Connect with Us

Ra në përgjimin e Krimeve të Rënda/ Zbulohet pasuria e prokurorit sekser

Aktualitet

Ra në përgjimin e Krimeve të Rënda/ Zbulohet pasuria e prokurorit sekser

Publikuar

-

Një prokuror ka rënë në kurthin e përgjimeve të Policisë dhe Krimeve të Rënda. Ai është prokurori i Gjirokastrës Spartak Çoçoli.

Dje, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Ardi Veliu, njoftoi sot se në kuadër të operacionit, ku u arrestuan 14 persona u zbulua si i përfshirë në një rast korrupsioni edhe prokurori i Gjirokastrës Spartak Çoçoli, i cili ka dalë nga përgjimet e një grupi narko trafikantësh.

“Në kuadër të këtij hetimi u evidentua një rast i dyshuar korrupsioni në sistemin e drejtësisë. Në datë 24 janar 2019 u ndaluan shtetasit E. H., banues në Tiranë dhe E. D., banues në Përmet, si dhe u procedua masa e sigurimit personal “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore” dhe “Pezullim i ushtrimit të detyrës publike” i shtetasit S. Ç., banues në Gjirokastër (Prokuror pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër). Këta shtetas janë akuzuar për veprat penale “Korrupsion aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, “Deklaratë e rreme përpara oficerit të policisë gjyqësore”,  ka thënë  drejtori i PSH, Ardi Veliu.

Pas zbulimit të emrit të tij nga përgjimet, në Janar të këtij viti,  Gjykata e Krimeve të Rënda, vendosi pezullim nga detyra dhe detyrim paraqitje për prokurorin.

“Për të hetuarin Spartak Çoçoli, i dyshuar për veprën penale te “Korrupsionit pasiv të gjyqtarëve prokurorëve dhe funkionarëve të tjerë të drejtësisë”, parashikuar nga neni 319/ç i K.Penal është nxjerrë masa e sigurimit personal e karakterit shtrëngues “detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore” dhe masa e sigurimit personal e karakterit ndalues “Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” parashikuar nga nenet 234 dhe 242 te K.pr.P.”, thuhej në njoftimin e Prokurorisë për Krime të Rënda.

Çoçoli dyshohet se ka tentuar të çlirojë nga sekuestroja një automjet të bllokuar , kundrejt 20 mijë lekëve. Por, pas kontrollit të banesës së tij,  Policia nuk gjeti asgjë të dyshimtë.

LEXO EDHE:  Zbulohet deputeti pabuks i Lulzim Bashës

Pas trumbetimit të emrit të prokurorit Çoçoli nga organet hetuese, CNA.al ka bërë një vëzhgim mbi pasurinë e tij, referuar të dhënave të Open Spending Albania.

Por, që nga viti 2003 dhe deri ne vitin 2016, rezulton se të ardhurate  vetme ai i ka nga paga e tij si prokuror dhe paga e bashkëshortes së mësuese.

Viti 2003

Të ardhurat nga paga si prokuror në Gjirokastër, 1.1157 lekë.

Viti 2004

Autoveturë e tipi Reno-Clio, viti i prodhimit 1992, me vlerë 200 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, 978 150 lekë.

Viti 2005

Paga si prokuror, 1085079 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 276000 lekë.

Viti 2006

Paga si prokuror, 934 631 lekë

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 216 000 lekë.

Kursime, 300 000 lekë.

Viti 2007

Paga dhe shpërblime si prokuror, 973 361 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 371 000 lekë.

Viti 2008

Paga dhe shpërblime si prokuror, 983 965 lekë

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 362 000 lekë.

Viti 2009

Paga si prokuror, 1137555 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 462 000 lekë.

Viti 2010

Paga si prokuror, 14 38 607 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 576 000 lekë.

Viti 2011

Paga si prokuror, 1185050 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 502 000 lekë.

Viti 2012

Paga si prokuror, 124 03 72 lekë.

Paga e bashkëshortes, mësuese gjimnazi në Gjirokastër, 540 000 lekë.

Viti 2013

Paga si prokuror, 1 189 880 lekë.

Viti 2014

Paga si prokuror, 1 402 289 lekë.

Viti 2015

Paga si prokuror, 1 354 527 lekë.

Viti 2016

Paga si prokuror, 1 291 507 lekë./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama thirrje për njohjen e Kosovës/ Vetëm maturia do të lejojë Serbinë të heq barrën e së shkuarës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur mbrëmjen e sotme fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB.

Kryeministri Rama i ka bërë ftesë vendeve të OKB-së për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai është shprehur se mbështet si rrugë të vetme dialogun Kosovë-Serbi.“Nuk është obsesion, është test për të njohur realitet e reja në zemër të Evropës, kur një shtet i ri lindi. Kjo punë duhet të përfundojë dhe realiteti na ka treguar ne ballkanasve, por edhe Evropës se Kosova e pavarur, sovrane vazhdon prej 13 vjetësh. 

Shqipëria mbështet si alternativë te vetme, dialogun Kosovë-Serbi. Vetëm maturia, kuraja dhe vizioni do ta lejojnë më në fund Serbinë te heq barrën e të shkuarës”, thotë Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE