LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpëtim Idrizi: Përnaska s’është kandidate e PDIU-së, e ndihmova të regjistrohej në zgjedhje

8 Maj 2023, 18:39, Politikë CNA
Shpëtim Idrizi: Përnaska s’është kandidate e
Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi

Lajla Përnaska është regjistruar në KQZ si kandidate për Bashkinë e Tiranës për zgjedhjet e 14 majit, nën siglën e PDIU-së.

Disa ditë më parë, Përnaska tha se nuk është pjesë e PDIU-së. Këtë gjë ka deklaruar edhe kreu i kësaj partie, Shpëtim Idrizi.

Në një intervistë me Denis Mingën, Idrizi deklaroi se Përnaska s’është kandidate e PDIU-së, por mban siglën e partisë së tij pasi e ndihmoi që të regjistrohej në zgjedhje.

“Vij nga një njohje e gjatë si komshie dhe në politikë. Kemi bashkëpunuar në Këshillin e Europës, është një politikane e formuar, e cila donte të bëhej pjesë e kësaj gare. Ishte një iniciativë e saj dhe pranova që ta mbështesnim për regjistrimin, edhe fushatën ajo e ka bërë vetë, jo me strukturat tona. Nëse ne do shohim sot ne kemi 2 kryesorët që po i drejtohen njëri-tjetrit dhe shumë pak elektoratit.

Ndërkohë fushata ka sjellë që blloqet me militantët të bëhen bllok, e thënë kështu duket sikur nuk ka garë se militantët do votojnë sipas partisë, pjesa gri që është shumë e vëmendshme te programet të jetë pasive dhe do e shohim edhe në pjesëmarrje në votime. Është shumë mirë kështu që të futen sa më shumë aktor, dhamë mundësi që të jetë një zë ndryshe", theksoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga