  por janë disa vila dhe në qoftë se Ilir Meta nuk e mban mend po ia rikujtojmë.

Vila e parë u shemb dhe u ndërtua një e re. E nëse e para kushtonte diku rreth 500 mijë euro, kjo e dyta ndoshta kushton më shumë sesa pallati.

Një tjetër pyetje për Ilir Metën është e drejtpërdrejtë.

Sa ka kushtuar shkollimi i fëmijëve të tij në Londër?

Pasi do të duhen, jo pak por disa dhjetëra mijëra euro për secilin fëmijë për ta shkolluar. Ai bën shumë mirë që i shkollon në Londër, se të paktën kështu ka bërë një gjë të mirë në jetën e tij, por për tre fëmijët për ti mbajtur në Londër, në gjimnaz, në universitet e në mastera, për të jetuar atje e të tjera si këto duhen disa qindra mijë euro. Ndoshta 500 mijë euro janë shumë pak.

LEXO EDHE:  Presidenti drejt shpërndarjes së parlamentit?/ Ja si përgjigjet Meta

Kemi dhe një pyetje tjetër për Ilir Metën. Po, apartamenti tek Kodra e Diellit sa kushton? Sa është kostoja e tij reale? Mos është njësoj sa pallati, apo diçka më shumë?

Prandaj, këto janë disa pyetje që çdo prokuror mund t’ia bëjë nesër Ilir Metës?

Këto mund t’ia bëjë çdo qytetar i thjeshtë dhe ka për të marrë përgjigje politike, por prokurorit duhet t’i çojë prova Ilir Meta, ashtu siç duhet t’ia çojë edhe SPAK-ut. Atëherë do të shohim të vërtetat e mëdha, pasi vlera e pronave të paluajtshme të Ilir Metës, shkollimit të fëmijëve dhe pasurive që ai gëzon janë disa fish më shumë sesa ajo copë tokë ku u ndërtua një pallat në Unazën e Tiranës.

Prandaj, Iliri bën mirë të mos trembet, të mos friket, të mos gënjejë shqiptarët, por të dalë dhe të pranojë të vërtetën. Megjithëse përpara se ta bëjë këtë ai vetë, ne mund t’ia japim përgjigjet, por po presim të na thotë zoti president se cilat janë përgjigjet e pyetjeve të mësipërme.

Detajet, do t’ia japim ditë pas dite, për çdo pyetje. Sa i ka kushtuar shkollimi i fëmijëve, sa i ka kushtuar vërtetë pallati që ka ndërtuar Mona dhe sa janë taksat e paguara, sa ka kushtuar vila në Gjirin e Lalzit, e ndërtuar dy herë, sa ka kushtuar pasuria tjetër te Kodra e Diellit, sa kanë kushtuar makinat luksoze, pushimet e të tjera e të tjera si këto.

Ilir Meta është thjeshtë dhe vetëm me një rrogë politikani në të gjithë karrierën e tij ashtu si dhe Monika Kryemadhi. Pra, taksat e shqiptarëve dhe me një pronë të trashëguar kanë krijuar një pasuri marramendëse, kur të gjithë shqiptarët nuk kanë mundur të marrin asgjë nga pronat e tyre?

Le të presim dhe të shpresojmë se Presidenti ynë do të përgjigjet. Pastaj, ditë pas dite, le t’ia themi të gjitha./ CNA.al

Kur do përgjigjet Monika për pyetjet që i bën çdo shqiptar

Pasuri marramendëse/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

https://www.cna.al/2019/06/13/shiten-pasurine-per-ti-shpetuar-burgut-meta-kryemadhi-zhduken-vilen-ne-gjirin-e-lalzit-dhe-miliona-euro/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndoka zbulon çfarë diskutoi Meta me Bashën/ Porosia për aleatët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka ka nxjerrë detaje rreth takimit të presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha.

Sipas tij, në takimin e Bashës me Metën nuk është diskutuar fare për protestën, por i kishte lënë porosi t’i përcillte informacionet e grushtit të shtetit aleatëve.

Ndoka theksoi se në 2 mars do të dalë në shesh të protestojë si qytetar, pasi mbështet kazën e Presidentit.

“Ka qenë një bisedë konstruktive. Presidenti e ka informuar Bashën me të gjitha etapat për grusht shteti dhe i ka kërkuar që këto informacione të na i përcjellë edhe ne. Basha na ka informuar ne dhe nuk është diksutuar fare për protesta. Unë nuk jam habitur. Ndoshta për datën, por axhendën e tij ai e kishte bërë publike. Tërmeti e zhvendosi në kohë. Pati një ndryshim kursi nga ana e mazhorancës, por provat që ka presidenti i Republikës sollën këtë lëvizje. Presidenti po mbron  Kushtetutën. Unë do shkoj si qytetar. Nuk ka një vendimarrje politike nga ana e opozitës për këtë. Jemi në kuadër të një grushti shteti. Duhet frenuar mazhoranca. Ai po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese. Presidenti i Republikës nuk po bën protestë, por ka thirrur një tubim për besëlidhje”, u shpreh ai në “Repolitix”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’kanë bukë të hanë”/ Dashamir Shehi tregon pse ikin të rinjtë nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

kreu i lzhk dashamir shehi ne emision

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi deklaron se largimi i të rinjve nga Shqipëria nuk është një proces normal, por një fenomen struktural.

Shehi tha se shqiptarët largohen pasi nuk kanë bukë të hanë.

“Tani në fazën e fundit, përveç emigracionit klasik kemi dhe azilkërkuesit. Situatë jo normale në Shqipëri, s’ke bukë, s’ke gjë dhe ikin. Që me liberalizimin e vizave dhe kjo i ka shtyrë më tepër ikjet. Shqipëria po vuan një sërë fenomene negative. Tani në ditët e sotme këtu nuk ka siguri, nëse me vë gjobë një tek biznesi im si mund të rri unë. Mungesa e meritokracisë. Korrupsioni, edhe kjo është një fenomen. Dua të çojnë fëmijët në shkollë, sot 12 përqind mendojnë për këtë që fëmijët të kenë sistem më të mirë. Shërbimi shëndetësor etj”., u shpreh ai në emisionin Opinion.

Lreu i LZHK-së theksoi se punëdhënësit më të mëdhenj vijnë nga shtetet e huaja dhe i paguajnë shqiptarët më pak se në vendin e tyre, duke marrë këtu si shembull call centerat.

LEXO EDHE:  Luli lë Metën të vetëm në betejë

LEXO EDHE:  Presidenti drejt shpërndarjes së parlamentit?/ Ja si përgjigjet Meta

“Call Centeri spostohet nga Italia se në Romë i kërkojnë 850 euro mesatarisht rrogën dhe nuk u leverdis, prandaj kanë ardhur në Shqipëri. Mirë kanë bërë që kanë ardhur. Këtu rroga mesatare rrotullohet 300-400 euro dhe mbijetojnë ata. Skllavëri është edhe ajo. Fasoneria janë në limit e fundit, atëherë kjo ekonomi duhet të azhurnohet dhe do të mbajë punëtorët e kualifikuar, pjesa tjetër do mbyllen do i nënshtrohet rregullave normale të kapitalizmit. Pastaj këto do të spostohen në vende të tjera në Pakistane”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta synon ti bëjë puç shteti Bashës”/ Spiropali zbulon “qëllimin” e presidentit

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, nuk është kursyer aspak ndaj presidentit, Ilir Meta, dhe zëdhënësit të këtij të fundit, Tedi Blushit, lidhur me sulmet e tyre.

Spiropali deklaroi se ato nuk mund t’i bëjë asnjë njeri me ndërgjegje dhe që respekton traditën, ndërsa i quajti halabakë Metën dhe Blushin.

“Replikat janë për të qeshur. Patjetër ndaj meje, ndaj ministrit të brendshëm, ndaj kryetarit të Komisionit të Ligjeve. Saga e reagimeve vijon. Unë jam në një moment shumë të lumtur të jetës sime, edhe personalisht, edhe duke parë zhvillimet e fundit për Shqipërinë, për atë Konferencën e Donatorëve, nga fakti që ne kemi marrë jo vetëm një shumë parash por edhe imazhi i Shqipërisë në sy të ndërkombëtarëve, në prag të çeljes së negociatave, në prag të vendimit të KE është fakt që Meta do të goditasë në themel këtë moment të mirë. Janë një tufë halabakësh që kanë marrë peng institucionin e Presidencës. Dhe në të gjitha deklaratat e mia nuk ka asgjë personale, s’kam asgjë me Presidentin Meta, as më ka lidhur as do më lidhë shpresoj. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave”, u shpreh ajo në emisionin “Real Story”.

LEXO EDHE:  Për ty Halim, që di këndim

LEXO EDHE:  Luli lë Metën të vetëm në betejë

Socialistja tha se nuk habitet nga reagimet e Kreut të Shtetit, për të cilin tha se ka dalë nga binarët tani që po ngrihet SPAK dhe BKH.

“Nuk e dimë arsyen se pse Presidenti përdor këtë gjuhë. Kushtetuta e thotë qartë që ne jemi republikë parlamentare. Republikën parlamentare ne do e mbrojmë me çdo mënyrë. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave. Ka zgjedhur pikërisht 2 marsin për të zgjedhur njerëzit në një protestë të dhunshme”, vijoi më tej ministrja.

Sipas Spiropalit, protesta që Meta ka paralajmëruar në 2 mars, po zhvillohet për t’i bërë puç shteti kreut të opozitës Lulzim Bashës.

“Kjo protestë vjen në një moment kur po goditet krimi. Protesta bëhet në kohën që Shqipëria ka marrë paratë për rindërtim, Meta synon ti bëjë puç shteti Lulzim Bashës, që të jetë kreu opozitar. Ai po merr peng Lulzim Bashën. Këta duan që të anashkalojnë votën. Këta po duan që të vijnë në pushtet me dhunë sic thoshte sot Kreu i Shtetit”, u shpreh Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE