LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bilanci ditor/ 806 qytetarë të infektuar, një humbje jete nga COVID-19

10 Gusht 2022, 18:13, Shëndeti CNA
Bilanci ditor/ 806 qytetarë të infektuar, një humbje jete nga
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2180 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 806 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 239 në Tiranë, 56 në Fier, 48 në Lushnje, 43 në Durrës, 32 në Elbasan, nga 29 qytetarë në Divjakë, Vlorë, 22 në Berat, nga 21 qytetarë në Sarandë, Gjirokastër, 17 në Shkodër, nga 15 qytetarë në Lezhë, Gramsh, 14 në Malësi e Madhe, 13 në Korçë, 12 në Himarë, 11 në Dimal, nga 10 qytetarë në Krujë, Kamëz, Kavajë, nga 9 qytetarë në Kurbin, Vorë, Mallakastër, Kuçovë, nga 8 qytetarë në Selenicë, Maliq, Pogradec, nga 7 qytetarë në Patos, Devoll, Skrapar, nga 5 qytetarë në Bulqizë, Mat, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Dibër, Përmet, Tepelenë, Poliçan, nga 3 qytetarë në Kukës, Has, Shijak, Delvinë, Libohovë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Pukë, Mirditë, Roskovec, nga 1 qytetar në Tropojë, Rrogozhinë, Cerrik, Librazhd. 

Janë 7,029 qytetarë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin Covid3 po marrin trajtim 22 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Vlora 79 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Janë shëruar 703 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 308,848 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 gusht 2022)

Raste të reja ditore 806

Të shëruar në 24 orë 703

Të shtruar në spitale  22

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2180

Testime totale 1,935,925

Raste pozitive 319,444

Raste të shëruara 308,848

Raste Aktive 7,029

Humbje jete 3,567

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,293

Fier 812

Durrës 575

Vlorë 466

Elbasan 378

Gjirokastër 366

Korçë 278

Shkodër 228

Berat 218

Lezhë 208

Dibër 160

Kukës 47./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga