LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta flet si kryeopozitar/ A po tenton të sfidojë PD-në dhe Berishën

7 Tetor 2022, 14:23, Politikë CNA

Meta flet si kryeopozitar/ A po tenton të sfidojë PD-në dhe

Ilir Meta, kreu i PL-së, në një konferencë për media ka thënë se opozita duhet të jetë sa më e bashkuar dhe sa më e sinkronizuar.

Sipas tij, investimi më i madh i Edi Ramës, korruptimi dhe përçarja e opozitës.

“Unë jam tërësisht optimist se situata do të vijë dhe do të përmirësohet falë aksionit tonë të përbashkët dhe në këtë drejtim përveç reagimit, protestave dhe mbështetjes së tyre. Të mos harrojmë në pak muaj do të kemi zgjedhje vendore. Ky është një moment pozitiv pasi do të vendoset pluralizmi politik. Sot kontrollohet çdo gjë nga një parti e vetme dhe qytetarët janë lënë në mëshirën e kryetarëve monist”, ka thënë Meta.

Ndër të tjera, Meta ka folur në rolin e kryeopozitarit, edhe pse me katër deputetë në Kuvend.

Mes rreshtash duke sfiduar PD-në, si partinë më të madhe opozitare, Meta ka thënë se PL-së ka detyrën për të kontribuuar në fitoren e opozitës.

“Partia e Lirisë ka detyrën për të kontribuuar në fitoren e opozitës, por dhe për t’i kthyer Këshillat Bashkiakë në parlamente të qyteteve.
Duhet të shkatërrojmë këtë sekt, i cili është një sekt shkatërrimtar për vendin dhe kërkon të vrasë besimin e qytetarëve që ky është vendi i tyre dhe që ata janë zot për fatet e tyre. Duhet të kuptojmë rëndësinë e shpejtësisë dhe koordinimit në punën tonë, e cila kërkon ritme me të larta se deri më tani”, ka thënë Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga