Connect with Us

Foto-Shembja e shtëpive/ Banorët përplasen me policinë,nuk kursejnë fëmijët

Aktualitet

Foto-Shembja e shtëpive/ Banorët përplasen me policinë,nuk kursejnë fëmijët

Publikuar

-

Disa familje në afërsi të shkollës “Petro Nini Luarasi” kanë ndërmarrë hapa ekstreme, duke u shtrirë në rrugë, për të mos lejuar shembjen e shtëpive të tyre.

Më mbërritjen e përmbarimit, situata është përkeqësuar dhe në këtë mënyrë është dashur ndërhyrja e Policisë.

Mirëpo banorët janë përplasur ashpër me policinë. Në këtë kaos janë përfshirë edhe të mitur që kanë dalë në krah të prindërve të tyre.

“Na pushkatoni” kanë qenë thirrjet e banorëve ndaj Policisë, e cila është myunduar të largojë fëmijët. nga përplasja.

Banesa që ishte përcaktuar për tu shembur nodhet në truallin e ish- pronarëve që kanë një vendim gjykate për kthimin e truallit.

“Në këtë banesë jetojmë prej 70 vitesh. Toka e banesës ku banojmë është e shtetit. Nuk i është marrë në vitin 1944. Ai e ka marrë pa procesverbal, ka marrë 10 mijë metra. Këtij i është sekuestruar në 39 prona nga italianët, jo në vitin 1944. Le të sjellë një dokument të vetëm që iu është sekuestruar prona në 44 dhe unë e liroj shtëpinë”,- thotë pronari.

LEXO EDHE:  Aksidenti i rëndë në Fier-Levan/ Arrestohet 31 vjeçari

Më poshtë po sjellim foto nga përplasja mes banorëve dhe policisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksidenti tragjik në Elbasan/ Babai rrëfen si mësoi ngjarjen: Më ra telefoni nga dora, sikur ndjeja diçka

Publikuar

-

Nga

Aksidenti tragjik në Elbasan/ Babai rrëfen momentin si mësoi ngjarjen: Më ra telefoni nga dora, sikur ndjeja diçka

Pas aksidentit tragjik ku humbënjetën dy vajza, ka folur babai i njërës prej të mbijetuarave, Denisa Dibra, Edmond Dibra.
Ai bën me dije se vajza e tij është jashtë rrzikut për jetën.

“Në radhë të parë, më falni për gjendjen emocionale, nuk do ia dëshiroja një familje këtë tragjedi. Falenderoj të madhin Zot, një aksident tepër i rëndë, vajza është jashtë rrezikut për jetën, ka plagë, por është jashtë rrezikut. Falenderoj stafin e spitalit që kanë bërë çmos që vajza momentalisht ndodhet jashtë rrezikut. Është diçka vajza njihen nga Shkodra, e ndjera kishte ditëlindjen. Nervida Garunja është në një gjendje të vështirë për jetën, ishalla bën mrekulli. Aksidenti ishte shumë i rëndë, Shkodra jeton me hallin dhe brengën time dhe familjet që kanë humbur pjesëtarë, aksidenti ishte fatal. Denisa ka ardhur në vete në orën 5 të mëngjesit që ka komunikuar, me mua, nuk e kujton aksidentit tragjik. Kur është përmendur ka kërkuar shoqet e saj, kjo është e mirë që vajza i kujtohet pak a shumë”, tha ai për Report Tv.Si e mora vesh lajmin?

“Mbrëmjeve ulem me bashkëshorten për të pirë një kafe dhe po shihja orën, vajza nuk ka shans që të mos më marrë 3 herë në ditë. “U thashë a po knaqeni”, “po hamë drekë, nga ora 6 do vijnë për Shkodër”. Në orën 7 them si ka mundësi që s’na ka marrë vajza, sikur më shtynte diçka. I marr në celular, më del një person. Më thotë një qytetar që vajza është jashtë rrezikut për jetën. Më thotë më jep në telefon babain. Ishte momenti kur kishte marrë zjarrfikësit dhe kishin nxjerrë vajzën nga makina, Kam lëshuar telefonin në tokë.
Autori?
Do të thoja që shteti të bëj detyrën e tyre, sic duhet. Gjendja e Nervida është kritike dhe do bëja thirrje, vajza ka nevojë për grup gjak. Kush ka mundësi të bëjë dhuratë gjaku se bëhet ndihmë për shpëtimin e saj. Njerëzit e Nervida janë në Shkodër se familja ka hapur dyer e morit, ato janë si vajzat e mia. Janë pjesë e familjes sime. Presin trupin e të ndjesës Lusinda që është në spitalin e Elbasanit dhe kanë në Shkodër në ceremoninë mortore, tha babai i vajzës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hapja e shkollave/ Balla: Opozita “rrugore” që shfrytëzon situatën për të bërë politikë

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla  ka uruar të gjithë nxënësit dhe mësuesit për rihapjen e shkollave.

I pranishëm në shkollën “Jorgji Dilo”  në Elbasan, Balla ka folur lidhur me akuzat e opozitës dhe thekson se vetë opozita po shfrytëzon këtë situatë të vështirë për qëllime politike.

Sipas tij është skandaloze dhe mungesë intelekti që të bësh politike me shkollat.  Gjithashtu u ka bërë apel  prindërve që të plotësojnë formularin për gjendjen shëndetësore të familjes.

“I bëj thirrje çdo prindi që të plotësojë me kujdes një formular që është shpërndarë për të raportuar rastet e detektuara me temperaturë apo të supozuara për COVID-19 në familje, sepse kjo na ndihmon për të parandaluar çdo lloj të përhapjes së pandemisë apo kthimin e shkollave në vatra  të pandemisë. Nga ana e bashkisë kujdesi për higjienën do të vazhdojë dhe ne jemi këtu për të mbështetur.Kam parë sot përsëri një pjesë të opozitës rrugore që shfrytëzon këtë situatë të vështirë për të bërë politikë. Ne jemi këtu për të dëshmuar solidaritet dhe atë që ka më shumë nevojë arsimi që të jemi të gjithë bashkë për ta mbështetur dhe për tu përkujdesur që ky vit shkollor të mbarojë në fund të mbarimit të viti shkollor.

LEXO EDHE:  Trafiku i drogës/ Arrestohet një shtetas italian

LEXO EDHE:  Lihet i lirë Sahit Dollapi/ Policia largohet nga spitali

Bashkë me bashkinë do të sigurojmë për çdo shkollë mbështetje me maska apo mjete të tjera mbrojtëse dhe janë bërë. Padyshim një maskë nuk mund të mbahet për një kohë të gjatë dhe ky është një proces që do të vazhdojë. Të jeni të sigurt që kujdesi do të vazhdojë për çdo moment.

Të bësh politikë me pandeminë është të kesh mungesë të theksuar të intelektit minimal për të kuptuar se çfarë ka nevojë Shqipëria sot”, theksoi Balla.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kur do përgjigjet Edmond Haxhinasto dhe LSI për skandalin e rrugës Tiranë-Elbasan?

Publikuar

-

Nga

Rreth 10 ditë më parë, në media plasi lajmi në lidhje me një gjobë 44 milionë euro, për shtetin shqiptar, ardhur si pasojë e problematikave midis firmës ndërtuese të rrugës Tiranë-Elbasan, “Aktor” dhe shtetit shqiptar.

Menjëherë reagoi opozita. Partia Demokratike drejtoi shigjetat e saj nga qeveria dhe kuptohet është krejtësisht në të drejtën dhe në rrugën e saj. Por, fatkeqësisht e vërteta ishte se “gjëmen” e rrugës Tiranë-Elbasan, nuk e kishte bërë qeveria “Rama”, nuk e kishin bërë ministrat e tij, por ministrat e Ilir Metës në qeverinë e kryeministrit të Rilindjes.

Është Edmond Haxhinasto njeriu përgjegjës për një shtesë fondesh që mund të llogaritet edhe si dëm prej gati 145 milionë dollarësh.

CNA.al ka raportuar sesi projekti është ndryshuar 21 herë, me propozim të firmës, por me miratim të Haxhinastos, megjithëse kontrata e firmosur ishte e tipit FIDIC, e cila quhet kontratë “me çelësa në dorë”.

Firma propozoi ndryshimet e projektit, që të sillte uljen e kostos, por në fakt ajo që ndodhi ishte një rritje prej gati 95 milion dollarësh, të kostos së ndërtimit. Sidomos në lotin e parë të këtij segmenti rrugor.

Por, pas disa daljeve të PD-së, ra heshtja. Më pas pati edhe një reagim të Edmond Haxhinastos dhe nuk foli më.

44 milion eurot u harruan. As PD-ja nuk po flet nga foltorja e saj, dhe as LSI-ja nuk po flet më.

Haxhinasto bëri një autogol duke na treguar një dokument të 2016-ës, dhe thuajse duke pranuar publikisht se për tre vite kishte bërë çfarë kishte dashur dhe reagoi në fund kur hajdutëria ishte bërë mal.

Më poshtë letra e Haxhinastos, drejtuar kryeministrit: 

Por të gjitha ndryshimet mbajnë firmën e tij dhe të pasardhësit të tij Sokol Dervishaj, por edhe drejtorit të projekteve Albion Aliko.

Për këtë LSI dhe Haxhinasto kanë mbyllur gojën.

LEXO EDHE:  Lihet i lirë Sahit Dollapi/ Policia largohet nga spitali

LEXO EDHE:  Lihet i lirë Sahit Dollapi/ Policia largohet nga spitali

Por, në fakt Haxhinasto duhet të flasë, të sqarojë publikun dhe të mos mbyllë gojën.

Haxhinasto duhet të përgjigjet se pse i pranoi ndryshimet e projektit, kur në fakt kontrata ishte me “çelësa në dorë”?Pse u ndryshua 21 herë projekti dhe kostot shtesë të investimit u morën nga qeveria?

Ndërkohë që kontrata sërish thotë se është firma përgjegjëse për to. Kështu shkruhet edhe në ndryshimet e bëra në Këshillin Teknik.

Skandali i Rrugës Tiranë-Elbasan, është rasti ku LSI, ashtu si shumë herë të tjera, është zhytur në llumin e korrupsionit dhe skandaleve.

Këtë herë nuk është vetë Ilir Meta, por është krahu i tij i djathtë Edmond Haxhinasto, i cili po përpiqet të fshihet për të kuruar imazhin e tij që më pas të garojë në Elbasan.

Por, është koha që Haxhinasto të flasë dhe LSI të japë llogari për ministrin e saj të korruptuar dhe të përfshirë në një skandal që i ka sjellë shtetit shqiptar një dëm ekonomik të frikshëm. Kjo thjeshtë dhe vetëm sepse Haxhinasto, në të gjithë detyrën e tij ka mbyllur sytë dhe veshët në lidhje me një investim që gati iu dyfishua vlera fillestare duke iu ndryshuar projektet rrugës.

Do të flasë dhe do ta sqarojë vetë opinionin publik apo do të jetë SPAK që do ta detyrojë Haxhinaston dhe LSI-në të flasin për mega-vjedhjet dhe gjurmën e lënë në krimin e autostradës Tiranë-Elbasan, e cila në lotin e parë ende nuk është dorëzuar dhe ende nuk është përfunduar./ CNA.al

Pse duhet arrestuar Edmond Haxhinasto/ Ndryshoi projektin 21 herë, kostoja 145 milionë dollarë

Skandali me gjyqin 44 milionë euro/ Faktet që akuzojnë Edmond Haxhinaston, zyrtarët e LSI dhe provat për SPAK

LSI pas skandalit me gjyqin 44 milionë euro për kompaninë greke të rrugës Tiranë – Elbasan

LEXO TE PLOTE