LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasje në Kuvend/ Garda shtyn Berishën, ndërhyn Bardhi

20 Nëntor 2023, 09:18, Politikë CNA
Përplasje në Kuvend/ Garda shtyn Berishën, ndërhyn Bardhi
Situata në Kuvend

Me tensione ka nisur seanca e sotme plenare. Teksa ish-kryeministri Sali Berisha tenton të shkojë te foltorja është ndaluar nga Garda. Më pas ka ndërhyrë Gazment Bardhi, i cili kërkon që efektivët të mos shtyjnë ish-kryeministrin.

Ndërkohë gardistët kanë rrethuar karriget e ministrave dhe kryeministrit. 

Këtë të hënë, në orën 10:00, Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet në seancën e radhës plenare.

Në këtë seancë pritet të diskutohet buxheti i vitit 2024. Por ashtu si në ditët e tjera kur ka pasur Parlament, as sot nuk pritet një seancë e qetë dhe normale.

Kjo, pasi opozita ka nisur prej disa ditësh një aksion, ku ka "paralizuar" jetën parlamentare.

Opozita ka paralajmëruar se protestat e tyre mund të përshkallëzohen deri në grevë urie./CNA

 

Lajmet e fundit nga