Connect with Us

Katër pyetje për Monika Kryemadhin, përpara hetimit nga SPAK

Lajm i Rekomanduar

Katër pyetje për Monika Kryemadhin, përpara hetimit nga SPAK

Publikuar

-

Dje LSI festoi 15-vjetorin e themelimit të saj me një festë luksi organizuar në hotel Rogner, në praninë e qindra të ftuarve.

Monika Kryemadhi, kryetarja e deleguar nga Presidenti në detyrë Ilir Meta, mbajti një fjalim ku qante hallet e të varfërve dhe si gjithmonë betohej për ndershmërinë dhe përkushtimin e saj dhe LSI-së ndaj shqiptarëve.

Përtej çdo debati politik ka një fakt, Monika dhe Meta janë aq të ndershëm dhe të përkushtuar ndaj shqiptarëve, sa mund të jetë një hajdut bankash, një hajdut tenderash, një hajdut politik, apo dhe një hajdut xhepash, të gjithëve ju ndryshojnë vetëm dënimi që u jep ligji.

Këto më lart nuk janë thjeshtw akuza që thuhen nga shumica e shqiptarëve, por fakte që duhet të provohen nga SPAK, i cili pritet pas disa javësh të fillojë detyrën dhe çifti Meta – Kryemadhi pritet të jenë një nga TOP 10 dosjet e fillimit të punës.

Duhen provat për të gjitha akuzat dhe për Monën dhe Liken e LSI, ato i gjen kudo dhe kurdo, jo me fjalë por me vepra.

Monika dhe Iliri, nuk kanë pasur kurrë prona private apo biznese, përveç justifikimit me një tokë në unazë ku është ndërtuar një pallat përpara shumë vitesh, ku 20 apo 30 % e vlerës totale nuk do i mjaftonte të blinte banjot e vilës në Gjirin e Lalzit, e cila kushton të paktën 2 milionë euro.

Do e vlerësojë SPAK do e hapë dosjen e plotë, larg çdo manipulimi apo fshehje edhe të pronave e pasurive të tjera?!

Ata janë paguar këto 30 vite, vetëm nga taksat e shqiptarëve, me rroga shteti qofshin këto edhe të ardhura 15 apo 20 milionë lekë në vitet e fundit dhe disa qindra mijë në vitet e shkuara.

Por, a mjaftojnë rrogat për të shkolluar të tre femijët në Angli dhe blerë vila?

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ LSI-së i ikin deputetët tek PS

Nga informacionet e thjeshta të mbledhura në rrugë zyrtare, shkollimi i një fëmijë në Londër apo Kembrixh, shkon minimalisht 20 deri në 30 mijë paund në muaj.

Kjo shifër si tarifë shkollimi dhe jetese, pra duhen gati 300 mijë paund në vit. Monika dhe Iliri po i studiojnë të tre fëmijët në Angli. Pra, minimalisht ju duhet një vlerë prej të paktën 500 mijë paund në vit, edhe sikur të jetojnë bashkë e paguajnë qeratë bashkë do ju duhet të paktën gjysma e kësaj shifre.

Ku i gjen Monika 250 mijë paund në vit për shkollimin e fëmijëve në Londër?

Janë me miliona paund po ti llogarisësh për të gjithë periudhën e studimeve, por sa është vlera totale dhe cili është burimi?!

Këtë mund të na e thotë SPAK-u shumë lehtë. Mona dhe Iliri nuk i fshehin dot shkollimet e femijëve dhe kostot e tyre.

Një pyetje tjetër për Monën dhe që SPAK që fillon punë së shpejti është sa janë shpenzimet mjekësorë të paguara nga çifti Meta-Kryemadhi jashtë Shqipërisë. Sepse flasin për shëndetësinë e shqiptarëve, por vetë shpenzojnë qindra mijë euro.

A dalin rrogat e shtetit për spitale me shpenzime maramendëse?!

Dhe për ta mbyllur sa kanë kushtuar udhëtimet, hotelet, pushimet e çiftit në 10 vitet e fundit? Një pyetje që SPAK ja gjen kollaj përgjigjen, ka disa gjëra që nuk I fshehin dot.

SPAK duhet të ketë një nga TOP-dosjet, atë të Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës, dhe kështu shpresojnë shumica e shqiptarëve.

Me ato pak fakte që shkruam me lart dhe përgjigjen e pyetjeve e gjen menjëherë. Tek vilat dhe luksi, hotelet dhe udhëtimet, tek shkollimi i fëmijëve, shpenzimet shëndetësore dhe rrogat në shtet të dyshes Meta-Kryemadhi./ CNA.al

15 vjet LSI, parti e hajdutëve

https://www.cna.al/2019/06/13/shiten-pasurine-per-ti-shpetuar-burgut-meta-kryemadhi-zhduken-vilen-ne-gjirin-e-lalzit-dhe-miliona-euro/

Dosja Meta-Kryemadhi/ Një sprovë për Reformën në Drejtësi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  “U ka dhënë liçensë” / Cila është taksa që Rama u vjel bandave

LEXO EDHE:  Meta: Konflikti të mos deformojë themelet e reformës

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Foto-Skandali/Drejtoresha e LSI fushatë nga zyra e shtetit me uniformë

LEXO EDHE:  PD reagon për shkarkimin e Rovena Gashit: Hakmarrje e Ramës për Aqif Rakipin/ Basha “harron” deputetin e LSI

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Meta: Konflikti të mos deformojë themelet e reformës

LEXO EDHE:  Përçahet opozita/ LSI drejt bashkimit me PS?

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: