LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pranon se drejton një rrjet të trafikut të drogës, futbollisti i njohur dënohet me 6 vjet burg

2 Maj 2023, 21:04, Sport CNA
Pranon se drejton një rrjet të trafikut të drogës,

Ish-sulmuesi i Málaga-s, Sergio Contreras, 'Koke', i cili gjithashtu luajti për Olympique de Marseille në Francë dhe në greqi tek Aris I Selaniku, mes klubeve të tjera, ka pranuar se drejtonte një rrjet kriminal të dedikuar për blerjen e sasive të mëdha të drogës që më vonë u transportuan me kamionë në vendet evropiane dhe është përballur me një dënim prej gjashtë vjet burg.

Gjyqi filloi më 27 mars, por u pezullua për shkak të mungesës së një të pandehure dhe, meqë ajo nuk mund të gjendej, u urdhërua kërkimi dhe kapja e saj dhe u deklarua në mungesë për të vazhduar seancën gojore pasi vetë avokati mbrojtës i shpjegoi gjykatës se gruaja ishte e varfër.

Në bankën e të akuzuarit këtë të martë ishin 17 të pandehur, përfshirë ish-lojtarin e Málaga-s, 40 vjeç i cili në vitin 2016 u tërhoq nga futbolli elitar nga Arisi i Selanikut dhe vëllai i tij, dhe të gjithë të tjerët e kanë pranuar pjesëmarrjen e tyre në ngjarje.

Për shkak të kësaj njohjeje, në seancë u bë një pushim që prokurori të bënte një modifikim të dënimeve, pas së cilës, secili prej tyre do të dënohet me dënime që variojnë nga gjashtë vjet (ata që ishin pjesë e organizatës) deri në dy vjet, për të tjetër që akuzohen për një krim të caktuar pa qenë pjesë e rrjetit kriminal.

Prokurorja e çështjes do t'i paraqesë me shkrim akuzat nesër, të mërkurën , por këtë të martë i ka çuar në gjykatë dhe pasi i ka dëgjuar, secili prej të pandehurve ka rënë dakord dhe ia ka bërë të ditur me zë të lartë kryetarit të trupit gjykues në mënyrë që të regjistrohet në procesverbal.

Magjistrati ka bërë të ditur se dënimi do të jepet në ditët në vijim dhe do të jetë në përputhje me penalitetet e përcaktuara nga prokurori dhe për rrjedhojë, pas njohjes së fakteve do të jetë i formës së prerë dhe nuk mund të apelohet.

Lajmet e fundit nga