LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Problematikat/ Ish-ministri: Mund të njollosin procesin zgjedhor

14 Maj 2023, 15:11, Politikë CNA

Problematikat/ Ish-ministri: Mund të njollosin procesin zgjedhor

Ish-ministri, Besnik Mustafaj, ka folur për problematikat e hasura sot në procesin e votimit.

Në një dalje mediatike, Mustafaj u shpreh se këto problematika mund të ngrenë dyshime dhe njollosin procesin zgjedhor.

Ai shtoi se pjesëmarrja mund të rritet nga pasditja. Sipas Mustafajt kjo është një ditë e shënuar pasi Shqipëria do shkëputet nga regjimi monist.

“Kjo është një ditë e shënuar për Shqipërinë. Besoj se vendit do t’i kthehet pluralizmi i pushtetit vendor, pasi kemi pasur sistem monist. Ndaj është proces historik. Kam votuar. Deri tani bojën në gisht e kam në rregull (nuk është fshirë). Jam njohës i keq i teknologjisë. Sot teknologjia ka rritur në nivelet të tilla dhe shifra që i është dhënë KQZ është e lartë. Jam i befasuar, pasi ka pasur kohë për t’i testuar këto pajisje dhe nuk e nderon fare këtë proces. S’jam paranojak nga natyra, por s'ka vend për dyshime. KQZ duhet të merrte parasysh se ne kemi një popull të lodhur nga pandershmëria. Nga historia elektorale, nga '91 e deri sot, në të gjitha rastet kur pjesëmarrja ka qenë e madhe, ka qenë në favor të opozitës. Në këtë kuptim, në këtë përqindje të ulët se kuptoj se si mund të ndodhë përmbysja. Besoj se votuesit do të shtohen, dhe do të kemi rritje të numrit të pjesëmarrjes në zgjedhje”, tha Mustafaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga