Skandal tek Prokurimet/ Zbardhen shkeljet në tenderin për ujësjellësin e bregdetit të Kavajës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skandal tek Prokurimet/ Zbardhen shkeljet në tenderin për ujësjellësin e bregdetit të Kavajës

Publikuar

-

tenderin per ujesjelles

Procedurat e prokurimit “Shërbim Konsulence” me Objekt Loti 3, Studim projektim i furnizimit me ujë për zonat bregdetare, të njësisë administrative Synej, Bashkia Kavajë”, janë kryer në mënyrë të kundërligjshme.

Skandali është zbuluar, nga  kompanitë e skualifikuara nga gara. Skualifikimi i tyre është bërë me arsyetimin se nuk plotësonin Pikën 1.1.6. te DST, ekspert mjedisi me licensë profesionale në projektim.

Në fakt një licencë e tillë nuk ekziston dhe nuk ka ndonjë akt ligjor apo nënligjor që e përligj një gjë të tillë.

Me 10 Janar 2019, kohë kur Shoqëritë “Diper & HE & SK 11”, “Gjeokonsult & CO” sh.p.k., “Atelier 4& Infratech”si dhe “HUK Projekt” & “EBS” sh.p.k. ishin kualifikuar në procedurat prokurimit “Shërbim Konsulence” me Objekt Loti 3 -Studim projektim i furnizimit me ujë për zonat bregdetare, të njësisë administrative Synej, Bashkia Kavajë”, me Nr.REF – 89704- 10 -12 – 2018, Faza I,  Komisioni i Prokurimit Publik pa bërë njoftimet për veprimet procedurale sipas parashikimeve të nenit 147 e vijues të K.Pr.Administrative dhe në mungesë të subjekteve të interesuar ka marrë në shqyrtim ankimin e BOE “Invictus”sh.p.k. &“Leni-Ing” sh.p.k. &“D.T.Con” sh.p.k. &“UTS-01” sh.p.k., dhe me Vendimin Nr.1794-11-2019, ka bërë skualifikimin e tyre nga kjo garë, pasi nuk plotësonte Pikën 1.1.6. te DST, ekspert mjedisi me licensë profesionale në projektim.

Komisioni i Prokurorimit i përbërë nga Evis Shurdha, kryetar, Enkeleda Bega nënkryetare dhe anëtarët Vilma Zhupaj, Lindita Skeja dhe Merita Zeqaj, me datën, 10.01.2009 ka dalë në përfundimin se kompanitë ankuese nuk kanë ekspert mjedisi me licensë profesionale në projektim.

I njëjti Komisioi, një ditë më pas me datë 11.01.2019, mban të njëjtin qëndrim edhe pse një licensë për veprimtari në fushën e projektimit për mjedisin, nuk ekziston.

“Lidhur me pretendimet e BOE ankimues, mbi stafin kryesor dhe mbështetës të paraqitur nga BOE “Diper” sh.p.k. & “HE&SK 11” sh.p.k dhe BOE “Atelier 4” sh.p.k. & “Infratech” sh.p.k nga verifikimet e kryera, Komisioni konstaton se këta ofertues kanë dështuar për të përmbushur kriterin e vendosur nga autoriteti kontraktor në dokumentat e tenderit të procedurës së prokurimit objekt shqyrtimi, ndryshuar me shtojcën përkatëse, pasi BOE “Atelier 4” sh.p.k. & “Infratech” sh.p.k nuk ka paraqitur ekspert mjedisi të pajisur me licencë profesionale në projektim sikurse ka kërkuar autoriteti kontraktor”, thuhet në         Vendimin numër 1794.

Por, në të vërtetë ky është një nga lapsuset më unikale te administratës shtetërore post komuniste, pasi  kushdo që mund të bëjë kërkime shumë të thjeshta on-line për këtë rast, do të konstatojë që një licencë e tillë nuk ekziston dhë për rrjedhojë, nuk ekziston absolutisht asnjë ekspert mjedisi brenda vendit i licensuar për të ushtruar veprimtari në fushën e projektimit për mjedisin.

Kjo për faktin se në Republikën e Shqipërisë nuk ekziston asnjë akt ligjor apo nënligjor me fuqi juridike që të parashikojë pajisjen e personave fizike apo juridike me licensë profesionale projektimi në fushën e mjedisit. E thënë ndryshe, deri më sot në Republikën e Shqipërisë nuk ekziston absolutisht asnjë ekspert mjedisi i licensuar për të ushtruar veprimtari në fushën e projektimit për mjedisin.

I vetmi akt nënligjor që parashikon licensimin profesional të individëve dhe personave juridikë që do të ushtrojnë veprimtari në fushën e projektimit ku sigurisht që,nuk parashikohet asnjë kategori me përshkrimin “projektimi në fushën e mjedisit”, është Vendimi i KM Nr. 943, datë 28.12.2016, për disa  ndryshime dhe shtesa në vendimin nr.759, datë 12.11.2014, të Këshillit të Ministrave për licencimin  profesional të individëve dhe personave juridikë që do të ushtrojnë veprimtari në fushën e studimit  e të projektimit në ndërtim dhe mbikqyrjes e kolaudimit të punimeve të zbatimit në ndërtim.

Vendim ky të cilit i bashkëlidhet rregullorja për kriteret dhe procedurat e dhënies së licensave profesionale për individë dhe persona juridikë në fushën e studimit e të projektimit në ndërtim dhe mbikqyrje e kolaudimit të punimeve të zbatimit në ndërtim

Skandali është thelluar nga Komisioni i Prokurimit Publik, pasi ka shkelur barazinë e pjesëmarrësëve në këtë procedurë prokurorimi.

Pasi në një kohë që Komisioni i Prokurimit Publik ka skualifikuar nga gara 4 Bashkime operatorësh Ekonomik se nuk dispononin një licence profesionale, e cila nuk ekziston, ka kualifikuar BOE “Invictus”sh.p.k. &“Leni-Ing” sh.p.k. &“D.T.Con” sh.p.k. &“UTS-01” sh.p.k., ankues në këtë procedurë prokurimi, duke prezumuar që ky operator ekonomik e dispononte këtë licensë imagjinare.

CNA.al, më poshtë do të gjeni vendimet e Komisionit të Prokurorimit./CNA.al

file:///C:/Users/user/Downloads/Vendim%20Nr%201793%20-%2015-2019%20Loti%202%20Golem%20(3).pdf

file:///C:/Users/user/Downloads/Vendim%20Nr%201794%20-%2011-2019%20Loti%203%20Synej%20(2).pdf

 

 

Aktualitet

VIDEO: Rasti i çuditshëm / Goli i Lacazette vjet do quhej i parregullt

Publikuar

-

Lacazzette ka shënuar një super gol ndaj Napolit në Europa League në goditje dënimi, aty ku portieri Meret nuk ka mbërritur dot. Përtej përgjegjësisë së portierit italian, goditja është avantazhuar edhe nga barriera, ku lojtarët e Arsenalit kanë penguar rrezen. Në fakt, kanë qenë tre lojtarë të Arsenalit në barrikadë, të vendosur mes katër napoletanëve.

Asgjë e çuditshme, po të mos ishte që sezonin tjetër, në sajë të rregullores së re, nuk do të jetë e mundur të qëndrojë asnjë lojtar i ekipit kundërshtar në barrierë, nëse kjo është kompozuar nga dy ose tre lojtarë të ekipit që po mbrohet. Ndryshe, do të jepej faull për Napolin, me rregulloren e sezonit tjetër.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Do të marrë pjesë në zgjedhje/ Kryemadhi ironizon Rudina Hajdarin

Publikuar

-

By

Ditën e sotme gjatë seancës parlamerntare, deputetja Rudina Hajdari deklaroi se grupi i ri parlamentar i krijuar prej saj do të marrë pjesë në zgjedhje.

Në lidhje me këtë deklaratë të Hajdarit ka folur kryetarja e LSI-së, monika Kryemadhi e cila e ka ironzuar vendimin e Hajdarit.

“Rudina Hajdari të dali kandidate, bravo i qoftë. Ta provojë të dali. Pse ajo gocë e re është, e shkolluar është me intigritet është, e mençur është, pse të mos dali. Ajo madje do ta konkurojë shumë mirë “Lali Erin”. Është një shans. Edhe grua është”,-tha Kryemadhi në studion e “360 Gradë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjeniu i Bundesligës del hapur / “Dua të punoj te Bayern”

Publikuar

-

Julian Nagelmann ka bërë një punë të shkëlqyer me skuadrën e Hoffenheimit dhe është një nga trajnerët më të ri në moshë në Europë. Gjermani ka folur sot për mediat vendase, duke thënë se ka ambicie të mëdha.

Kur u pyet nëse e shikon ndonjëherë veten duke drejtuar një skuadër si Bayern, Nagelsmann tha: “Sigurisht që po. Bayern është një skuadër e madhe dhe një ditë dua të jem trajner atje. Më pëlqen dhe Liverpool e Barcelona. Pas gjashtë vitesh, dua të kem një trofe në duart e mia”, tha tekniku i Hofenhaimit.

Këtë vit në Champions League, Hoffenheim ishte skuadër e pafat që në short, pasi në grup kishte City, Lionin dhe Shaktar Donjeckun. Në këto sfida, të besuarit e Nagelsmann nuk morën më shumë se tre pikë dhe u renditën të fundit.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Trending

Read previous post:
Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Close