LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Vendoret”/ Mero Baze: Situata nuk është në favor të Berishës

14 Maj 2023, 15:16, Politikë CNA
“Vendoret”/ Mero Baze: Situata nuk është në favor
Analisti Mero Baze

Analisti dhe gazetari Mero Baze ishte sot në Bashkinë e Himarës, nga ku nënvizoi faktin se situata në Himarë ndryshe nga siç parashikohej për shkak të zhvillimeve të fundit, mbizotëron një proces i rregullt dhe pa incidente.

“Kishte një pritshmëri për zgjedhje të tensionuara për shkak të situatës së krijuar, por ishte situatë shumë normale. Dukej qartë fluksi i emigrantëve të ardhur për të votuar. Në Dhërmi ishte edhe ambasadorja e Greqisë në Tiranë si vëzhguese ndërkombëtare. Në Himarën e vjetër një grumbullim të madh votuesish. Në fshatrat e tjera situata ka qenë tërësisht e qetë”, u shpreh Baze në një lidhje të drejtpërdrejtë me "ABC News".

Gjatë fjalës së tij ai thekson se kjo situatë normale nuk është në favor të Berishës sepse sipas Bazes kjo nuk është çfarë lideri opozitar do.

“Dules i duhet fotografi me uniforma policisësh. Interesi i Berishës dhe opozitës është prania e policisë për të krijuar idenë e tensionit e për të thënë ishte zgjedhje të kontrolluara nga policia. Policia e ka shumë të qartë ligjin dhe deri tani po e zbaton me shumë korrektësi”, u shpreh Baze./ CNA.al

Lajmet e fundit nga