Connect with Us

DASH fundos Bashën/ Çfarë dorëzuan amerikanët në prokurori për lobimet 

Aktualitet

DASH fundos Bashën/ Çfarë dorëzuan amerikanët në prokurori për lobimet 

Publikuar

-

Departamenti Amerikan i Drejtësisë rrezikon të fundosë kreun e PD, Lulzim Basha në lidhje me lobimet e bëra në SHBA një vit më parë.

Ndërkohë që disa ditë më parë u tha se në Prokurorinë e Tiranës ka ardhur një dosje nga SHBA mbi lobimet e PD, në ditë në vijim pritet të vijë dhe një dëshmi e Nicolas Muzin, personi me të cilin Basha lidhi marrëveshjen.

Por sot janë zbardhur të tjera detaje nga ajo se çfarë përmbajnë këto dokumente, të cilat lëkundin pozitën e Bashës. Në letër-porosinë që prokuroria ka dërguar në SHBA, janë shkruar një sërë pyetjesh, ku së pari kërkohej të dihej nëse ka pasur marrëveshje mes PD dhe kompanive “Biniatta Trade LP” e “Muzin Capitol Partners”.

Në dosje janë të gjitha kontrata që janë firmosur nga Basha me “Biniatta Trade LP” dhe “Muzin Capitol Partners” për vititn 2017, shoqëruar me vlerat përkatëse dhe me detyruat që PD kishte ngarkuar ndaj kontraktuesve.-raporton gazeta Sot.

Po ashtu është dorëzuar një fashikull, ku tregohet se si krejt papritur ‘Muzin Capitol Partners’, ndryshoi bilancet e saj në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dhe deklaroi e ishte paguar 3 herë nga PD. Dy herë para janë derdhur nga vetë PD dhe një herë pagesa është bërë nga ‘Biniatta Trade LP”.

LEXO EDHE:  Jo trajtim special për politikanët/ Basha sqaron propozimin për Vettingun në politikë

Në prokurori janë dorëzuar të gjitha të dhënat e derdhjeve në thesar nga kompanitë dhe transaksionet. Në adresë të Muzin Capitol, PD ka bërë një pagesë në muajin mars dhe një në muajin qershor. Ndërkohë në fund të marsit është bërë një pagesë nga “Biniatta Trade LP”. Gazeta ka mësuar se nuk përputhen deklarimet që ka bërë Nicolas Muzin në Departamentin Amerikan të Drejtësisë me ato që ka deklaruar PD në KQZ.

Bëhet fjalë për një shumë të madhe dollarësh që nuk dihet se si ka shkuar në duart e tij. Vetë FBI ka nisur hetimet për rastin dhe atje është marrë në pyetje Nicolas Muzin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Epoka e re e televizionit vjen këtë të diel me kanalet TIBO

Publikuar

-

Nga

Hyr në botën e re TIBO nga data 1 gusht ora 21:00!

Eksploro kanalet tona origjinale, plot me filma, seriale, dokumentarë, programe për fëmijë dhe shumë të tjera.

E ardhmja e kanaleve televizive të pret në platformën tonë prej ditës së diel!

Ndiq evente sportive të panumërta me TIBO

Në partneritet me platformën sportive Oversport sjellim magjinë e serisë A për sezonet 2021-2024 së bashku me plot evente e kampionate të tjera, të gjitha nën një çati!

Transmetimi në cilësi HD audio dhe video fillon nga kjo e diel,  në të gjitha pajisjet smart.

Qindra filma të rinj të presin në TIBO FLIX

LEXO EDHE:  Tedi Blushi akuza Ngjeles: Spiun burgu që shitet për disident

LEXO EDHE:  Lobimet ruse federale të Amerikës/ Bashës i ngushtohet  laku

Hitet më të shikuara të viteve të fundit, kryevepra kinematografike dhe sukseset më të mëdha në box-office gjejnë një shtëpi të re në videotekën tonë, të gjitha të titruara dhe dubluara në shqip!

Eksperienca televizive në çdo pajisje!

Të gjithë përmbajtjen që TIBO ofron e gjen në të gjitha pajisjet SMART TV, SMART PHONE si dhe me anë të BOXIT TIBO për TV standard.

Me këtë shumëllojshmëri pajisjesh do mund të shohësh televizionin më të mirë shqip kudo dhe kurdo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha dhe Veliaj refuzojnë të pajtohen/ GJKKO do t’i thërrasë sërish në Vjeshtë

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha është paraqitur mëngjesin e sotëm pranë Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion, pasi ishte thirrur në lidhje me padinë ushtruar ndaj kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Seanca e sotme ishte planifikuar për pajtim mes kreut të PD dhe kryebashkiakut, por të dyja palët si Basha ashtu edhe përfaqësuesi ligjor i Veliajt e kanë refuzuar një kërkesë një të tillë.

Tashmë senca gjyqësore për këtë rast pritet të vijojë  me 24 Shtator. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çohuni e thuajeni troç si demokratët e Korçës”/ Thirrja e fortë e Edvin Kullurit: Refuzoni Bashën

Publikuar

-

Nga

Edvin Kulluri: Rizgjedhja e Bashës në krye të PD ogur shumë i keq për partinë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtarë të PD-së Edvin Kulluri u ka bërë thirrje demokratëve që të ndjekin shembullin e Korçës përballë dështimeve të njëpasnjëshme të Lulzim Bashës.

“Kam 8 vjet që qesh me shprehjen se “njerëzit kanë frikë nga Rama”! Tani kam 4 vjet që më vjen të vjell kur dëgjoj se “kanë frikë nga Basha” dhe kjo të bën të vësh duart në kokë!

Tani që dolën në Korçë një grup burrash e grash që s’ju a ndien fare për kryetarin e PD, që pas 4 humbjesh ka çelësat e kashtës në dorë, nuk di ç’të mendoj”,  ka shkruar Kulluri në rrjetet sociale.

Më tej Kulluri ka treguar se dhjetëra kryetarë grupseksionesh me të cilët ka folur pas 25 Prillit, shprehen se “nuk merremi më me këtë punë”.

LEXO EDHE:  Tedi Blushi akuza Ngjeles: Spiun burgu që shitet për disident

LEXO EDHE:  Lobimet ruse federale të Amerikës/ Bashës i ngushtohet  laku

Akoma nuk e kuptoj sesi kjo tërheqje përkthehet në “rebelim”!

Jo, çohuni e thuajeni troç si demokratët e Korçës “ne do merremi me politikë dhe jemi në PD, por refuzojmë këtë model drejtimi”!”,

 Atë që kam 4 vjet që e them përditë e mendojnë qindra e mijëra aktivistë të PD, por që zgjedhin të heshtin e tërhiqen pa e thënë me zë të lartë e të qartë atë që mendojnë vërtet!

Partia Demokratike është e anëtarësisë dhe votuesve të saj e jo një leadershipi pasiv të katapultuar nga konjuktuara te pista!

Çohu demokrat e fol!”, apelon Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE