LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeni që shpëtoi 52 njerëz/ Frida tani shpëton njerëzit që janë prekur nga tërmeti në Meksikë

21 Shtator 2017, 23:10, Aktualitet CNA

Tërmeti  i magnitudës 7.1 tronditi Meksikën qendrore të martën, duke vrarë mbi 230 vetë deri tani dhe duke plagosur mijëra vetë. Tërmeti vjen më pak se dy javë pasi një tërmet tjetër më i fuqishëm e goditi Oaxacën, duke lënë shumë pjesë të rajonit në rrënojat dhe një operacion i shpëtimit në shkallë të gjerë është duke u zhvilluar për të gjetur ata të zënë nën rrënojat.

Frida Labrador luan një rol integral në atë operacion. Duke punuar me SEMAR, njësinë e qenit të Marinës , qeni trim i shpëtimit është në kërkim të të mbijetuarve. Pajisur me pajisjet e saj personale mbrojtëse, duke përfshirë çizmet dhe syze të personalizuara, Frida ka shpëtuar  mbi 50 vetë në karrierën e saj të shkurtër, një numër i të cilëve janë shpëtuar nga rrënojat në Oaxaca.

Pavarësisht nga tragjedia e dyfishtë që Meksika ka përjetuar kohët e fundit, ne jemi të lumtur të dimë se Frida po punon  për të gjetur të varrosurit dhe shpëtimin e të lënduarve. Të lumtë  Frida!/CityNews

Lajmet e fundit nga