“Dje dhe sot”/ Çfarë thoshte Braçe 9 vite më parë dhe si është situata – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Dje dhe sot”/ Çfarë thoshte Braçe 9 vite më parë dhe si është situata

Publikuar

-

CNA.al, do të fillojë nga sot një rubrikë të re, “Dje dhe Sot”.

Ne do të sjellim të gjitha deklaratat e bëra gjatë kohës që Partia Socialiste dhe Rilindja ishin në opozitë. Ne do sjellim deklarata të bëra para 6, 7 apo 10 vitesh, nga mazhoranca e sotme, gjatë kohës që kjo e fundit ishte në opozitë.

Për t’ju treguar lexuesve tanë, por dhe shqiptarëve në përgjithësi, se cila është e vërteta e politikës tonë, e cila flet shumë kur është në opozitë, por nuk bën asgjë kur është në pushtet.

Më poshtë po sjellim një deklaratë të deputetit Erion Braçe, e 28 qershorit 2010, ku nën cilësinë e nënkryetarit të PS-së në atë kohë, ai akuzonte qeverinë e djeshme të ish-kryeministrit Berisha për të gjitha monopolet dhe oligopolet shtetërore.

Por, fakti është se edhe pse kanë kaluar gati 9 vite nga kjo deklaratë e zotit Braçe, asgjë nuk ka ndryshuar. Zoti Brace flet për OSHEE-në, për KESH, për rrënimin ekonomik, madje edhe për pushtet ilegjitim, për vjedhje të votave, etj, por asgjë nuk ka ndyshuar.

“Rrënimi ekonomik kombëtar, rrënimi ekonomik familjar, janë pasoja direkte e vjedhjes së votës, ngritjen mbi vjedhjen e votës të një pushteti ilegjitim në raport me zgjedhjet, të pa përgjegjshëm në raport me ligjin, të pa kontrolluar në raport me të drejtën e qytetarit, të korruptuar e abuziv kur administron e shpërndan pronën, kontratat qeveritare shumëmilionëshe, ndërhyn dhe vret konkurrencën, favorizon e pasuron klientët politike e familjar.

Sot në Shqipëri nuk ka korrupsion, sot Shqipëria është e kapur ! E kanë kapur !”-thoshte në atë kohë Erion Braçe.

Por, çfarë ka ndryshuar në këtë deklaratë, sot pas 9 vitesh? Në fakt nuk ka ndryshuar asgjë, përveç rolit të zotit Braçe, i cili sot është në mazhorancë dhe këto deklarata artikulohen çdo ditë nga opozita e sotme.

Më tej, Braçe theksonte se “Sot në Shqipëri nuk ka thjesht oligopole e monopole, sot në Shqipëri oligopolet dhe monopolet janë konsoliduar dhe përfitojnë maksimalisht duke rrjepur deri në lëkurën e fundit çdo qytetar !

Më konkretisht, këto janë monopolet dhe kjo është fatura që paguajnë shqiptarët :

-Prodhimi, transmetimi, shpërndarja e shitja e energjisë elektrike janë monopol !  KESH-monopol i Qeverisë, OST-monopol i Qeverisë, OSSH-monopol i Qeverisë dhe një privati të përzgjedhur prej saj !

Çmimi i energjisë elektrike caktohet nga këta, rritet prej tyre për të përfituar maksimalisht! Kjo është arsyeja që qytetarët paguajnë më shtrenjtë energji dhe që nga 1 janari do ta paguajnë edhe më shtrenjtë ! Nuk janë pak, por 600 milion euro të paguara/vit.

-Kërkimi, prodhimi, përpunimi, depozitimi, tregtimi i naftës dhe gazit është monopol dhe oligopol! Qeveria përgjithësisht ka hequr dorë nga kjo pasuri shqiptare dhe e ka lëshuar qëllimisht në duart e disa privatëve, të përzgjedhur politikisht, në mënyrë të korruptuar !

Çmimi i naftës dhe gazit caktohet nga këta, rritet prej tyre për të përfituar maksimalisht ! Kjo pasuri shqiptare llogaritet në mbi 3.5 miliard usd dhe nga kjo Shqipëria po përfiton 0 USD, klientët politik dhe familjet në pushtet  disa qindra miliona. Kjo është arsyeja që qytetarët, gjithnjë, paguajnë më shtrenjtë naftën dhe gazin për konsum të përditshëm. Nuk janë pak, por 800 milion euro të paguara/vit.

– Telefonia, fikse dhe e lëvizshme, është monopol dhe oligopol, i disa privatëve të përzgjedhur politikisht pa garë ose me gara të korruptuara. Qeveria, Albtelekom, AMC, VODAFON, EAGLE, MOBIL 4AL, ndajnë monopolin, oligopolin dhe përfitimet.”.

Por, të gjitha vijojnë të qëndrojnë ashtu siç ishin, për më tepër Rilindja ka futur edhe PPP-të, për të cilat ka mjaft hije dyshimi.

Të gjitha ato që përmend me sipër, vijojnë të jenë sikurse i etiketonte Braçe 9 vite më parë. Duke filluar që nga OSHEE, OST, KESH, nafta, telefonia fikse dhe e lëvizshme, vijojnë të rrjepin qytetarët shqiptarë, dhe zoti Braçe, sot në pushtet nuk ka marrë asnjë masë për ta ndaluar.

Çmimi i energjisë në Shqipëri, renditet ndër më të shtrenjtat në Rajon. Maqedonia, Serbia dhe Kosova kanë çmime më të lira.

Po ashtu, Shqipëria renditet e pesta më e shtrenjtë në botë përsa i përket çmimit të karburanteve në krahasim me të ardhurat për frymë.

Nga ana tjetër, në atë kohë, Braçe deklaronte se “Çmimi, tarifa e çdo bisede telefonike caktohet nga këta, ulet minimalisht por dhe rritet për të përfituar maksimalisht. Kjo është arsyeja që qytetarët, çdo ditë, paguajnë më shtrenjtë se mesatarja e vendeve fqinje apo evropiane, çdo tingull, çdo germë, çdo foto brenda një komunikimi që paraja e bën të pamundur. Nuk janë pak, por 550 milion euro të paguara/vit.”.

LEXO EDHE:  Salianji mashtron sërish/ Fushata dhe e vërteta për Ligoraq Karamalon

Por, çfarë ka ndodhur?

Cmimet e telefonisë celulare në vendin tonë janë rritur me 50-70%. Një fakt ky i denocnuar së fundi fort nga mediat.

Nga ana tjetër, Braçe në atë kohë deklaronte se “Ndërtimi i rrugëve, shkollave, spitaleve, ujësjellësve e kanalizimeve, është oligopol i disa privatëve ku qeveria dërgon, me gara të korruptuara, paratë publike të taksave të shqiptarëve.

Qeveria ua jep kontratat qeveritare 4-5 kompanive, klientë politikë të saj. Qeveria, ka urdhëruar përqendrimin edhe më të kontratave dhe para tek këta, kur me vendim ka përjashtuar nga tregu dhjetëra kompani që sipas saj nuk kanë realizuar një kontratë të mëparshëm në 70% të vlerës së saj. E gjitha kur ka mbi një vit që nuk i paguan! Ndaj shqiptarët do të paguajnë çdo km  rrugë më shtrenjtë, nga 2-15 milion euro. Nuk janë pak, por 750 milion euro/vit.”.

Por çfarë do të thotë sot zoti Braçe për PPP-të, koncesionet, për rrugën Tiranë-Elbasan që nuk ka përfunduar ende dhe për të cilën vetëm është shtuar investimi. Cfarë do të thotë Braçe për Unazën e Madhe të Tiranës? Çfarë do të thotë sot Braçe për koncesionet në shëndetësi?

Ka pasur raste, të denoncuara publikisht, ku për një PPP, shteti ka paguar që në vitin e parë 5 herë më shume se investimi total i privatit për gjithë koncesionin, të cilat duket të jenë devijim i pastër i buxhetit në llogari private.

Më tej, Braçe deklaronte se “ 8 tregje të tjera, i importit të grurit/prodhimit dhe shitjes së miellit për bukë, i duhanit, i çimentos, i transportit ajror, i menaxhimit të aeroporteve, i shërbimit/kolaudimit të automjeteve, i menaxhimit të porteve detare, i pullave fiskale, i ilaçeve të rimbursueshme, makinave që kontrakton Qeveria, janë monopol/oligopol/ pa konkurrencë i disa privatëve, përgjithësisht të zgjedhur nga Qeveria politikisht, në gara të korruptuara ku sërish Qeveria ka pjesën e saj.

Çmimet i caktojnë këta, i rritin këta për të përfituar maksimalisht. Kjo është arsyeja që shqiptarët paguajnë shtrenjtë dhe do paguajnë edhe më shtrenjtë bukën, duhanin,  çimenton, biletat e avionit, taksat e aeroportit, kolaudimin e automjeteve, biletat e taksat e porteve, ilaçet, makinat. Nuk janë pak, por 720 milion euro/vit.”.

Dhe sot Braçe nuk mund t’i përgjigjet pyetjes se çfarë bëri për ti ndryshuar këto që ka thënë vetë. Asgjë nuk ka ndryshuar. Chek-up në shëndetësi vijon ta këtë Vilma Nushi, aeroporti i Rinasit vijon të ketë cmimet më të larta në rajon, për shkak të monopolit, cmimet e ilaçeve në Shqipëri vijojnë të jenë të larta, kolaudimi i automjeteve po ashtu vijon të jetë një problem më vete. Buka dhe madje ushqimet bazë të shportës në Shqipëri vetëm sa janë rritur.

“Tregtimi i bonove të thesarit nuk ka konkurrencë dhe tregu është i përqendruar tek një bankë. BSH dhe Qeveria kanë lejuar këtë gjë duke bërë që çmimi i bonove të thesarit të rritet në mënyrë të pa arsyeshme, për pasojë kostoja e borxhit qeveritar të rritet po aq.

Çmimi i bonove të thesarit caktohet nga këta, pra Banka private, BSH dhe Qeveria, rritet nga këta! Kjo është arsyeja që shqiptarët paguajnë shtrenjtë e do të paguajnë edhe më shtrenjtë për borxhin publik të shtetit, deri në 2 mld usd për tre vite.

Po e mbyll faturën këtu! Janë gati 4 miliard euro që i xhirojnë e përfitojnë monopolet, pra rreth 60 kompani dhe që i paguajnë mbi 3 milion shqiptarë!!!

Kjo është kapja e shtetit! Monopolet po zhvasin çdo shqiptar, po pasurojnë çdo Qeveritar!

Ky është pushteti i tyre, nuk është pushteti i shqiptarëve. Monopolet dhe ekonomia kriminale është arsyeja pse në këtë vend ka krizë politike dhe nuk ka zgjidhje! Këta nuk lejojnë zgjidhje!”-përfundonte deklarata e Braçes.

Tashmë ne mund ti bëjmë një pyetje zv.kryeministrit aktual,  po sot cila nga ato që ka përmendur më lart vetë, nuk është e kapur nga qeveria?

Në vitin 2018, Shqipëria është renditur ndër 15 vendet me borxhin publik më të lartë në Europë. Borxhi publik ka arritur në rreth 66.00 % e Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Rilindja ka të paktën 6 vite në pushtet dhe Erion Braçe është tashmë zv.kryeministër i Shqipërisë.

Çfarë e pengon të zgjidhë ato probleme që ka theksuar vetë Braçe, të cilat i ka njëlloj si 9 vite më parë, kur bënte deklarata në opozitë?

Asnjë nga pikat e thëna prej tij nuk janë zgjidhur./CNA.al

Aktualitet

Zgjedhje pa PD dhe LSI? Ja si përgjigjet Ilirjan Celibashi

Publikuar

-

By

Nëse do të ishte në krye të KQZ, Ilirjan Celibashi do të kishte të vështirë të bëntë një përcaktim nëse mund të shkohet në  zgjedhje pa opozitën.

Ai tha argumentin e tij në studion e emisionit “Tempora”

Sonila Meço: Mund të shkohet në zgjedhje pa PD dhe LSI, cfarë do të thoshtë një proces i tillë, zerë se do të ishit në krye të KQZ

Ilirjan Celibashi: Nëse do isha në krye të KQZ, nuk do kisha dritare shumë të gjerë për ta para sepse detyra e atyre që janë në KQZ është strikt. Respektimi i ligjit dhe parja në aspektin teknik të këtij procesi. Nuk mund ta konsiderojë normale askush që një forcë opozitare nuk merr pjesë në zgjedhje. Së çfarë impakti do të ketë kjo mbetet për tu parë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Paralajmërimi nga PD/Do të publikohen të tjera përgjime për shitblerjen e votave

Publikuar

-

By

Sekretari për Zgjedhet në Partinë Demokratike, Ivi Kaso, ka paralajmëruar publimin e të tjera përgjimeve të kryera nga prokuroria lidhur me shitblerjen e votës në zgjedhjet e 2017 të organizuar nga eksponentë të mazhorancës në bashkëpunim me grupet kriminale.

I ftuar në emisionin “Tempora” në TV Ora, Kaso tha se ata që e quajnë sot veten deputetë të Kuvendit të Shqipërisë nuk përfaqësojnë popullin.

Ivi Kaso: Neni 1 i Kushtetutës parashikon që Qeverisja bazohet mbi një sistem  zgjedhjesh të lira, të barabarta dhe të fshehura. Liria e zgjedhjes është cënuar në disa procese zgjedhore, veçanërisht në atë të 2017. Neni 2 i Kushtetutës se sovranitetin populli e ushtron drejtëpërdrejtë ose përmes përfaqësuesve të vet. Përsëri ky parashikim është cënuar. Është faktuar që ata që e cilësojnë veten deputetë të parlamentit të Shqipërisë nuk përfaqësojnë popullin.Nuk janë ata që ushtrojnë sovranitetin në emër dhe për llogari të popullit por në emër dhe për llogari të bandave kriminale që e kanë ndihmuar për të korrur fitore. Ky është fakt, ka dosje penale që janë bërë publike. 

Ka përgjime të kryera nga institucionet ligjzbatuese, një pjesë e të cilave janë bërë publike, një pjesë e të cilave do të bvëhen shumë shpejt publike që faktojnë lidhjet e drejtëpërdrejta të eksponentëve të mazhorancës me grupe të krimit të organizuar ku flitet hapur për shitblerje votash, për ushtrim jo vetëm të favoreve që pushteti sjell me vete por edhe lekëve që përdoren në fushatë dhe ku kërkohet të kthehen lekët për persona që nuk kanë dalë të votojnë apo persona që nuk kanë votuar në mënyrë të supozuar sipas angazhimit monetar që kanë marrë. Janë publike dhe fakte që nuk janë prodhuar nga opozita.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqipëri-Turqi, baraspeshë e plotë/ Këto janë statistikat e përballjeve direkte

Publikuar

-

By

Të premten në orën 20:45 në stadiumin “Loro Boriçi” Kombëtarja shqiptare do të përballet me Turqinë në ndeshjen e parë eliminatore të Kampionatit Europian 2020.

Shqipëria dhe Turqia janë ndeshur 10 herë në histori, mes tyre. Nga këto, 4 fitore iu takojnë kuqezinjve, po kaq edhe turqve, ndërsa dy ballafaqime kanë përfunduar në barazim.

Pra, kemi një barazpeshë totale në këtë drejtim. Sa i përket golaverazhit, kombëtarja e drejtuar nga Christian Panucci është më lart. Kuqezinjtë kanë shënuar 14 gola, përkundrejt 10 golave të kundërshtarit.

LEXO EDHE:  Basha thirret në Prokurori/ Hetim i trefishtë për pagesat ndaj lobuesve në SHBA

Kuptohet, në këtë raport ka ndihmuar fitorja 3-2 në miqësoren e fundit mes këtyre dy kombëtareve, e luajtur në nëntor 2017 në Antalia, po me Panucci në stol. Katër nga këto ndeshje kanë qenë miqësore, ndërsa të tjerat në kuadrin e kualifikueseve për Kampionatin Europian apo Kampionatin Botëror.

Kujtojmë se Shqipëria bën pjesë në Grupin H, së bashku me Francën, Islandën, Turqinë, Moldavinë dhe Andorrën. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Close