Abuzimi me pronat/ Vjehrri i Bashës privatizoi shkëmbinjtë dhe një pjesë deti në Vlorë dhe mori dhe 14 mln euro dëmshpërblim

20 Mars 2018, 11:23, Politikë CNA
Abuzimi me pronat/ Vjehrri i Bashës privatizoi shkëmbinjtë dhe

I ftuar në emisionin e Ilva Tares, Gjergj Bojaxhi ka komentuar rastin e fundit në Lezhë për tjetërsimin e pronave, ndërsa ka rikthyer në vëmendje edhe cështjen e pallatit të vjehrrit të Lulzim Bashës në Vlorë.

Bojaxhi deklaroi se një sipërfaqe e truallit, ku vjehrri i Lulzim Bashës kishte ngritur pallatin në Vlorë, ka qenë pjesë e detit.

Po ashtu, Bojaxhi tha se në dokumentet për ndërtimin e pallatit të vjehrrit të Bashës, përveç sipërfaqes shkëmbore, pjesë e pronës ishte edhe një hapësirë ujore në det.

?Pa dashur që ta lidh me kryetarin e PD, do marr rastin e pallatit që u shemb në Vlorë. Aty u fitua e drejta në Strasburg.

Shkelja është se si ajo është kthyer në një pronë.

Në vitin 2011, kur unë kam bërë kallëzim për atë pronë, kemi marrë hartat e pronës dhe i kemi mbivendosur.

Gjysma e pronës ishte ujë.

Nuk po flas për shkëmbin që e rrahin dallgët.

Kemi të bëjmë me një pronë ku gjysma ishte ujë, dhe një gjysmë shkëmbi njihet si tokë pronë.

Edhe në Lezhë, mos mendoni se e kanë zaptuar bregun për të mbjellë domate? Jo! Për hotele.

Në rastin më të mirë kemi burra që heshtin dhe në rastin më të keq njerëz të bashkëpunojnë?, tha Bojaxhi.

Lajmet e fundit nga