Historia e institucionit të mistershëm shqiptar/ 10 njerëzit që kanë drejtuar Shërbimin Sekret Shtetëror – CNA
Connect with us

Aktualitet

Historia e institucionit të mistershëm shqiptar/ 10 njerëzit që kanë drejtuar Shërbimin Sekret Shtetëror

Publikuar

-

Insitucioni më i mistershëm në Shqipëri apo Shërbim Informativ i Shtetit (SHISH) ka nga sot një drejtor të ri. Quhet Helidon Bendo. I diplomuar për matematikë.

Është i 10-ti pas vitit 1990, me vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri, kur Organet e Sigurimit të Shtetit që funksionin gjatë regjimit komunist u reformuan, duke iu përshtatur kërkesave të shtetit ligjor.

Kur në vitin 1991 u krijua Shërbimi Informativ Kombëtar, me Ligjin nr. 7495, datë 02.07.1991, “Për organizimin e Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK)”, drejtori i parë i tij ishte Irakli Koçollari, i cili vinte pas një karrierë të pasur në fushën e diplomacisë, me disa detyra të larta pranë shërbimeve diplomatike Shqiptare në Evropë.

Historiani Koçollari, i emëruar nga kryeministri Fatos Nano, qëndroi më pak se një vit, gati dhjetë muaj: nga 1 gushti i vitit 1991 deri në 29 qershor 1992.

Drejtori i dytë ishte Bashkim Gazidede, i emëruar nga Aleksandër Meksi, por më tepër i afërt me Presidentin Sali Berisha. Gazidede ishte i diplomuar Fakultetin e Shkencave të Natyrës, për matematikë. Pesë vjet në krye të SHIK-ut, siç quhej asokohe: nga 29 qershor 1992 deri 09 prill 1997.

Periudha e Gazidedes në krye të SHIK-ut përkoi në vitin e fundit të  tij me ngjarjet e vitit 1997, kur në Shqipëri mbizotëroi kaosi për shkak të revoltës popullore si pasojë e krizës financiare nga rënia e skemës së piramidave.

Pas formimit të Qeverisë së Shpëtimit Kombëtar – në periudhën e Kryeministrit Bashkim Fino – u komandua Astrit Kodra (09 prill 1997 deri 29 maj 1997), për t’ia lënë vendin Arben Karkinit (29 maj deri më 21 gusht 1997).

Me ardhjen e Partisë Socialiste në pushtet, kryeministri Fatos Nano emëroi pedagogun e Fizikës, Fatos Klosi, i cili qëndroi pesë vjet në detyrë: nga 21 gusht 1997 deri në 7 gusht të vitit 2002.

Gjatë kohës së Fatos Klosit, në vitin 1999, me Vendimin nr. 61, datë 22.11.1999, të Gjykatës Kushtetuese të RSH-së, ndryshohet emërtimi nga Shërbim Informativ Kombëtar (SHIK) në Shërbim Informativ i Shtetit (SHISH).

Pasuesi i Klosit është Petrit Myftari (me komandim), për një periudhë të shkurtër tremujore: 07 gusht 2002 deri 18 nëntor 2002, kohë që përkon me Fatos Nanon si kryeministër.

Kujtim Hysenaj, një ish- ambasador i Shqipërisë në Jugosllavi në vitet 1986-1992 do të ishte shefi i radhës i SHISH-it për një periudhë më diçka më shumë se dy vjet: 18 nëntor 2002 deri më 27 janar 2001.  Hysenaj vdiq gjatë ushtrimit të detyrës.

Në vend të tij, kryeministri Fatos Nano emëroi Bahri Shaqirin. I diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës. Shaqiri qëndroi për një periudhë pesëvjeçare (27 janar 2001 deri, më 9 gusht 2012) e që përkoi edhe me kohën kur kryeministër ishte Sali Berisha. Janë të njohura marrëdhëniet e ftohta midis tyre, sidomos pas ngjarjeve të 21 janarit të vitit 2011.

Më 8 gusht të vitit 2002, kryeministri Sali Berisha i befasoi të gjithë kur emëroi Visho Ajazi Likën në krye të SHISH-it. Kjo për faktin, se ai kishte dy pasaporta: shqiptare dhe atë kanadeze. Madje në atë kohë ai jetonte në Kanada.

Edhe Visho Ajazi Lika ishte diplomuar për matematikë si Bashkim Gazidede.

Pas ardhjes të Partisë Socaliste në pushtet (8 shtator 2013), Kryeministri Edi Rama nuk shprehu asnjë simpati për Visho Ajazi Likën, por nga presioni i amerikanëve nuk arriti ta shkarkojë dot atë.

Gjithsesi, sot erdhi edhe dorëheqja e ti shkodranit 61-vjeçar. Visho Ajazi Lika qëndroi në detyrë nga 09 gusht 2012 deri 30 tetor 2017.l

Tashmë në krye të SHISH-it kemi drejtorin e 10-të të tij. Helidon Bendo. Edhe ky i diplomuar për matematikë. I treti i tillë.

Aktualitet

Kërkohet një trajner!/ Një emër i madh i telefonon Dukës, sa për rrogën…

Publikuar

-

By

Çudia më e madhe e negociatave për të gjetur trajnerin e ri të përfaqësueses shqiptare ka qenë padyshim një telefonatë që i ka mbërritur presidentit Duka gjatë këtyre ditëve. Personi, nga ana tjetër, ishte as më shumë e as më pak vetë Sven Goran Eriksson, ish-trajneri i njohur i Lazios dhe Kombëtares së Anglisë.

Ai ka kërkuar në mënyrë të drejtpërdrejtë që t’i besohej drejtimi i përfaqësueses shqiptare, duke mos pasur pretendime të mëdha për rrogën që do të caktonte FSHF për të, shkruan Panorama Sport.

“Nuk më intereson shumë rroga në këtë moment”, ka thënë suedezi i cili për shumë vite ka qenë trajneri më i paguar në botë, në drejtimin e Anglisë, Manchester Cityt apo edhe klubeve kineze ku ka qëndruar së fundmi.

Hipoteza ka qenë shumë interesante dhe Duka e ka shqyrtuar me personat e afërt. Por më pas, është vendosur që të mos ndiqet pista e suedezit 69-vjeçar sepse kërkohet një trajner pak më i ri në moshë, që të mund të drejtojë kuqezinjtë në një periudhë afatgjatë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama dënon dhunën ndaj mjekëve/ Pranon korrupsionin në shëndetësi

Publikuar

-

By

Kryeministri Rama gjatë një takimi që ka zhvilluar sot me mjekë dhe drejtues të shërbimeve shëndetësore, ndonëse ka pranuar se ka korrupsion në radhët e shëndetësisë, ka dënuar dhunën ndaj bluzave të bardha.

Kreu i Qeverisë ka dënuar dhunën ndaj mjekëve, duke u shprehur se ky problem duhet të marrë fund.

“Dhuna ndaj mjekëve është një problem, që duhet të marrë fund”, ka theksuar Rama.

Rama pranoi se korrupsioni në shëndetësi ende ekziston, por sipas tij janë raste të izoluara.

“Këto raste të izoluara korruptive nuk duhet të përbaltin figurën e mjekut. Cënimi i sigurisë së mjekut është një sport që nuk duhet praktikuar.”-tha ndër të tjera kreu i ekzekutivit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zbardhet vrasja e Jurgen Kurtit/ Në pranga tre persona 

Publikuar

-

By

Policia ka zbardhur sot vrasjen e Jurgen Kurtit, të ndodhur më 18 mars në rrugën “Zef Jubani”.

Mësohet se uniformat blu kanë bërë të mundur arrestimin e tre personave, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim.

Të arrestuarit janë shtetasit:

– E. L., 21 vjeç, lindur në Athinë/Greqi dhe banues në Tiranë;

– A. B., 33 vjeç, lindur në Patos dhe baunes në Patos, Fier;

-O. Q., 22 vjeç, lindur në Fier dhe banues në Patos.

“Nga informacionet e grumbulluara, provat e administruara dhe të sekuestruara, si dhe tërësia e  veprimeve hetimore të kryera,  dyshohet se autorët e kësaj ngjarje janë shtetasit e mësipërm së bashku me një shtetas tjetër të shpallur në kërkim. Policia gjatë kontrollit fizik dhe në basnesat e këtyre shtetasve gjeti dhe sekuestroi një automjet që u ka shërbyer autorëve për tu larguar nga vendi i ngjarjes, si dhe dy makina të tjera luksoze”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e policisë.

Njoftimi i plotë i policisë:

Zbardhet ngjarja e ndodhur më datë 18 mars 2019, në rrugën “Zef Jubani”, ku u vra me armë zjarri 26 vjeçari J. K.

Arrestohen tre shtetas si bashkëpuntorë në vrasje, si dhe u shpall në kërkim një tjetër.

Sekuestrohen një armë zjarri “Pistoletë TT”, fishekë luftarak, një automjet që u ka shërbyer autorëve për tu larguar pas kryerjes së ngjarjes, një sasi e vogël lënde narkotike, 2470 Euro e lekë shqiptare, si dhe dy makina luksoze.

Pas një pune të mirë organizuar nga Sektori i Hetimit të Krimeve Ndaj Jetës dhe Pronës, në D.V.P.Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në lidhje me ngjarjen e ndodhur në datë 18 mars 2019, rreth orës 22:30, në rrugën “Zef Jubani”, ku u vra me armë zjarri shtetasi, J.K., 26 vjeç, është arritur të bëhet dokumentimi ligjor i kësaj ngjarje ku janë ndaluar/arrestuar shtetasit:

– E. L., 21 vjeç, lindur në Athinë/Greqi dhe banues në Tiranë;

– A. B., 33 vjeç, lindur në Patos dhe baunes në Patos, Fier;

-O. Q., 22 vjeç, lindur në Fier dhe banues në Patos.

Si dhe u bë shpallja në kërkim e një shtetasi tjetër.

Nga informacionet e grumbulluara, provat e administruara dhe të sekuestruara, si dhe tërësia e  veprimeve hetimore të kryera,  dyshohet se autorët e kësaj ngjarje janë shtetasit e mësipërm së bashkë me një shtetas tjetër të shpallur në kërkim.

Policia gjatë kontrollit fizik dhe në basnesat e këtyre shtetasve gjeti dhe sekuestroi një automjet që u ka shërbyer autorëve për tu larguar nga vendi i ngjarjes, si dhe dy makina të tjera luksoze.

Gjithshtu u gjet dhe një armë zjarri “Pistoletë TT”, fishekë luftarak, një sasi prej 2470 Euro e lekë shqiptare, 13 aparate celular, si dhe një sasi e vogël lënde narkotike.

Veprimet hetimore janë në vazhdim e sipër për të bërë të mundur dokumentimin e plotë me prova ligjore të personave të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje, si dhe për dokumentimin e motiveve të kësaj ngjarje.

Për arsye hetimore nuk bëjmë me dije të dhëna të tjera pasi cënojnë hetimin.

Materialet  ju dërguan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale penale “Vrasje me paramendim e kryer në bashkëpunim”,  “Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake”, “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet08:38 - 26 Mars, 2019

Histori të panjohura/ Sekretet dhe ana e errët e jetës së princeshave arabe

Kur Sheikha Latifa, Princesha e Dubait, u largua nga vendi i saj në shkurtin e vitit të shkuar, duke hipur...

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Trending

Read previous post:
Zgjedhjet lokale në Maqedoni/ E bujëshme fitorja e partive shqiptare

Pas dy raundesh të zgjedhjeve lokale në Maqedoni LSDM, do të udhëheqë në Shkup dhe 56 komuna, BDI në 10...

Close