LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alibeaj falënderon socialistët/ Nxjerr blof Bardhin&Co

9 Qershor 2022, 10:40, Politikë CNA
Alibeaj falënderon socialistët/ Nxjerr blof Bardhin&Co
Enkelejd Alibeaj

Deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj, në seancën parlamentare ka bërë të irrituarin, në tentativa për të krijuar debat me kryetaren e Kuvendit Lindita Nikolla.

Dsikutimi me tyre ka nisur në lidhje me Komisionin Hetimor, për investimet strategjike, që me shumicë votash nuk u fut në rendin e ditës.

Alibeaj ka akuzuar Nikollën se po shkel rregulloren e Kuvendit, ndërkohë nga ana tjetër e falënderon duke i thënë se keni bërë një gjë me mend, pasi deputetët e opozitës duhej të përgatiten për të diskutuar për investimet strategjike.

Debati Alibeaj-Nikolla

Alibeaj: Kalimi kështu në mënyrë të fshehtë shpejt e shpejt nuk iu bën nder as juve dhe as parlamentit. Ndaj, zonjë duhet të respektoni rregulloren e Parlamentit.

Nikolla: Ajo që thoni ju se kërkesa paraqitet për miratim në seancën plenare më të afërt, por jo më larg se 15 ditë. Pra, jemi konform rregullores dhe ligjit. Po bëni kërkesë për futjen në rendin e ditës? Nuk miratohet, nuk futet në rendin e ditës. Zotëri jemi në procedurën e votimit siç na përcakton rregullorja dhe ligji përkatës neni 47 dhe neni i 7-të i rregullores.

Alibeaj: Zonjë, ju lutem qetësohuni pak dhe pyesni dhe administratën tuaj për rregullshmërinë e mbarëvajtjes së seancës. Nuk ka qenë në rendin e ditës kjo pikë deri para 5 minutash. Ka disa rregulla si futet një çështje në rendin e ditës së seancës. Ju hodhët në votim një çështje pa kërkesë, vendosët mos të futet në rendin e ditës. Keni bërë një gjë me mend në fakt se kjo çështje kërkon diskutim nga ne që e propozuam. Deputetët duhet të përgatiten. Kështu që ne nuk e kuptojmë këtë ngutjen tuaj. Ne duam t’u jepet mundësia të gjithë deputetëve sepse është një çështje që u përket qytetarëve. Të drejtën për diskutim nuk mund të na e hiqni./CNA.al

Lajmet e fundit nga