LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Primaret janë shumë të mira”/ Tomorr Alizoti: Prodhuan garë

10 Dhjetor 2022, 21:39, Politikë CNA
“Primaret janë shumë të mira”/ Tomorr Alizoti:
Deputeti i Partisë Demokratike, Tomorr Alizoti

Deputeti i Partisë Demokratike, Tomorr Alizoti, ka folur rreth procesit të primareve të Partisë Demokratike, të cilat u zhvilluan më 4 dhjetor.

Alizoti u shpreh në emisionin "Kjo Javë" se primaret në vetevete janë të mira, pasi ato prodhojmnë garë dhe vënë në ankth garuesit.

Sipas tij, nëse politika nuk ka primare dhe garë ajo kthehet në parti burrokratike, ndaj dhe theksoi rëndësinë e këtij procesi për një shtet demokratik.

“Primaret si koncept janë diçka shumë e mirë. Por mos prisni që primaret të funksionojnë perfekt me herën e parë. Primaret prodhojnë garë dhe vënë në ankth edhe garuesit. Normalisht hera e parë do të ketë probleme teknike. Është një shoqëri që ka probleme me demokracinë, sepse demokracia do të thotë që edhe të pranosh humbjen. Është e vështirë për ne si shqiptarë duke qenë parti-shtete e emëruar nga X, Y që të pranojmë humbjen. Politika po nuk pati primare dhe gara kthehet në parti burokratike. Partia, kandidatët ranë dakord me rregullat, pa dyshim që mund të ketë edhe pakënaqësi dhe parregullsi”, u shpreh Alizoti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga